Už 15 náklaďáků narazilo do stejného domu kvůli navigaci (bulvár)

Zprávu agentury Korzo publikovaly například Novinky.cz. Podle ní už patnáct řidičů kvůli špatné navigaci narazilo do jednoho domu v britské obci Bodfari. Navigace naplánuje cestu přes venkovskou klikatou uličku, která však vůbec není určena pro nákladní dopravu. A takhle to potom dopadne.

Pojďme se na věc podívat z navigačního hlediska. Obec Bodfari jsem našel na Google mapách a zdá se, že existují dvě možnosti, jak by se řidič mohl omylem dostat do klikaté silničky: první možnost, druhá možnost. V obou případech by muselo jít o chybu v mapách, protože nic takového rozumný navigační přístroj nikdy nemůže doporučit.

Má-li opravdu jít o zkratku, mohla by v úvahu připadat ještě tato cesta. V tomto případě by navigační přístroj opravdu mohl zkratku tímto způsobem, při vlastních pokusech se mi to ale nepodařilo. Trasa pokaždé vedla po správných hlavních silnicích. Na leteckém snímku navíc nevidím přímo v zatáčce žádnou budovu, do které by automobil s nepozorným řidičem mohl narazit. Pokud tedy není dům ukryt třeba přímo ve špičce, kterou jsem označil bodem A.

Oživeno: Pročetl jsem ještě anglické originály zprávy a uvědomil jsem si, že jsem nepočítal ještě s jednou možností. Tohle bude zřejmě ta správná cesta, o které paní Amandě Sanland jde. Navigace místo toho, aby řidiče nechaly na hlavní silnici, navrhnou zkratku k dálnici. Tato silnička potom opravdu není vhodná pro kamiony.

Co dělat?

Situace, kdy navigační přístroje spočítají jinou než oficiálně doporučenou trasu, ale mohou snadno nastat i u nás. Není potom určitě příjemné, když nákladní automobily místo po hlavní silnici projíždějí obytnou čtvrtí. Existuje několik metod, jak se bránit.

1. Obrátit se na výrobce map. Komunikaci mohou snížit prioritu a navigační přístroje ji potom nebudou upřednostňovat. Je to ale dlouhodobé řešení, protože změna se objeví až v nové verzi mapy.

2. Vyřešit situaci dopravním značením. Nejlépe pomůže značka průjezd zakázán, svoji úlohu částečně splní i omezení rychlosti a retardéry.

3. Využít službu TomTom MapShare. Domluví-li se hodně lidí, budou schopni uživatelskou opravou prosadit, aby TomTomy s aktivovaným MapShare brali komunikaci jako neprůjezdnou. Úspěch ale není zaručen a tato operace bude funkční pouze u navigací TomTom a uživatelé, kteří používají MapShare.

Diskuze (30) Další článek: Už je to tady, mobily se kupují u pokladny jako žvýkačky

Témata článku: Bulvár, Správná cesta


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10