Už vím, jak funguje kolečko na Garminu Colorado

Téma tohoto článku se vyskytlo samo, když jsem se rozhodl, že vyčistím svůj Garmin Colorado. Vzal jsem to z gruntu – protože se mi zdálo, že otočné kolečko se dřív otáčelo lépe, úklidu se nemohlo vyhnout.

Nejedná se o žádnou destruktivní operaci. Demontáž kolečka je popsaná, mnohokrát vyfotografovaná, nehrozilo žádné nebezpečí. Obrázky jsem před tím pozorně prozkoumal, přemýšlel, jak je Colorado konstrukčně udělané, k čemu je malý kovový trn v otočném kolečku, jak funguje modré těsnění pod ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek
Pryžové modré těsnění je k okrajům upevněno kulatým kovovým perem

Milimetr plechu

Kolečko se dá pohodlně vyloupnout nehtem, a uvnitř skutečného Colorada to vypadá úplně stejně jako na obrázcích. Takže jsem všechno pečlivě vyčistil, vrátil zpět, přístroj ani nezapnul a vyrazil do světa. Šok přišel až venku: kolečko nefunguje. Mohu jen mačkat čtyři směry a střední tlačítko. Kolečko sice při točení cvaká, ale přístroj na něj vůbec nereaguje. Napadají mě hrozné představy, že vazelína, kterou jsem použil pro lehčí chod, poškodila pryžovou vrstvu, a že tohle asi bude drahé...

Hned jsem provedl další demontáž, ale vše se zdálo být v pořádku. Až na... Na obrázcích vyjmutého kolečka byl přece takový zvláštní kovový trn. Proč tady není? Následoval proto návrat zpět, vyluxování bytu magnetem v ruce, až jsem ho našel. Kovový plíšek s průměrem zhruba milimetr a půl a tloušťkou několika desetin milimetru. Patří do jedné ze čtyř připravených plošek, a nejspíš se uvolnil, když mi kolečko spadlo na zem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo najde na prvním obrázku viníka? Na druhém je ve výřezu

Stačilo plíšek sekundovým lepidlem nalepit zpět, a Colorado je opět funkční.

Bezkontaktní kolečko

Takže bych se vrátil zpět k tématu článku. Díky tomu, že plastové kolečko je pružné, stisknutí středu nebo bočních částí může přenést na modré těsnění, za kterým je pět mikrospínačů. Vnitřní část pouzdra má na okraji šestnáct výstupků, do kterých postupně zapadá kolečko – vymezují se tak jeho jednotlivé kroky.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle to má správně vypadat: plíšek je zalepený v kolečku

Malý kovový plíšek je ve skutečnosti magnet. Při otáčení působí na šestnáct zřejmě podobných magnetů, které jsou pod těsněním rozmístěny v kruhu. Garmin pozná, když se dva magnety přitáhnou, a v uživatelském prostředí se tento stav projeví jako změna měřítka mapy, pohyb v nabídce nebo v kruhu znaků. Nejedná se tedy o plně mechanický ovládací prvek, kde by se častým používáním mohly objevit problémy zaviněné opotřebením. S výjimkou pěti spínačů je kolečko bezkontaktní.

Ani trochu mi ale nejde do hlavy, jak bylo možné na tomto videu ovládat kolečko přístroje tužkou. Pokud v hrotu tužky nebyl magnet, muselo jít snad o předprodukční mechanické Colorado. Na tom mém to opravdu nejde.

Váš názor Další článek: Návod: jak nahrát radary do Mio Moov

Témata článku: Jak, Kolečko, Kovový plíšek, Color, Garmin


Určitě si přečtěte