Vlastní mapy v Google Maps

Google včera představil důležitou inovaci v intenretové mapové službě Google Maps (maps.google.com). Po přihlášení můžete do mapy sami vkládat body, trasy a polygony; vytvářet si tak vlastní mapové databáze. Stačí přitom jen klepnout myší na místo, napsat název místa a případně popisek. Složitější cestou, prostřednictvím funkce API, nabízel Google podobnou službu už dřív, nebylo to ale pnic pro běžné uživatele.


Moje mapa

Právě pomocí Google Maps API jsme ve včerejším testu GPS přijímačů mohli v mapě vykreslit zaznamenanou trasu. Hodně nám v tom ještě pomohla služba GPS Visualizer.

Třeba i export do Google Earth

Ale zpět k novým funkcím v Google Maps. V levém panelu nyní najdete novou záložku My Maps. Pokud jste přihlášeni, po klepnutí vám nabídne tvorbu nové mapy. Zadáte název kategorie a už můžete zadávat: body, čáry a plochy. V popisu je kromě běžného textu možné použít i formátování nebo rovnou kód HTML, máte možnost také vybrat styl ikony, přidávat fotky nebo video. Zadané objekty je možné posouvat, do tras a ploch přidávat další lomové body.


Přehled a nastavení kategorií

Kategorii můžete nastavit jako veřejnou, což by mělo znamenat, že ostatní najdou vaše body, když v Google Maps použijí vyhledávání. Nevím, jestli je nutné nějakou dobu počkat, než vyhledávač uloží uživatelské objekty do databáze, v každém případě se mi ale tuto funkci nepodařilo ověřit. Když kategorii označíte jako Unlisted, bude jen vaše, a když nebudete chtít, nikdo se do ní nedostane. Jen v případě, kdy mu sdělíte adresu – můžete vyzkoušet třeba moji testovací mapu.


Zadávání textů a volby ikony

Všechny body je prostřednictvím odkazu KML možné exportovat a otevřít v programu Google Earth. KML je čím dál víc standardní formát, se kterým umí pracovat i jiné aplikace než Google, jeho prostřednictvím se tak objekty mohou dostat i jinam. Je jen škoda, že databáze nelze hromadně nahrát do Google Earth. Jednotlivé objekty je třeba zadávat ručně.


Databáze zobrazená na mapě Google Earth

Ale i manuální zadávání může být velmi užitečné. Každý si tak na Google Maps může vytvořit vlastní geografické databáze oblíbených bodů. Další informace najdete třeba v návodu na stránkách Google Maps.

Diskuze (3) Další článek: Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Témata článku: Google, Google Maps, Oblíbený bod, Google +, Mapová data


Určitě si přečtěte

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43