Vlastní mapy v Google Maps

Google včera představil důležitou inovaci v intenretové mapové službě Google Maps (maps.google.com). Po přihlášení můžete do mapy sami vkládat body, trasy a polygony; vytvářet si tak vlastní mapové databáze. Stačí přitom jen klepnout myší na místo, napsat název místa a případně popisek. Složitější cestou, prostřednictvím funkce API, nabízel Google podobnou službu už dřív, nebylo to ale pnic pro běžné uživatele.


Moje mapa

Právě pomocí Google Maps API jsme ve včerejším testu GPS přijímačů mohli v mapě vykreslit zaznamenanou trasu. Hodně nám v tom ještě pomohla služba GPS Visualizer.

Třeba i export do Google Earth

Ale zpět k novým funkcím v Google Maps. V levém panelu nyní najdete novou záložku My Maps. Pokud jste přihlášeni, po klepnutí vám nabídne tvorbu nové mapy. Zadáte název kategorie a už můžete zadávat: body, čáry a plochy. V popisu je kromě běžného textu možné použít i formátování nebo rovnou kód HTML, máte možnost také vybrat styl ikony, přidávat fotky nebo video. Zadané objekty je možné posouvat, do tras a ploch přidávat další lomové body.


Přehled a nastavení kategorií

Kategorii můžete nastavit jako veřejnou, což by mělo znamenat, že ostatní najdou vaše body, když v Google Maps použijí vyhledávání. Nevím, jestli je nutné nějakou dobu počkat, než vyhledávač uloží uživatelské objekty do databáze, v každém případě se mi ale tuto funkci nepodařilo ověřit. Když kategorii označíte jako Unlisted, bude jen vaše, a když nebudete chtít, nikdo se do ní nedostane. Jen v případě, kdy mu sdělíte adresu – můžete vyzkoušet třeba moji testovací mapu.


Zadávání textů a volby ikony

Všechny body je prostřednictvím odkazu KML možné exportovat a otevřít v programu Google Earth. KML je čím dál víc standardní formát, se kterým umí pracovat i jiné aplikace než Google, jeho prostřednictvím se tak objekty mohou dostat i jinam. Je jen škoda, že databáze nelze hromadně nahrát do Google Earth. Jednotlivé objekty je třeba zadávat ručně.


Databáze zobrazená na mapě Google Earth

Ale i manuální zadávání může být velmi užitečné. Každý si tak na Google Maps může vytvořit vlastní geografické databáze oblíbených bodů. Další informace najdete třeba v návodu na stránkách Google Maps.

Diskuze (3) Další článek: Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Témata článku: Google, Google, Google Maps, Google +, Oblíbený bod, Mapová data


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93