Vlastní mapy v Google Maps

Google včera představil důležitou inovaci v intenretové mapové službě Google Maps (maps.google.com). Po přihlášení můžete do mapy sami vkládat body, trasy a polygony; vytvářet si tak vlastní mapové databáze. Stačí přitom jen klepnout myší na místo, napsat název místa a případně popisek. Složitější cestou, prostřednictvím funkce API, nabízel Google podobnou službu už dřív, nebylo to ale pnic pro běžné uživatele.


Moje mapa

Právě pomocí Google Maps API jsme ve včerejším testu GPS přijímačů mohli v mapě vykreslit zaznamenanou trasu. Hodně nám v tom ještě pomohla služba GPS Visualizer.

Třeba i export do Google Earth

Ale zpět k novým funkcím v Google Maps. V levém panelu nyní najdete novou záložku My Maps. Pokud jste přihlášeni, po klepnutí vám nabídne tvorbu nové mapy. Zadáte název kategorie a už můžete zadávat: body, čáry a plochy. V popisu je kromě běžného textu možné použít i formátování nebo rovnou kód HTML, máte možnost také vybrat styl ikony, přidávat fotky nebo video. Zadané objekty je možné posouvat, do tras a ploch přidávat další lomové body.


Přehled a nastavení kategorií

Kategorii můžete nastavit jako veřejnou, což by mělo znamenat, že ostatní najdou vaše body, když v Google Maps použijí vyhledávání. Nevím, jestli je nutné nějakou dobu počkat, než vyhledávač uloží uživatelské objekty do databáze, v každém případě se mi ale tuto funkci nepodařilo ověřit. Když kategorii označíte jako Unlisted, bude jen vaše, a když nebudete chtít, nikdo se do ní nedostane. Jen v případě, kdy mu sdělíte adresu – můžete vyzkoušet třeba moji testovací mapu.


Zadávání textů a volby ikony

Všechny body je prostřednictvím odkazu KML možné exportovat a otevřít v programu Google Earth. KML je čím dál víc standardní formát, se kterým umí pracovat i jiné aplikace než Google, jeho prostřednictvím se tak objekty mohou dostat i jinam. Je jen škoda, že databáze nelze hromadně nahrát do Google Earth. Jednotlivé objekty je třeba zadávat ručně.


Databáze zobrazená na mapě Google Earth

Ale i manuální zadávání může být velmi užitečné. Každý si tak na Google Maps může vytvořit vlastní geografické databáze oblíbených bodů. Další informace najdete třeba v návodu na stránkách Google Maps.

Diskuze (3) Další článek: Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Témata článku: Google, Google +, Oblíbený bod, Google Maps, Mapová data


Určitě si přečtěte

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 19

RECENZE: Honor Play — splněný sen pro mobilní hráče

RECENZE: Honor Play — splněný sen pro mobilní hráče

** Honor Play nabízí dynamické vibrace známé z konzolových ovladačů ** GPU Turbo režim dokáže zvýšit výkon grafické jednotky až o 60 % ** Výdrž telefonu je nadprůměrná, škoda jen pomalejšího dobíjení

Milan Měchura | 25