Vlastní mapy v Google Maps

Google včera představil důležitou inovaci v intenretové mapové službě Google Maps (maps.google.com). Po přihlášení můžete do mapy sami vkládat body, trasy a polygony; vytvářet si tak vlastní mapové databáze. Stačí přitom jen klepnout myší na místo, napsat název místa a případně popisek. Složitější cestou, prostřednictvím funkce API, nabízel Google podobnou službu už dřív, nebylo to ale pnic pro běžné uživatele.


Moje mapa

Právě pomocí Google Maps API jsme ve včerejším testu GPS přijímačů mohli v mapě vykreslit zaznamenanou trasu. Hodně nám v tom ještě pomohla služba GPS Visualizer.

Třeba i export do Google Earth

Ale zpět k novým funkcím v Google Maps. V levém panelu nyní najdete novou záložku My Maps. Pokud jste přihlášeni, po klepnutí vám nabídne tvorbu nové mapy. Zadáte název kategorie a už můžete zadávat: body, čáry a plochy. V popisu je kromě běžného textu možné použít i formátování nebo rovnou kód HTML, máte možnost také vybrat styl ikony, přidávat fotky nebo video. Zadané objekty je možné posouvat, do tras a ploch přidávat další lomové body.


Přehled a nastavení kategorií

Kategorii můžete nastavit jako veřejnou, což by mělo znamenat, že ostatní najdou vaše body, když v Google Maps použijí vyhledávání. Nevím, jestli je nutné nějakou dobu počkat, než vyhledávač uloží uživatelské objekty do databáze, v každém případě se mi ale tuto funkci nepodařilo ověřit. Když kategorii označíte jako Unlisted, bude jen vaše, a když nebudete chtít, nikdo se do ní nedostane. Jen v případě, kdy mu sdělíte adresu – můžete vyzkoušet třeba moji testovací mapu.


Zadávání textů a volby ikony

Všechny body je prostřednictvím odkazu KML možné exportovat a otevřít v programu Google Earth. KML je čím dál víc standardní formát, se kterým umí pracovat i jiné aplikace než Google, jeho prostřednictvím se tak objekty mohou dostat i jinam. Je jen škoda, že databáze nelze hromadně nahrát do Google Earth. Jednotlivé objekty je třeba zadávat ručně.


Databáze zobrazená na mapě Google Earth

Ale i manuální zadávání může být velmi užitečné. Každý si tak na Google Maps může vytvořit vlastní geografické databáze oblíbených bodů. Další informace najdete třeba v návodu na stránkách Google Maps.

Diskuze (3) Další článek: Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Témata článku: Google, Oblíbený bod, Google +, Google Maps, Mapová data


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62