Vlastní mapy v Google Maps

Google včera představil důležitou inovaci v intenretové mapové službě Google Maps (maps.google.com). Po přihlášení můžete do mapy sami vkládat body, trasy a polygony; vytvářet si tak vlastní mapové databáze. Stačí přitom jen klepnout myší na místo, napsat název místa a případně popisek. Složitější cestou, prostřednictvím funkce API, nabízel Google podobnou službu už dřív, nebylo to ale pnic pro běžné uživatele.


Moje mapa

Právě pomocí Google Maps API jsme ve včerejším testu GPS přijímačů mohli v mapě vykreslit zaznamenanou trasu. Hodně nám v tom ještě pomohla služba GPS Visualizer.

Třeba i export do Google Earth

Ale zpět k novým funkcím v Google Maps. V levém panelu nyní najdete novou záložku My Maps. Pokud jste přihlášeni, po klepnutí vám nabídne tvorbu nové mapy. Zadáte název kategorie a už můžete zadávat: body, čáry a plochy. V popisu je kromě běžného textu možné použít i formátování nebo rovnou kód HTML, máte možnost také vybrat styl ikony, přidávat fotky nebo video. Zadané objekty je možné posouvat, do tras a ploch přidávat další lomové body.


Přehled a nastavení kategorií

Kategorii můžete nastavit jako veřejnou, což by mělo znamenat, že ostatní najdou vaše body, když v Google Maps použijí vyhledávání. Nevím, jestli je nutné nějakou dobu počkat, než vyhledávač uloží uživatelské objekty do databáze, v každém případě se mi ale tuto funkci nepodařilo ověřit. Když kategorii označíte jako Unlisted, bude jen vaše, a když nebudete chtít, nikdo se do ní nedostane. Jen v případě, kdy mu sdělíte adresu – můžete vyzkoušet třeba moji testovací mapu.


Zadávání textů a volby ikony

Všechny body je prostřednictvím odkazu KML možné exportovat a otevřít v programu Google Earth. KML je čím dál víc standardní formát, se kterým umí pracovat i jiné aplikace než Google, jeho prostřednictvím se tak objekty mohou dostat i jinam. Je jen škoda, že databáze nelze hromadně nahrát do Google Earth. Jednotlivé objekty je třeba zadávat ručně.


Databáze zobrazená na mapě Google Earth

Ale i manuální zadávání může být velmi užitečné. Každý si tak na Google Maps může vytvořit vlastní geografické databáze oblíbených bodů. Další informace najdete třeba v návodu na stránkách Google Maps.

Diskuze (3) Další článek: Minimo pro Windows Mobile: zanevřeme na Explorer?

Témata článku: Google, Google, Mapová data, Google Maps, Oblíbený bod, Google +


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

** Nechcete-li utrácet přes dvacet tisíc, je Huawei P30 přesně pro vás ** Přes některé ústupky si ponechal to důležité od vlajkové lodi P30 Pro ** Skvělý fotoaparát je stále na místě, i když je lehce ochuzen

Jakub Vrbacký | 32

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32