Volkswagen RNS 510: velká navigace s dotykovým displejem

Volkswagen ve středu v Praze prezentoval možnosti nového multimediálního navigačního systému RNS 510. V podobě příplatkové výbavy ho montuje do terénního Touaregu i do jiných modelů. Multimediální funkce mě tradičně příliš nezajímaly, soustředil jsem se na navigaci. Ta je výrazně lepší než vestavěné přístroje, které Volkswagen (můžeme mluvit o celém koncernu) montoval doposud. Podle zatím neověřených zpráv bude podobný systém od příštího roku nabízet ke svým vozům i Škoda.

Klepněte pro větší obrázek
Zkoušeli jsme v Touaregu

Nový výrobce, jiné mapy

Chtěl jsem hned vydat plnohodnotný článek s krátkou videoukázkou. Naštěstí se to ale trošku „zvrtlo“, místo minutového záznamu mám natočenu přibližně půlhodinovou prezentaci všech možností doplněnou komentářem. Než video zpracuji, nabízím alespoň stručnější pohled na nový přístroj v této aktualitě.

RNS 510 je multimediální systém, takže kromě navigace s ním lze naladit rádio, pouštět CD a DVD (video), přehrává MP3, dá se doplnit televizním tunerem, ve verzi Premium se přes Bluetooth propojí s mobilním telefonem. Multimedální soubory do něj lze dostat také prostřednictvím paměťové karty SD, zvukový vstup dovolí připojit jiná audiozařízení. Po dokoupení zpětné kamery zobrazí, co je vidět za vozidlem při couvání. To by z multimediálních funkcí stačilo, a pojďme k navigaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádio, přehrávání CD, MP3 a video

U ní je zajímavé, že má dotykový displej. Ovládá se tedy podobně jako přenosné navigátory. Na rozdíl od nich má ale o dost rychlejší procesor, takže překreslování je velmi rychlé. Přístroj v palubní desce obsadí pozici o výšce dvou běžných autorádií, má širokoúhlý displej, pro ovládání je k dispozici také řada tlačítek a otočný ovladač.

Přístroj pro Volkswagen tentokrát nevyrobil Blaupunkt, ale VDO Siemens. To má však za následek změnu dodavatele map, místo Tele Atlasu je to teď Navteq. Mapy v RNS 510 ale nevycházejí z poslední aktualizace, kterou už používají přenosné navigační přístroje, jsou starší. Města na východě České proto nemají plnou uliční síť. Výjimkou je jen Brno a Ostrava. Aktualizace se chystají na příští rok, ceny a podmínky zatím nejsou známy.

Mapy se dodávají na DVD-ROM, které si však RNS 510 automaticky zkopíruje do vnitřní paměti o kapacitě 30 GB. Slot pro DVD tak není obsazen navigačním diskem. Existují dvě varianty map: západní a východní Evropa, přičemž Česko je v obou těchto verzích. Vzhledem k pokrytí východní Evropy mapami Navtequ zájemce jednoznačně musím odkázat na západní variantu.

Všechno česky

Ovládání je skutečně podobné tomu, co známe z přenosných navigací. Stačí prstem sahat na displej a vybírat z nabídek, co je potřeba. Mapa se zobrazuje v 3D pohledu, půdorysném zobrazení a ještě navíc v „topo“ režimu, který k 2D pohledu přidá zelené plochy. RNS 510 zvládá navigovat přes řadu průjezdních bodů, nabízí různé varianty tras. Dá se dokonce nastavit i trasa mimo silnice, která vede přímo mezi zadanými body. To se může hodit v nezmapovaném terénu. Jen je škoda, že se body nedají do přístroje naimportovat z počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K navigaci mám zatím jen tyto dva obrázky

Při navigaci je na displeji na palubní desce vidět mapa. Barevný displej vsazený v přístrojovém panelu za volantem ukazuje tvar následujícího manévru a další rychlé informace. Hlasová navigace je slyšet z reproduktorů auta. Uživatelské prostředí i hlasová navigace je plně česká, to ale ukáže až video, obrázky jsou o oficiálního novinářského cédéčka.

Klepněte pro větší obrázek
Displej v přístrojovém panelu může ukazovat i kompas

Je to moc?

Pevně vestavěné navigační přístroje byly vždycky hodně drahé. Totéž z absolutního hlediska platí i o RNS 510. Je však levnější než jeho předchůdce, k Volkswagenu Tourag se prodává za 53 300 Kč. Samozřejmě, je to hodně, ale v ceně automobilu, která začíná na 1,2 milionu korun, se už asi tato částka ztratí. Zvlášť když je součástí zařízení i rádio a přehrávač hudby či videa. Doplnění přístroje televizním tunerem vyjde na dalších 44 600 Kč, příprava pro bluetoothový telefon stojí 17 600 Kč. Zajímavé je, že k dalším modelům od Volkswagenu se RNS 510 bude prodávat za vyšší ceny než k Touaregu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonovat lze jen po dokoupení bluetoothové sady

Diskuze (22) Další článek: Navigace Sony a možnost připojení externí antény

Témata článku: Displeje, Dot, Displej, Dotykový displej, Volkswagen, Nový výrobce, Zvukový vstup, Dotyk


Určitě si přečtěte