Výhody navigace v číslech

Výzkumná nizozemská instituce TMO ve spolupráci s TomTomem a dalšími společnostmi včera vydala studii shrnující výhody navigačních přístrojů v automobilu. Kromě jednoznačných faktů, které asi každý automaticky předpokládá, přidává i zajímavá čísla. Cestování s navigací srovnává s běžnými navigačními pomůckami, jako jsou papírové mapy.

1. Řidič s navigací méně často zastavuje (o 25 %). Když už zastaví, doba zastávek je o 35 % kratší.

2. Satelitní navigace snižuje počet odboček nutných při cestě k cíli.

3. Řidič s navigací přehlédne na cestě o 50 % méně informací, např. dopravních značek. Místo hledání cesty se soustředí na jízdu.

4. Používání satelitní navigace zvyšuje bdělost a pozornost řidiče, snižuje jeho stres. Při průzkumu si 78 % uživatelů myslelo, že s navigací TomTom mají všechno pod kontrolou. Výsledky lze zřejmě aplikovat i na jiné navigační přístroje, TomTom je zde uveden kvůli tomu, že průzkum inicioval a podporoval.

5. Navigátory snižují „pracovní“ zatížení řidiče o 20 %.

6. Při navigaci s přístroji TomTom řidiči stačí o 16 % kratší vzdálenost než při jízdě podle mapy a o 18 % méně času.

7. Průzkum prokázal, že řidiči v půjčených vozech vybavených navigačními přístroji vykazují o 12 % méně pojistných škod než ti bez navigací. Zpráva už bohužel nedodává, že počet nehod byl s navigacemi nižší. Rozdíly u obou těchto parametrů jsou ale spíš zanedbatelné.

Informace pocházejí z tiskové zprávy TomTomu. Můžete si ale stáhnout podrobnější závěry studie ve formátu PDF, bohužel jsou ale pouze v holandštině. Přečtěte si také, že navigace o 62 % sníží manželské hádky v autě.

Diskuze (1) Další článek: Mapy do Nokií zdarma: Smart2go (obrázky)


Určitě si přečtěte