11 netradičních způsobů, jak využít GPS tracker

GPS lokátory nemusí sledovat jen auta. Jde to i s pivem, kravami, motorkou na cestě kolem světa, modelem letadla, včelami a mnohým dalším.

GPS moduly, umožňující dálkové sledování pohyblivého objektu, se zabydlely v běžné praxi mnoha oborů. Samostatné GPS lokátory se využívají zejména pro sledování vozidel. Následujících 11 příkladů vás přesvědčí, že tím to zdaleka končit nemusí.

1. Včelí úl

007 by se divil

GPS trackery jsou dnes neuvěřitelně dostupné. Zařízení o velikosti blížící se krabičce od sirek koupíte za ceny od 1 000 do 10 000 Kč v závislosti na kvalitě a vlastnostech. Díky tomu může i běžný člověk sledovat pohyb téměř jakéhokoli představitelného objektu. Hrdinové špionážních románů musí závidět.

Možná si řekněte, že zajímavější by bylo sledovat samotné včely, ale včelaři to vidí jinak. Úl totiž často stojí osamoceně v krajině a přístup má k němu kdekdo. A protože jsme v Česku, může se přihodit, že se někomu zalíbí a vypůjčí si ho i se včelami.

Aby se majitel dozvěděl o případné krádeži, do úlu se uschová GPS tracker s externí vysokokapacitní baterií. Tato kombinace vydrží pracovat až půl roku. Modul lze nastavit tak, aby svému majiteli okamžitě hlásil uvedení do pohybu, případně průběžně informoval o své poloze, pokud je na cestě.

Aby nebyl GPS modul na první pohled viditelný, je důležité ho dobře schovat. Dá se použít třeba barevný kufřík, který dobře ladí s designem samotného úlu. Ani včely si nestěžují.

Klepněte pro větší obrázek 
Malý kufřík se ve včelím úlu snadno ztratí

2. Práškovací letadlo

Od včel rovnou ke čmelákovi. Ovšem tentokrát nejde o hmyz, ale práškovací letadlo Z-37. Tato letadélka patří svým využitím k zemědělským strojům a při jejich provozu vyvstává stejný problém jako u traktorů nebo kombajnů: jak zjistit, jestli se skutečně pracovalo na mém poli a nikoli u souseda?

Takový problém (nebo nařčení) se dá snadno urovnat, pokud máte v ruce detailní mapový výpis obhospodařeného území včetně časových nebo výškových údajů. GPS modul něco takového umožnuje pomocí jednoho kliknutí myši. Pilot tak má vždycky jistotu, že mu klienti uvěří.

Klepněte pro větší obrázek 
Díky GPS lokátoru může pilot čmeláku přesně označit plochu, kterou skutečně popráškoval. Obr: wikipedia

3. Cesta kolem světa

GPS tracker umí svou polohu nejenom zaznamenávat, ale údaje může rovnou odesílat ke zpracování. To se hodí nejen pro komerční aplikace, ale také pro zábavu nebo přímo dobrodružství. Pokud vás napadne něco tak bláznivého, jako objet zeměkouli na motorkách JAWA 350, může vaši cestu díky GPS lokátoru sledovat celý svět, a to v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek 
U novějších motorek se lokátor schová pod kapotáž. U Jawy 350 se musel vejít na řídítka.

4. Reklamní autíčko na veletrhu

Na jednom veletrhu posadili zástupci firmy hostesky do šlapacího autíčka a nechali je jezdit mezi pavilony. Pohyb vozítka byl monitorován, aby se dala předvést funkce GPS lokátoru.

Lokátor se ale vyplatil i jinak, než bylo zamýšleno. Čtyřikrát během pěti dnů se autíčka zmocnili podroušení návštěvníci a jezdili s ním po veletržním areálu. Díky GPS naštěstí nebyl problém vtipálky lokalizovat dřív, než stihli napáchat nějakou škodu na vozítku, na zařízení výstaviště nebo sami na sobě.

Klepněte pro větší obrázek 
Sličné hostesky své autíčko nemohly hlídat celou noc. GPS lokátor ano.

5. Měřící vlakový vůz

Po našich drahách jezdí různé měřící vlaky, jejichž úkolem je sledovat, zda nedošlo k poškození trati. V jednom takovém, určeném na měření trolejí, si provozovatelé nechali zabudovat GPS lokátor.

Díky požadavkům na přesnost a také kvůli tomu, že množství měřících přístrojů může lokátor zmást, bylo nutné GPS anténu umístit až na střechu. K lokátoru je připojený také 3D senzor, který zaznamenává pohyb vagonu.

6. Pivní tank

Nejde o speciální zakázku pro českou armádu, ale o obří nádrže na pivo, využívané pro různé venkovní akce, například festivaly. Tak jako všechno, co má kola, se dá i pivní tank ukrást. Proto si je jejich majitelé nechávají doplnit diskrétně ukrytým GPS zařízením. Trackery jsou opatřené baterií, takže vydrží i s častým vzorkováním v provozu až dva měsíce.

Klepněte pro větší obrázek 
Kufříkový GPS lokátor s přídavnou baterií uhlídá i hektolitry piva.

7. Barney

Barney je labradorský retriever. Je přátelský, má rád společnost a nezkazí žádnou legraci. Miluje běhání s páníčkem, skoky do vody a bohužel také osamělé, tajné výpravy do neznáma. Malý tracker na jeho obojku naštěstí vždy prozradí, kam se zatoulal. A po společném výběhu může páníček zjistit, o kolik kilometrů naběhá kličkující Barney víc než on.

8. Cenná zásilka

Není balík jako balík. Některé zásilky obsahují natolik cenný náklad, že je potřeba ho mít neustále pod kontrolou. Jednu takovou jsme sledovali na cestě z Bratislavy do Prahy. Přestože přímá cesta po silnici měří 328 km, urazila naše zásilka se spediční firmou 500 km letecky a dalších 350 km po zemi.

U nákladů se někdy kromě polohy měří také přepravní podmínky. K tomu slouží přípojné senzory k GPS lokátorům. Dají se tak sledovat otřesy, změny teploty, ale třeba také vystavení slunečnímu záření.

Klepněte pro větší obrázek 
Kam až se zatoulal? Lokátor prozradí všechny peripetie sledované zásilky.

9. Meteostanice

Profesionální meteostanice rozmístěné v terénu se také stávají obětí nenechavců. A pokud jsou napájeny solárním panelem, je krádež na denním pořádku. Mnoho kutilů zřejmě touží postavit si za domem soukromou solární elektrárnu.

Do panelu se tedy instalují malé GPS trackery, které vydrží po demontáži panelu fungovat až dva dny. To je dostatečná doba na to, aby policie zaklepala u těch správných dveří.

10. Model letadla

I RC modely se sledují pomocí GPS trackerů. Vypadá to jako zbytečnost, ale je třeba si uvědomit, že takový letecký model může mít hodnotu desítek tisíc korun. Pokud se modeláři vymkne z rukou a přistane/havaruje někde za kopcem, pak se pořízení GPS trackeru rozhodně vyplatilo.

Klepněte pro větší obrázek 
Malý a lehký GPS modul se vejde i do leteckého modelu.

11. Stádo krav

Zní to nepravděpodobně, ale i stádo krav se může ztratit. Stačí mít velkou pastvinu nebo díru v plotě. Pokud ale několika členům stáda darujete slušivý obojek s GPS lokátorem, máte po starostech. I takové ryze praktické využití má technologie GPS.

Krabičku s GPS lokátorem lze namontovat skoro kamkoli. Máte nějaké vlastní zkušenosti, připomínky nebo nápady? Napište nám je do diskuze pod článkem.


Autor článku je provozní a marketingový manažer GPSDozor.cz.

Diskuze (17) Další článek: Počet smartphonů v Evropě za pět let převýší počet obyvatel

Témata článku: Navigace, Technologie, Pro řidiče, GPS, Netradiční způsob, Zásilka, Způsob, Běžný člověk, Pavilon, Včela, Stádo, Zemědělský stroj, Marketingový manažer, Tracker, Přímá cesta, Meteostanice, Hmyz


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35