Blockchalk: takový soukromý sousedský rozhlas

Ztratila se vám kočka? Chcete prodat kolo, nebo se poptat na dobrou restauraci v okolí? Právě toto jsou typická využití komunikačních aplikací založených na aktuální poloze.
Blockchalk: takový soukromý sousedský rozhlas

Aplikací pro komunikaci založené na aktuální poloze existuje několik. Jejich rozkvět souvisí s rozšířením mobilů s GPS a mobilními datovými přenosy.

Z několika takových služeb mne zaujal právě Blockchalk. Jednoduše řečeno jde o twitter, který vám ale zobrazuje jen zprávy související s vaší aktuální lokalitou. Nastavíte si aktuální místo jako své sousedství a rázem můžete komunikovat s ostatními uživateli. Momentálně testuji aplikaci na iPhone, do kterého si ji můžete zdarma stáhnout z App Store. Nativní aplikaci nabízí tvůrci i pro Palm, který však u nás není rozšířen. Majitelé Androidů a Nokií se aplikace teprve dočkají, do té doby mohou službu využívat prostřednictvím webového prohlížeče na adrese www.blockchalk.com.


Názorné video popisující Blockchalk

Po spuštění si aplikace zkontroluje vaši aktuální polohu a nabídne její uložení jako své sousedství. Od této chvíle budete dostávat zprávy od dalších uživatelů v okolí. Bohužel jsem ale nikde nedohledal, jakou rozlohu ono "sousedství" má. Na příspěvky od sousedů můžete odpovídat veřejně nebo soukromě, jak zobrazují okolní snímky obrazovek.


Úvodní obrazovka a zprávy z okolí. V Brně jsem zatím sám

Protože jsem v Brně zatím jediným uživatelem, a pravděpodobně i vy budete v menších městech zatím jedinými uživateli, podívejme se do měst větších. Pomocí hledání můžete zadat libovolné město na světě. Například v Praze se již několik zpráv objevilo, nicméně jsou staré a nemají žádnou informační hodnotu. Pokud tímto způsobem cizí sousedství navštívíte, můžete zprávy pouze číst. Abyste na ně mohli i odpovídat, musíte si danou lokaci zvolit za svoje sousedství. To je však otázkou dvou klepnutí.


Zvolím si Brno jako své sousedství a hned mohu poslat první zprávu

A proč se mi služba líbí? Jednoduše z důvodu zachování soukromí. Nevyžaduje žádnou registraci, žádné osobní údaje či emailové adresy. Využívá sice vaši aktuální polohu, nicméně přesný údaj ostatním nesděluje. Teprve pokud chcete, můžete přes soukromou zprávu informovat kohokoli o své identitě či místě případného setkání pro vrácení ztracené kočky. Navíc fungují tzv. push notifikace, kdy vás telefon upozorní na novou zprávu z okolí a nemusíte tak program "sledovat".


Ukázky zpráv z New Yorku a Prahy, ani zde virtuální sousedství zatím příliš nebují

Základním kamenem této služby samozřejmě zůstávají uživatelé. Pokud vás v sousedství bude jen několik, ztratí bezpochyby své kouzlo a význam. Záleží také na integraci programu do telefonu. V případě iPhonu není aplikace neustále na očích. Pokud by se u jiných platforem dostala služba na pohotovostní obrazovku, uživatelé by si na službu rychle navykli. Jsem zvědav, zda se třeba právě brněnská komunita rozšíří.

Diskuze (4) Další článek: Povedená reklama: mini-ninjové rozbalují Nexus One

Témata článku: Software pro navigace, Apple iPhone 4GB, Přesný údaj, Názorné video


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 61

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45