Cykloturistický průvodce ČR: šlápněte interaktivně do pedálů

Jednoduchá a snadno ovladatelná databáze pro PC pro vaše turistické toulky. Dobré mapové podklady celé ČR z rodiny produktů SmartMaps Guide od PlanStudia.
Cykloturistický průvodce ČR: šlápněte interaktivně do pedálů
Kapitoly článku

+ ucelený systém pro celou ČR
+ intuitivní ovládání programu
+ cena versus užitek

– zatím slabá databáze zájmových bodů
– absence podpory GPS při plánování
– nekorektní zobrazování informací o zájmových bodech

Cykloturistický průvodce ČR nabízí za cenu 1 190 Kč s DPH slušné mapové prostředí celé republiky včetně příhraničních oblastí. Zjednodušený turistický atlas včetně vrstevnic v mapovacím měřítku 1:75 000 celého prostoru republiky je doplněn podrobnými plány krajských měst. Jak již název napovídá, výrobce se soustředil na doplnění mapových podkladů zejména o cykloturistické trasy a turistické zajímavosti. Mapové podklady aplikace obohacuje o funkce využitelné hlavně při plánování a správě dat spojených s cykloturistickým vyžitím.


Mapa mimo město • mapa ve městě

Internet je nutný, nepotřebný i vhodný doplněk

Když poprvé dostanete do ruky balíček s Cykloturistickým průvodcem, máte pocit, že jste obdrželi nový film do vaší filmotéky. CD médium s programem je distribuováno v plastovém obalu s bookletem jako DVD.

Aplikace je určena pro systémy Microsoft Windows (2000/XP/Vista). Instalace na PC proběhla během chvilky a zcela bez problémů. S prvním spuštěním programu je však nutné provést jeho aktivaci. Pro další fungování program sice připojení k intenetu primárně nevyžaduje, na začátku se bez něj ale neobejdete. Na základě sériového čísla dodávaného v balení a vygenerovaného ID kódu vašeho počítače získáte po zaregistrování na stránkách výrobce aktivační kód. Z tohoto vyplývá, že licenčně je aplikace vždy registrována k jedné konkrétní hardwarové sestavě.

Pro další použití je již na internetu pouze dobré sledovat, zda výrobce nevydal v rámci podpory produktu nějaké doplňky nebo vylepšení.

Nápověda aplikace je složená z přehledu klávesových zkratek a popisu jednotlivých položek dialogových nabídek. Nějaké konkrétní ukázkové příklady použití systému „krok za krokem“ jsem nenašel. Musím ale konstatovat, že po chvilce rozkoukání a pochopení logiky aplikace není manuál ani potřeba. Aplikace není nijak složitá, veškeré ovládání a položky jsou jasné. Ovládací program si zakládá více na jednoduché dostatečné účelnosti než složitosti a rozmanitosti nastavení.

Zdroj informací nebo databázový podklad?

Současná verze map obsahuje bližší informace o dvou tisících objektech zájmu. U většiny z nich jsou k dispozici kontaktní údaje, odkazy na webové stránky, stručný popis, geografická pozice a fotografie. Informační přínos jednotlivých bodů považuji za dobrý. V základu seznamuje uživatele s popisovanou zajímavostí a poskytuje vodítko k získání případných dalších podrobnějších informací. Rozsah dvou tisíc objektů v rámci celé ČR však nepovažuji za nikterak rozsáhlý, spíše dokonce omezený. Do budoucna však lze očekávat zejména v této oblasti soustředění systémové podpory.

Nevím také, z jakého důvodu se mi informační okna popisu turistických zajímavostí nezobrazovaly korektně. Části textu byly mimo viditelnou oblast. Bohužel systém mi neumožňoval změnu rozměrů těchto oken.

Za samostatnou zmínku stojí poukázání na to, že součástí databáze systému je rejstřík sídel a ulic ve větších městech. Zejména při plánování průjezdních bodů a hledání v mapě je to neocenitelný pomocník. Vyhledávací algoritmus by ale mohl být inteligentnější a vyhledávat i slovní spojení město+ulice.


Vyhledání objektů zájmu • nekorektní okno s objektem zájmu


Rejstřík sídel a ulic • nastavení viditelnosti cyklotras

Aplikace si však neklade za cíl pouze poskytovat uživateli prostředí plánování turistických a cykloturistických výletů. Má také snahu nabídnout zázemí pro tvorbu osobní databáze z takto uskutečněných cest. Systém počítá s importem a správou uložených projetých tras z GPS, s doplňováním vlastních zájmových bodů pod různé kategorie a s jejich hromadným importem pomocí obecných formátů KML, GPX a LOC. Použití všech dostupných formátů bylo při pokusech zcela bezproblémové.

Systém umožňuje tvořit vlastní kategorie bodů zájmu. Bohužel ale lze konkrétní import souboru celý přiřadit pouze jedné zvolené kategorii, a k jejímu zobrazení v mapě je implicitně k dispozici výběr pouze z omezeného souboru ikon. Toto omezení lze však chápat i jako snahu, aby nedocházelo k „přeplácanosti“ mapy spoustou nejrůznější ikon.

Samostatnou kapitolou je pak import digitálních fotografií, jejich synchronizace podle času z EXIF informací s projetou trasou a následné zobrazení v mapě. Aplikace počítá, na dnešní dobu asi logicky, pouze s formátem JPG.

Vedle toho do škály podporovaných formátů zaznamenané trasy se vejde asi každý. Zmíním podporu stop ve formátu *.gpx, *.kml, *.plt Oziexploreru, tak i *.trk od Garminu a svého rodinného *.pth a *.trk od různých platforem SmartMaps.


Synchronizace fotek s místem focení • správce vlastních bodů


Článek pokračuje v další kapitole: vložení fotografií, cíl cesty, plánování, hodnocení

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Pedál, Předsevzetí, SLA, Archivace, Posun času, Časové pásmo, Stručný popis, Cyklista, Průvodce, Příhraniční oblast, Aktivační kód, Neocenitelný pomocník


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

** Nová generace hodinek od Samsungu staví na známých základech ** Na zápěstí se dostane ocel a titan s koženými a kovovými řemínky ** S měřením EKG a okysličením krve v Česku nepočítejte

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 35