Evolve Gtraxx: pětkrát víc za stejnou cenu (test GPS modulu)

Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.
Evolve Gtraxx: pětkrát víc za stejnou cenu (test GPS modulu)
Kapitoly článku
Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.

Klíčové vlastnosti

 • 5Hz předávání polohy
 • slušná výdrž
 • standardní akumulátor
 • standardní miniUSB konektor pro dobíjení
 • velmi citlivý čipset MediaTek
 • absence statické navigace

Hlavní nedostatky

 • nekrytý konektor USB portu

Základní parametry

 • GPS přijímač: MediaTek, 51 kanálů
 • rozhraní: Bluetooth 2.0, NMEA 0183 v3.01, Serial port Profile
 • obnovení pozice: 5 Hz
 • rozměry: 79 × 50 × 7 mm
 • provozní doba: 16 h
 • akumulátor: výměnný Li-Ion
 • příslušenství: USB kabel, napáječ do automobilu

GPS přijímače jsou v podstatě velmi nudná zařízení. Napříč konkurencí zvládají svůj úkol jen s drobnými odlišnostmi. Tu výrobce přidá bonus v podobě miniaturních rozměrů (přečtěte si o GPS v podobě přívěsku na klíče), jindy zase dobíjení akumulátoru prostřednictvím sluníčka. Také testování přijímačů nelze provést jediným objektivním způsobem, starší naměřené hodnoty nelze srovnat s novými. Skoro by se chtělo říci, proč psát na takové zařízení recenzi? Někdy se však objeví novinka, která si pozornost rozhodně zaslouží, a to je i případ Evolve Gtraxx.

Evolve se nebojí

Evolve nepatří mezi silné značky na poli spotřební elektroniky, nebo dokonce v oblasti satelitní navigace. Ostatně známý GPS Solar s čipem MediaTek můžete koupit i jako Qstarz Q815 s jediným rozdílem v podobě loga. O to více překvapí, že se nebojí uvádět novinky a také pružně reagovat na různé problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evolve Gtraxx

Například právě u Solar GPS se po uvedení objevila chyba v podobě nepředávání směrového vektoru při chůzi. To výrazně ztěžovalo lovení pokladů v rámci hry geocaching. Výrobce na výtky pružně reagoval a u dalších vyrobených přijímačů chybu odstranil.

Přijímač Solar GPS se proslavil nejen díky solárnímu panelu, ale především zbrusu novým navigačním čipsetem MediaTek, který schopnosti největšího a nejrozšířenějšího konkurenta Sirf Star III minimálně dorovnává. Ale už zpět k novému přijímači Gtraxx.

Designový standard

Evolve ze záplavy externích GPS přijímačů svým vzhledem ani rozměry nevyčnívá. Z pohledu rozměrů vyrovnává konkurenci jako MSI SF200, Qstarz BT-Q818 či Haicom HI-406BT, a to z prostého důvodu. Výrobci včetně Evolve u přijímačů integrují ve velké většině standardní akumulátor, který Nokia využívá u některých svých mobilů. Konkrétně se jedná o akumulátor BL-5C, který lze jako neorigiální koupit za pár stokorun.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejný akumulátor jako v telefonech Nokia

Tělo tvoří modrý plast. Ve srovnání třeba s nejnovějším přijímačem Nokia LD-4W (test) můžeme hovořit o méně atraktivním zpracování. Nemám na mysli třeba levnější materiály, ale drobnosti v podobě nechráněného miniUSB konektoru. U externího GPS přijímače jde však o tu nejméně podstatnou vlastnost. Jeho pracovní místo bude stejně hluboko pod čelním sklem, v přihrádce spolujezdce v nebo kapse batůžku.

Na těle se nachází standardní trojice diod, jediné tlačítko pro zapnutí vtipně překrývá prostřední kontrolku. Modrá značí činnost Bluetooth a oranžová v kombinaci se zelenou stav akumulátoru nebo nabíjení. Sytě červená nepřetržitě křičí ve chvíli, kdy se přijímač zamyká k jednotlivým satelitům a ještě nezná svou aktuální polohu. Po jejím určení, neboli kdy má přijímač tzv. „lock“, začne červená blikat.

Klepněte pro větší obrázek
Červená hlásí, že přijímač nezaznamenává polohu

Dále si můžete všimnout mini-USB konektoru sloužícího k dobíjení. Výrobce standardně přidává napáječ do automobilu a běžný miniUSB kabel. Ten dnes čouhá u velké většiny počítačů, slouží k připojování hudebních přehrávačů, fotoaparátů a dalších zařízení. Možností, jak Evolve dobít, je tedy celá řada: v autě, prostřednictvím počítače anebo v nouzi strčíte baterii do mobilního telefonu Nokia a dobijete stejnojmenným adaptérem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžný konektor miniUSB

Komunikace přes modrozub

Přijímač komunikuje prostřednictvím Bluetooth, konkrétně přes profil virtuální sériový port. Odesílané informace tak může využít kterékoli zařízení s Bluetooth a tímto profilem: kapesní počítače, mobilní telefony, notebooky, běžná PC (pomiňme praktickou využitelnost), a to zcela bez závislosti na konkrétním operačním systému. Aplikace využívající poziční informace vůbec nemusí být přizpůsobeny pro bluetoothovou komunikaci, protože virtuální sériový port se z pohledu aplikace jeví jako zcela běžný sériový port. Bezdrátové univerzální pojítko má ohromnou výhodu, můžete jej využívat s několika zařízeními (nikoli však současně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání s moduly Nokia LD-3W a B-Speech 20C

V rámci připojení tak mohou vzniknout jen problémy s absencí podpory virtuálního sériového portu, který nepodporují například některé mobilní telefony s Bluetooth. A pokud ano, ne všechny zpřístupní virtuální sériový port aplikacím v Javě, které u běžných telefonů představují jedinou možnost aplikačního rozšíření. V rámci testů jsme se s takovým problémem setkali u telefonu Samsung E900 a určitě nebude jediným. Před koupí GPS přijímače právě k mobilu určitě vyzkoušejte nějakou navigační aplikaci v Javě, zda GPS přijímač detekuje. Proces párování požaduje standardní kód čtyř nul.


Článek pokračuje v další kapitole: To nejzajímavější – pětkrát víc informací o poloze, test citlivosti, srovnání s Nokií, hodnocení

Témata článku: Testy navigací, Příslušenství, GPS, Samsung E900, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Vario, Test, Správná otázka, Standardní akumulátor, Standardní miniUSB, Modul, Pracovní místo, Jediný objektiv, Atraktivní zpracování, Přesný popis, Dobrý výhled, Nadprůměrný výsledek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39