Flickr: jednoduché zobrazení fotografií na mapě

Flickr je služba pro tvorbu uživatelských webových galerií. Ke snímkům lze snadno přidat souřadnice získané z GPS a fotografie zobrazit na internetové mapě. Víme jak.
Flickr: jednoduché zobrazení fotografií na mapě

Sliboval jsem nepravidelný seriál o geotaggingu – o přiřazování zeměpisných informací k fotografiím a k následnému zobrazení snímků na mapě. V první části jsem popsal sice složitější, ale v současnosti asi nejlepší postup. Fotografie se po přidání zeměpisných souřadnic zobrazovaly na mapách Google Maps (ukázka) nebo v programu Google Earth (ukázka).

Popisovaný postup byl ale možná zbytečně složitý. Vyžadoval navíc vlastní webový server s FTP přístupem, a tím asi odradil část uživatelů. Tentokrát zde mám něco jednoduššího. Ke geografické prezentaci fotografií využijeme webovou galerii Flickr a tady je výsledek naší práce (případně postupujte přes tuto stránku s přehledem fotek a klepněte na ní na odkaz Map v hlavičce).

Kdo nemá GPS, může ručně

Flickr – www.flickr.com – je jedna z mnoha internetových služeb pro tvorbu uživatelských galerií. Na web nahrajete fotky, můžete si je prohlížet, zpřístupnit je ostatním, diskutovat u nich. Flickr dokonce standardně podporuje geotagging, ale pouze v jednoduché podobě, která nás na Navigovat.cz tolik nezajímá. Místo, kde byly snímky pořízeny, je totiž nutné manuálně označit na mapě světa. Na obrázcích ukazuji, jak na to; třeba se to někdy může hodit.

 
Odkaz „Place this photo on map“ vyvolá nabídku, kde náhled myší umístíte na místo pořízení snímku


Souřadnice lze posléze upravit • informace o místu a odkaz na mapu • zobrazení místa na kontextové mapce

Nás zajímá až pokročilejší varianta geotaggingu, u které se poloha bere z trasy zaznamenané navigačním přístrojem. Na ni Flickr byl, a v podstatě i stále je krátký. Existuje ale externí nástroj, který dokáže spárovat snímky s navigačními daty. O něm bude řeč.

GPSTagr přidá k fotkám souřadnice

Do Flickru se můžete zaregistrovat zdarma, získáte tím účet s možností nahrát každý měsíc až sto megabajtů fotografií. Za roční příplatek 25 dolarů je prostor takřka neomezený. Protože Flickr patří portálu Yahoo, při registraci získáte tzv. Yahoo ID. Registrace není složitá, ale bez angličtiny se asi neobejdete.

Doplněno: Základní bezplatná verze Flickru dovoluje zobrazit pouze dvě stě posledních fotografií.

Fotografie lze na web nahrávat jednotlivě, prostřednictvím formuláře na stránce. Pro hromadný upload je lepší využít nástroj Flickr Upload, se kterým lze najednou zaplnit třeba celý měsíční limit.

Nahrajte tedy fotografie do Flickru, nastavte jim titulky, tagy, práva a různé další věci. Jakmile s tím budete hotovi, zamiřte na stránky služby GPSTagr. Právě ona totiž dokáže ke snímkům ve Flickru dohrát souřadnice. V druhém kroku vás GPSTagr vyzve ke vložení trasy zaznamenané ve formátu GPX. Do tohoto formátu lze trasu uložit v programu Garmin MapSource, pro konverzi z jiných souborů mohu doporučit převodní program GPSBabel. Před tím vás ještě služba zřejmě přepne do Flickru, kde potvrdíte, že souhlasíte s tím, aby GPSTagr upravoval fotografie.


Úvodní stránka • nahrání souboru GPX získaného z navigačního přístroje

Nyní je čas pro korekci času mezi daty EXIF u fotografií a zaznamenanou trasou. U časových pásem využijete posuvný ovladač hodin, menší rozdíly lze kompenzovat úpravou minut. Není to bohužel příliš intuitivní; nakonec jsem u úpravy časových pásem postupoval metodou pokus a omyl, a v závěrečné fázi na mapě pokaždé kontroloval, jestli jsem se trefil.


Kompenzace časových rozdílů

Klepnutím na tlačítko Find Photos se na stránce zobrazí všechny vaše snímky z Flickru, které odpovídají časům v zaznamenané trase. Vyberete, ke kterým chcete přiřadit souřadnice, a zbytek necháte na GPSTagru. Stačí stisknout tlačítko Geotag a chvíli počkat. Může se stát, že některé fotografie procesem neprojdou, zobrazí se u nich „failed“. Příčinou může být velký rozdíl v poslední zaznamenané poloze a časem v EXIFu. U takových snímků případně použijte manuální nastavení místa pořízení.


Náhled snímků před a po přiřazení zeměpisných informací

Po skončení pomocí odkazu View on Flickr map zkontrolujte, jestli jste se při úpravě času trefili. V opačném případě se vraťte zpět a proveďte jinou korekci.

 
Fotografie na mapě • detail snímku • informace o místě pořízení fotky a odkaz na mapu

Výsledek práce

Po přiřazení geografických informací se u každé fotografie na Flickru zobrazí slovně popsané místo, kde byla pořízena. Typicky město a kraj. Klepnutím na odkaz Map se snímek ukáže malé mapě. Všechny snímky lze na mapě zobrazit i najednou, a tím jsme se dostali do stavu, kde jsme chtěli být.

Podívejte se na ukázkovou galerii zobrazenou na mapě (případně postupujte přes tuto stránku s přehledem fotek a klepněte na ní na odkaz Map v hlavičce). Doporučuji přepnout na satelitní zobrazení, protože konkrétně Istanbul je na mapách Yahoo zobrazen pouze jako obrys, navíc dosti nepřesný. Klepnutím na růžový bod se v bublině zobrazí náhledy fotografií v této oblasti, klepnutím na náhled větší velikost a případně ještě větší.

Každý nemá server

Velkou výhodou popsaného postupu je, že nepotřebujete vlastní server, na který byste nahráli fotografie. Všechny snímky lze za výhodných podmínek nahrát do webové galerie Flickru, odsud je prezentovat ostatním a využívat řadu dalších funkcí. Chcete-li více možností, doporučuji spíše předchozí návod. Předpokládám ale, ale řešení postavené na Flickru bude vyhovovat většině uživatelů.

Diskuze (13) Další článek: Tři reklamy na iPhone odhalily den „D“

Témata článku: Ostatní, Flickr, Foto, Zobrazení, Fotograf


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi 9 – hodně muziky za málo peněz

RECENZE: Redmi 9 – hodně muziky za málo peněz

** I základní model může nabídnout skvělý poměr cena/výkon ** Nadstandardní výdrž je pádný argument i přes pomalejší dobíjení ** Volba správné verze je u Redmi 9 klíčová

Martin Herodek | 15

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45