Garmin Etrex H: jednodušeji to už nešlo (test)

Nejlevnější turistický Garmin Etrex H má citlivý GPS přijímač, ale neumí zobrazit mapy. Dá se s ním žít, nebo je lepší připlatit za mapový model?
Garmin Etrex H: jednodušeji to už nešlo (test)
Kapitoly článku

Pohled zevnitř

Výměna srdce přístroje za o poznání citlivější čip je oproti starším modelům markantní. Zatímco s dřívějším GPS přijímačem bylo třeba neustále výhled na oblohu hlídat, Mediatek ztrácí signál až v místnosti dále od okna. Při běžném použití je schopen držet pozici bez většího zaváhání. Zavěšený na krku, v kapse, na palubní desce auta, ba i zavřený v přihrádce spolujezdce.

Během doby testování jsem přístroj zapínal s různými časovými odstupy (od několika hodin po několik dnů) a inicializace vždy proběhla do minuty. Musím konstatovat, že co se týká citlivosti a příjmu signálu, Etrex na mě udělal velmi dobrý dojem. Horší už to je s tím, co vlastně jako GPS přístroj nabízí uživateli.

Podívejte se na mapu se zaznamenanými stopami. Vedle sebe můžete porovnat záznam z testovaného Etrexu H se starší řadou reprezentovanou Garminem Etrex Legend.

Klepněte pro větší obrázek
Dva Etrexy na zádech

Jedná se o nemapový modul, k orientaci v terénu jsou k dispozici pouze základní data o poloze a pohybu. Nemohu se stále zbavit pocitu, že vzhledem k možnostem jsou v dnešní době přístroje zcela bez mapy již trochu přežitkem, protože se sice pohybujeme přesně v terénu, ale stejně vlastně nevíme, kde jsme.

  
Hlavní nabídka • nastavení • čekání na satelity • vyhledaná poloha

Přístroj uživateli nabízí pět základních rozdílných náhledů na poskytované informace. Všechny patří ke standardním: náhled s rozmístěním satelitů a informace o jejich příjmu, pohled na orientační šipku k cíli, systémová nabídka s nastavením a možnostmi dat, jednoduchý grafický pohled se zobrazením pohybu a nejbližších bodů, obrazovka s údaji o aktuální navigaci. Zde je možné zobrazovat podle vlastní volby vždy pět libovolných informací z nabídky dvaatřiceti možností. Od souřadnic pozice počínaje, přes různé údaje o kurzu, rychlosti, a času vzhledem k cílovému bodu, až po čas východu a západu Slunce.

  
Uložení bodu • hledání v bodech • detail bodu • navigace za šipkou

Ovládání je velice jednoduché a každý na něj přijde sám po chvíli používání i bez návodu. Je to samozřejmě dáno i tím, že se jedná o základní model bez složitějších funkcí.

Bez cíle není kam navigovat

Posláním navigace je pomoci majiteli dostat se k cíli. U nemapového přístroje to spočívá v přímé navigaci na určené souřadnice bez ohledu na síť cest, případně ve snaze vést uživatele podél již zaznamenané trasy.

Bohužel ani v této oblasti neznamenal zmodernizovaný Etrex žádnou změnu vůči svému předchůdci. K dispozici je paměť na pět set bodů zájmu. Na první pohled by to mohlo stačit, kdo je ale zvyklý s vlastními body pracovat více – například kvůli geocachingu – ten bude pociťovat omezení.

 
Volby pro „mapu“ • nabídka Systém • nastavení jednotek

Omezení délky názvu jednotlivého bodu na maximálně šest znaků považuji již za téměř nepoužitelné. I přesto, že je možnost kategorizovat body do skupin odlišnou grafickou značkou. Při abecedním vyhledávání nejsou žádné informace kromě názvu viditelné.

Možnost záznamu trasy jde do rozsahu deseti tisíc lomových bodů. Stejně jako téměř všechny přístroje je možnost zaznamenávat trasu s různou předdefinovanou hustotou – podle zvoleného času, vzdálenosti, nebo automaticky. U poslední možnosti je k dispozici volba z pěti stupňů hustoty záznamu. Čistě pro pěší turistické použití je kapacita paměti při vhodné volbě hustoty záznamu dostačující. Jestliže však budete chtít zaznamenávat trasu i v kombinaci s dopravním prostředkem, pak již může být omezení na deset tisíc bodů problém.

 
Nabídka pro nastavení času • náhled cesty • prošlé trasy • nastavení záznamu

Dnes už raději ne

Jediné, co mě napadá při zvažování, proč Garmin s tímto modelem přišel, je to, že asi chtěl inovovat kompletně celou svoji předešlou řadu. Základní model však s inovací obdržel pouze citlivější čip. Veškeré ostatní možnosti modernizace zůstaly nedotčeny.

Konstatuji, že vše, k čemu byl tento přístroj určen, zvládá dobře. Při testu jsem nezaznamenal jediný problém v jeho funkci, včetně nasazení v podmínkách mrazu a sněhu. Ale přestože je jeho pořizovací cena pod hranicí čtyř tisíc korun, neumím si dost dobře představit zájem o něj v řadách outdoorových nadšenců. Potenciální využití může najít spíš jako profesionální pomůcka k určení souřadnic, kde je jeho jednoduchost a praktičnost výhodou. Turisté patrně zabrousí o kategorii výše, v níž lze nyní pořídit přístroje za cenu jen o něco málo vyšší.

Tip: Přečtěte si test přístroje Garmin eTrex Vista HCx, nejvyššího modelu z inovované řady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin eTrex Vista HCx

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Základní data, Rychlé použití, Evropský jazyk, Test, Použitý akumulátor, Časový odstup, Hrubý displej


Určitě si přečtěte