Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Vyšší level za tři dolary

Vraťme se ještě k registraci na webu geocaching.com. Každý cacher si zde vytvoří profil, nastaví si domácí souřadnice a další údaje. K účtu se vedou statistiky o počtu nalezených i vlastních keší, najednou se dají najít všechny logy, všechny cestující předměty, co měl uživatel v držení, jsou zde všechny nahrané obrázky. K informacím o jiných uživatelích se ale dostanete až po přihlášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stránka s mým profilem • nalezené a ukryté keše • nalezené mince a travel bugy

Na svoji webovou stránku můžete umístit ikonku, na které je vidět vaše přezdívka, počet aktuálně nalezených a vlastních keší. Zdrojový kód pro ikonu najdete také ve svém profilu. Podrobnější popis stránky s uživatelským účtem najdete v encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek
Moje živá ikonka s aktuálním počtem nalezených a ukrytých keší

Jestli vás geocaching chytí, můžete uvažovat o vyšší úrovni členství a stát se tzv. Premium členem. Není to už zadarmo, měsíčně se provozovateli serveru platí tři dolary. Na oplátku ale dostanete možnost generovat tzv. Pocket Queries neboli dotazy na keše. Výsledkem může být například pravidelně zasílaný seznam všech nenalezených keší do padesáti kilometrů kolem vašeho bydliště.

Možnosti nastavení podmínek jsou velmi široké. Dají se hledat také keše podél cesty mezi dvěma naplánovanými místy. Pokud vám jde o to, abyste nějakou keš našli jako první, využijete možnost upozornění. Jakmile se objeví nová keš, dostanete e-mail. Užitečná je také možnost stahovat data v souborech GPX a možnost vytvářet uživatelské seznamy keší. Lze hledat také keše podél zadané cesty.


Nastavení Pocket Query • nastavení upozornění

Dokud nemáte jistotu, že vás geocaching bude bavit, nemá smysl připlácet za pokročilé členství. Mnoho českých cacherů ho nemá, a přitom spokojeně žijí. Když už na to ale potom přijde, tři dolary měsíčně jsou malá investice ve srovnání například s tím, kolik při geoachingu projedete benzínu nebo utratíte za jiný způsob dopravy.

Zkratky, WTF?

Při geocachingu, zejména v logu, se můžete setkat se zkratkami, které vám asi zpočátku nebudou vůbec jasné. Podívejme se na ty nejčastější.

FTF: First to find, volně přeloženo Já jsem první! Touto zkratkou se v logu hrdě přihlásí ten, kdo keš našel jako první po jejím uložení. Není to nic jednoduchého. Nová skrýš ve městech a v okolí vydrží třeba jen pár desítek minut, na venkově nanejvýš několik dnů. Co z toho lovci FTF mají? Znovu nic jiného než radost, stejně jako při nalezení keše.

Klepněte pro větší obrázek
FTF: první zápis v logbooku

DNF: Did not find, nenašel jsem. Používá se v případech, kdy nejste úspěšní.

TNLN: Took nothing – left nothing, Nic neberu – nic nenechávám. Tuto zkratku uvedete tehdy, když neprovádíte žádný výměnný obchod. Klidně to ale můžete napsat i celou větou.

TFTC: Thanks for the cache, Díky za keš.

Další zkratky používané při geocachingu najdete v české encyklopedii. Při kešování se setkáte i s dalšími termíny, kterým možná hned nebudete rozumět; například geodálnice, která označuje prošlapaný chodníček ke keši. Nebude ale dlouho trvat a brzy se zorientujete.

Chci založit vlastní keš!

Raději doporučuji příliš nespěchat. Abyste založili vlastní dobrou keš, musíte vědět, jak geocacheři myslí, co mají rádi a co naopak nesnáší. To ale zjistíte až praxí, na vlastní kůži. Napřed raději najděte třeba sto cizích keší, a až potom uvažujte o vlastních skrýších. Najdeme sice i výjimky, ale keše nováčků pravidelně za moc nestojí – raději si nepokažte pověst jen kvůli spěchu.

Na Navigovat.cz najdete samostatný článek věnovaný zakládání keší.

Geoživot vás naučí

O každém bodu v článku by se dalo napsat ještě mnohem víc. Některé věci jsem záměrně velmi zestručnil, protože podle mého názoru nebyly důležité, jiné jsem probral důkladněji. Troufám si ale říct, že když si zapamatujete informace v tomto článku, budete pro geocaching dobře teoreticky vybaveni a neuděláte ostudu. Praxe je samozřejmě nejdůležitější, získávání zkušeností je ale už plně na vás.

Geocaching je dobrá zábava. Najdou se v ní samotáři, lovit se dá při rodinných výletech i v nesourodých skupinkách. Pořádají se dokonce i hromadné akce. Pro keš vyrazíte kdy chcete, kam chcete, sami si zvolíte dopravní prostředek, vyberete si svoji trasu. Když máte chuť, najdete jednu keš, jindy za den třeba několik desítek. Můžete si vybrat, jestli chcete spíš rychlé městské skrýše, nebo dlouhé výlety do přírody. Někdy hledáte keš na místě, kam chcete jít, jindy místo podle toho, kolik tam je keší. Je na každém geocacherovi, jak si naplánuje svůj čas.

Geocaching: The sport where You are the search engine.

Témata článku: GPS, Znojemsko, Dopravní prostředek, Kondom, Listí, Původní místo, Webová kamera, Opačný extrém, Krátký film, Důležitý údaj, Mozek, Druhý řádek, Neznámé místo, Vaš, Hra, Hromadná doprava, Celková hodnota, Oficiální termín, Harry Potter, Knoflíková baterie, Šestimístný kód, Hlavní stránka, Premiové členství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 79

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22