Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Vyšší level za tři dolary

Vraťme se ještě k registraci na webu geocaching.com. Každý cacher si zde vytvoří profil, nastaví si domácí souřadnice a další údaje. K účtu se vedou statistiky o počtu nalezených i vlastních keší, najednou se dají najít všechny logy, všechny cestující předměty, co měl uživatel v držení, jsou zde všechny nahrané obrázky. K informacím o jiných uživatelích se ale dostanete až po přihlášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stránka s mým profilem • nalezené a ukryté keše • nalezené mince a travel bugy

Na svoji webovou stránku můžete umístit ikonku, na které je vidět vaše přezdívka, počet aktuálně nalezených a vlastních keší. Zdrojový kód pro ikonu najdete také ve svém profilu. Podrobnější popis stránky s uživatelským účtem najdete v encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek
Moje živá ikonka s aktuálním počtem nalezených a ukrytých keší

Jestli vás geocaching chytí, můžete uvažovat o vyšší úrovni členství a stát se tzv. Premium členem. Není to už zadarmo, měsíčně se provozovateli serveru platí tři dolary. Na oplátku ale dostanete možnost generovat tzv. Pocket Queries neboli dotazy na keše. Výsledkem může být například pravidelně zasílaný seznam všech nenalezených keší do padesáti kilometrů kolem vašeho bydliště.

Možnosti nastavení podmínek jsou velmi široké. Dají se hledat také keše podél cesty mezi dvěma naplánovanými místy. Pokud vám jde o to, abyste nějakou keš našli jako první, využijete možnost upozornění. Jakmile se objeví nová keš, dostanete e-mail. Užitečná je také možnost stahovat data v souborech GPX a možnost vytvářet uživatelské seznamy keší. Lze hledat také keše podél zadané cesty.


Nastavení Pocket Query • nastavení upozornění

Dokud nemáte jistotu, že vás geocaching bude bavit, nemá smysl připlácet za pokročilé členství. Mnoho českých cacherů ho nemá, a přitom spokojeně žijí. Když už na to ale potom přijde, tři dolary měsíčně jsou malá investice ve srovnání například s tím, kolik při geoachingu projedete benzínu nebo utratíte za jiný způsob dopravy.

Zkratky, WTF?

Při geocachingu, zejména v logu, se můžete setkat se zkratkami, které vám asi zpočátku nebudou vůbec jasné. Podívejme se na ty nejčastější.

FTF: First to find, volně přeloženo Já jsem první! Touto zkratkou se v logu hrdě přihlásí ten, kdo keš našel jako první po jejím uložení. Není to nic jednoduchého. Nová skrýš ve městech a v okolí vydrží třeba jen pár desítek minut, na venkově nanejvýš několik dnů. Co z toho lovci FTF mají? Znovu nic jiného než radost, stejně jako při nalezení keše.

Klepněte pro větší obrázek
FTF: první zápis v logbooku

DNF: Did not find, nenašel jsem. Používá se v případech, kdy nejste úspěšní.

TNLN: Took nothing – left nothing, Nic neberu – nic nenechávám. Tuto zkratku uvedete tehdy, když neprovádíte žádný výměnný obchod. Klidně to ale můžete napsat i celou větou.

TFTC: Thanks for the cache, Díky za keš.

Další zkratky používané při geocachingu najdete v české encyklopedii. Při kešování se setkáte i s dalšími termíny, kterým možná hned nebudete rozumět; například geodálnice, která označuje prošlapaný chodníček ke keši. Nebude ale dlouho trvat a brzy se zorientujete.

Chci založit vlastní keš!

Raději doporučuji příliš nespěchat. Abyste založili vlastní dobrou keš, musíte vědět, jak geocacheři myslí, co mají rádi a co naopak nesnáší. To ale zjistíte až praxí, na vlastní kůži. Napřed raději najděte třeba sto cizích keší, a až potom uvažujte o vlastních skrýších. Najdeme sice i výjimky, ale keše nováčků pravidelně za moc nestojí – raději si nepokažte pověst jen kvůli spěchu.

Na Navigovat.cz najdete samostatný článek věnovaný zakládání keší.

Geoživot vás naučí

O každém bodu v článku by se dalo napsat ještě mnohem víc. Některé věci jsem záměrně velmi zestručnil, protože podle mého názoru nebyly důležité, jiné jsem probral důkladněji. Troufám si ale říct, že když si zapamatujete informace v tomto článku, budete pro geocaching dobře teoreticky vybaveni a neuděláte ostudu. Praxe je samozřejmě nejdůležitější, získávání zkušeností je ale už plně na vás.

Geocaching je dobrá zábava. Najdou se v ní samotáři, lovit se dá při rodinných výletech i v nesourodých skupinkách. Pořádají se dokonce i hromadné akce. Pro keš vyrazíte kdy chcete, kam chcete, sami si zvolíte dopravní prostředek, vyberete si svoji trasu. Když máte chuť, najdete jednu keš, jindy za den třeba několik desítek. Můžete si vybrat, jestli chcete spíš rychlé městské skrýše, nebo dlouhé výlety do přírody. Někdy hledáte keš na místě, kam chcete jít, jindy místo podle toho, kolik tam je keší. Je na každém geocacherovi, jak si naplánuje svůj čas.

Geocaching: The sport where You are the search engine.

Témata článku: GPS, Hromadná doprava, Matrjoška, Vaš, Harry Potter, Oficiální termín, Původní místo, Znojemsko, Knoflíková baterie, Opačný extrém, Celková hodnota, Krátký film, Šestimístný kód, Druhý řádek, Kondom, Premiové členství, Mozek, Listí, Hra, Webová kamera, Kbelík, Hlavní stránka, Neznámé místo, Důležitý údaj, Dopravní prostředek


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27