Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Vyšší level za tři dolary

Vraťme se ještě k registraci na webu geocaching.com. Každý cacher si zde vytvoří profil, nastaví si domácí souřadnice a další údaje. K účtu se vedou statistiky o počtu nalezených i vlastních keší, najednou se dají najít všechny logy, všechny cestující předměty, co měl uživatel v držení, jsou zde všechny nahrané obrázky. K informacím o jiných uživatelích se ale dostanete až po přihlášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stránka s mým profilem • nalezené a ukryté keše • nalezené mince a travel bugy

Na svoji webovou stránku můžete umístit ikonku, na které je vidět vaše přezdívka, počet aktuálně nalezených a vlastních keší. Zdrojový kód pro ikonu najdete také ve svém profilu. Podrobnější popis stránky s uživatelským účtem najdete v encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek
Moje živá ikonka s aktuálním počtem nalezených a ukrytých keší

Jestli vás geocaching chytí, můžete uvažovat o vyšší úrovni členství a stát se tzv. Premium členem. Není to už zadarmo, měsíčně se provozovateli serveru platí tři dolary. Na oplátku ale dostanete možnost generovat tzv. Pocket Queries neboli dotazy na keše. Výsledkem může být například pravidelně zasílaný seznam všech nenalezených keší do padesáti kilometrů kolem vašeho bydliště.

Možnosti nastavení podmínek jsou velmi široké. Dají se hledat také keše podél cesty mezi dvěma naplánovanými místy. Pokud vám jde o to, abyste nějakou keš našli jako první, využijete možnost upozornění. Jakmile se objeví nová keš, dostanete e-mail. Užitečná je také možnost stahovat data v souborech GPX a možnost vytvářet uživatelské seznamy keší. Lze hledat také keše podél zadané cesty.


Nastavení Pocket Query • nastavení upozornění

Dokud nemáte jistotu, že vás geocaching bude bavit, nemá smysl připlácet za pokročilé členství. Mnoho českých cacherů ho nemá, a přitom spokojeně žijí. Když už na to ale potom přijde, tři dolary měsíčně jsou malá investice ve srovnání například s tím, kolik při geoachingu projedete benzínu nebo utratíte za jiný způsob dopravy.

Zkratky, WTF?

Při geocachingu, zejména v logu, se můžete setkat se zkratkami, které vám asi zpočátku nebudou vůbec jasné. Podívejme se na ty nejčastější.

FTF: First to find, volně přeloženo Já jsem první! Touto zkratkou se v logu hrdě přihlásí ten, kdo keš našel jako první po jejím uložení. Není to nic jednoduchého. Nová skrýš ve městech a v okolí vydrží třeba jen pár desítek minut, na venkově nanejvýš několik dnů. Co z toho lovci FTF mají? Znovu nic jiného než radost, stejně jako při nalezení keše.

Klepněte pro větší obrázek
FTF: první zápis v logbooku

DNF: Did not find, nenašel jsem. Používá se v případech, kdy nejste úspěšní.

TNLN: Took nothing – left nothing, Nic neberu – nic nenechávám. Tuto zkratku uvedete tehdy, když neprovádíte žádný výměnný obchod. Klidně to ale můžete napsat i celou větou.

TFTC: Thanks for the cache, Díky za keš.

Další zkratky používané při geocachingu najdete v české encyklopedii. Při kešování se setkáte i s dalšími termíny, kterým možná hned nebudete rozumět; například geodálnice, která označuje prošlapaný chodníček ke keši. Nebude ale dlouho trvat a brzy se zorientujete.

Chci založit vlastní keš!

Raději doporučuji příliš nespěchat. Abyste založili vlastní dobrou keš, musíte vědět, jak geocacheři myslí, co mají rádi a co naopak nesnáší. To ale zjistíte až praxí, na vlastní kůži. Napřed raději najděte třeba sto cizích keší, a až potom uvažujte o vlastních skrýších. Najdeme sice i výjimky, ale keše nováčků pravidelně za moc nestojí – raději si nepokažte pověst jen kvůli spěchu.

Na Navigovat.cz najdete samostatný článek věnovaný zakládání keší.

Geoživot vás naučí

O každém bodu v článku by se dalo napsat ještě mnohem víc. Některé věci jsem záměrně velmi zestručnil, protože podle mého názoru nebyly důležité, jiné jsem probral důkladněji. Troufám si ale říct, že když si zapamatujete informace v tomto článku, budete pro geocaching dobře teoreticky vybaveni a neuděláte ostudu. Praxe je samozřejmě nejdůležitější, získávání zkušeností je ale už plně na vás.

Geocaching je dobrá zábava. Najdou se v ní samotáři, lovit se dá při rodinných výletech i v nesourodých skupinkách. Pořádají se dokonce i hromadné akce. Pro keš vyrazíte kdy chcete, kam chcete, sami si zvolíte dopravní prostředek, vyberete si svoji trasu. Když máte chuť, najdete jednu keš, jindy za den třeba několik desítek. Můžete si vybrat, jestli chcete spíš rychlé městské skrýše, nebo dlouhé výlety do přírody. Někdy hledáte keš na místě, kam chcete jít, jindy místo podle toho, kolik tam je keší. Je na každém geocacherovi, jak si naplánuje svůj čas.

Geocaching: The sport where You are the search engine.

Témata článku: GPS, Šestimístný kód, Druhý řádek, Kondom, Hlavní stránka, Premiové členství, Neznámé místo, Hromadná doprava, Listí, Mozek, Webová kamera, Znojemsko, Celková hodnota, Hra, Dopravní prostředek, Opačný extrém, Harry Potter, Krátký film, Důležitý údaj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31