Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Slavnost po návratu: internetové logování

Výlet ke keším končí znovu u internetu; ať už jste byli úspěšní nebo ne. Na webu Geocaching.com znovu otevřete stránku s danou keší, třeba opět přes mapu na českém webu. Klepněte na odkaz Log your visit vpravo nahoře.

Klepněte pro větší obrázek
Prvním odkazem zaznamenáte svůj nález, nebo neúspěch

Z roletky vyberte jednu z možností, nejdůležitější jsou tři:

Found it: vyberte v případě, kdy jste keš našli a zapsali jste se do logbooku.

Didn’t find it: je určena pro situace, kdy jste velmi pečlivě hledali a keš jste přesto neobjevili.

Write note: poznámka je určena pro ostatní typy komentářů. Například pro ty, kdy jste keš nenašli třeba proto, že jste měli málo času, začalo pršet, že bylo kolem mnoho mudlů apod. V těchto situacích raději nevolte Didn’t find it, protože by si autor keše mohl myslet, že jeho skrýš objevil někdo nepovolaný a poklad zcizil.

Zkontrolujte, jestli datum odpovídá dnu nalezení keše, a doplňte text poznámky. Inspirujte se texty ostatních. Znovu se svěřte se svými zážitky a dojmy z hledání a přípravy, zmiňte, co jste z keše vzali a co vložili. Nepište ale přesné rady, kde mají ostatní hledat, k tomu nejsou logy určeny. Pokud z nějakého důvodu musíte napsat citlivější informaci, můžete svůj text nechat zašifrovat. Na závěr se opět sluší autorovi poděkovat za keš. Váš text se po odeslání hned objeví na stránce mezi ostatními logy. Je zvykem, že v zahraničí se logy píšou místní řečí, nebo mezinárodní angličtinou.


Našel jsem keš

Ke svému příspěvku můžete případně ještě vložit obrázky. I zde ale pozor, aby neukazovaly přímo místo keše, anebo aby z nich nebylo hned jasné, kde je schránka uložena. Pokud se v textu nebo obrázcích zmýlíte, vše se dá dodatečně editovat nebo mazat.

Na malý nebo velký oběd

Keše se podle velikosti dělí do čtyř skupin. Při plánování se vždy podívejte, jak je schránka velká, pomůže vám to potom při hledání. Je vždy lepší, když víte, jak rozměrný předmět hledáte.

Micro: typicky se jedná o krabičku od filmu, o tubu od rozpustných tablet apod. V takových keších bývá pouze smotaný logbook a tužka. Nic se do nich obvykle nevkládá, nic se neodnáší. V poslední době se naštěstí už vytrácejí schránky neoficiálně označované jako „nano“. Vypadají jako miniaturní knoflíková baterie, geocaching.com je ale už názvem neodlišuje, a když nevíte, že hledáte takového mrňouse, je to často velký problém.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě mikrokeše • typický obsah

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá keš typu nano: je dobré vědět, že hledáte takový malý špendlík

Small: malá schránka, například na svačinu, objem půl až jeden litr. Schránka Small se od typu Micro liší třeba tím, že se do ní už vejde mince geocoin (viz dále) běžné velikosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá keš

Regular: do této schránky by se už vešlo velké jídlo, objem více než litr.

Klepněte pro větší obrázek
Schránka standardní velikosti

Large: opravdu velká schránka, například kbelík.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka všech velikostí keší (zdroj)

Microkeše jsou obvyklé ve městech, kde fyzicky často není možné skrýt větší nádobu. Dodržuje se ale pravidlo, že vždy je lepší použít větší keš než micro, pokud to jde. Zejména ve městech, kde se schránky často ztrácejí, se toto pravidlo nedodržuje. Obnovit velkou keš je totiž mnohem náročnější, než na místo přinést druhou, pátou, dvacátou... krabičku od filmu.

Není keš jako keš

Snad ještě víc než na velikost se při plánování soustřeďte na typ keše. Na stránce geocaching.com ho poznáte podle ikonky před názvem.

Tradiční (traditional) keš: v této podobě geocaching začínal a těchto keší je zdaleka nejvíc ze všech. Dopředu znáte souřadnice, přímo na nich najdete schránku, zapíšete se, vrátíte ji zpět. K nalezení této keše se už nyní nemohou vázat žádné další podmínky – například vyfotit se, přidat básničku atd. Příkladem může být keš Santon.

Multikeše: souřadnice nevedou přímo ke skrýši, ale na místo, kde se dozvíte další informace. Můžete tam najít krabičku s dalšími souřadnicemi. Může tam být ale také číslo nebo jiná hádanka, pomocí níž spočítáte další souřadnice. Na nich buď může být keš, nebo další krok, přes který se musíte dostat. Hledání multikeše proto většinou zabere více času než u tradičních keší. Příklady: Vranov, Brněnské parky No.1, Zamilovaný hájek.

Chcete vidět opravdu složitou multikeš? Prohlédněte si Znojemskou okurku

Mystery keš: u tohoto typu skrýše dokonce souřadnice vůbec neznáte, musíte na ně přijít vyluštěním hádanky, rébusu, matematické nebo jiné hříčky. Jak zjistíte, jestli je váš výsledek správný? Často až na místě, kam se vypravíte a třeba po dlouhém hledání zjistíte, že keš bude asi někde jinde. Také tyto keše jsou časově náročnější, luštit ale často můžete v teple domova. Příklady: Pisárecký tunel (je třeba složit puzzle), Sancta Catharina (na výběr je devět souřadnic), Binární keš (souřadnice je nutné vyluštit z binárního kódu) anebo „tato keš“, celá psaná morseovkou.

S těmito třemi typy keší se setkáte nejčastěji. Existují ještě další, je jich ale mnohem méně. Zajímavá je třeba webcam keš. Na souřadnice míří webová kamera a když se na ně dostanete, zavoláte někomu u internetu, aby vás „vyfotil“ a uložil obrázek. Ten potom přiložíte k internetovému zápisu jako důkaz, že jste u keše byli. Příklad: City of Geneva. Tento typ keší se ale už nezakládá, na rozdíl od typu earthcache, který ukazuje různé geologické zajímavosti. Neobsahuje schránku, je ale nutné odpovědět autorovi na dotazy uvedené v listingu.


Ikonky tří nejčastějších keší: tradiční, multi, mystery

Můžete narazit také na termín bonusová keš. Její souřadnice zjistíte tím, že najdete určené ostatní keše stejného autora a v každé si opíšete bonusové číslo. Bývá nejčastěji na obálce logbooku. Z těchto čísel potom podle návodu složíte souřadnice a můžete vyrazit pro bonus. Příklad: Brněnské soutoky.

Travel bugy a geocoiny: brát pouze s rozmyslem

Některé předměty v keších nejsou určeny na výměnu. Slouží k tomu, aby cestovaly po světě, ze skrýše ke skrýši. Nazývají se travel bug a geocoin.

Jako travel bug (cestující brouk) může sloužit libovolný předmět, ke kterému se připevní speciální identifikační štítek s vyraženým unikátním kódem. Geocoin je kovová nebo i jiná mince, na které je opět idenfitikační kód. Když některý z těchto předmětů v keší najdete, vezměte ho jen za účelem, že ho přemístíte jinam, do jiné keše. Nenechávejte ho doma déle než čtrnáct dnů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kočka a matrjoška s přívěskem: travel bug; mince v pravém rohu posledních dvou obrázku: geocoin •
na poslední fotografii je část vyraženého kódu (zbytek jsem vyretušoval)

Cesta travel bugů a geocoinů se pečlivě sleduje. Když některý z těchto předmětů vyzvednete z keše, na speciální stránce webu geocaching.com to musíte zapsat. Zadáte vyražený kód do políčka, tím se dostanete na stránku, kde se zapíšete podobně jako při nalezení keše. Podobně zaznamenáte i vložení předmětu do další keše. Samotný vyražený kód ale nikam do logu nepište. Pokud se chcete na travel bug/geocoin odkázat, použijete jiný, referenční kód.

Je také vhodné přečíst si, kam chce travel bug nebo geocoin cestovat. Často není jejich cílem jen tak se poflakovat. Některý chce objet svět, jiný má za cíl konkrétní zemi nebo místo. Příklady: Sister Laurentia, Yellow dog nebo moje vlastní myš, která už cestuje domů z Bali, a zasekla se v Austrálii.

Web geocaching.com přímo ukazuje názvy cestujících předmětů, které jsou v keši uloženy.


Seznam cestujících předmětů v keší

Tato problematika je trochu složitější. Doporučuji proto prokoumat také speciální stránky v encyklopedii geocachingu: travel bug, geocoin, co dělat s nalezeným travel bugem nebo geocoinem (PDF). Až budete zkušenými geocachery, můžete si koupit také vlastní štítek nebo minci a poslat ji do světa.


Článek pokračuje v další kapitole: premium členství, zkratky, vlastní keš

Témata článku: GPS, Webová kamera, Listí, Hlavolam, Dobrý signál, Kondom, Kbelík, Neznámé místo, Hlavní stránka, Vaš, Mozek, Premiové členství, Druhý řádek, Krátký film, Celková hodnota, Knoflíková baterie, Bubbles, Hromadná doprava, Matrjoška, Harry Potter, Dopravní prostředek, Původní místo, Důležitý údaj, Oficiální termín, Šestimístný kód


Určitě si přečtěte