Geocaching: zakládáme novou keš

Geocaching nespočívá jen v hledání pokladů schovaných na možných i nemožných místech. Druhou stranou hry je i zakládání nových keší. Přečtěte si podrobný návod, jak na to.
Geocaching: zakládáme novou keš

Keš zatím jen pro vás

Do pole Hints/Spoiler Info patří nápověda. Velmi stručně zde prozraďte, kde je keš uložena. Anebo také ne – přidání nápovědy není povinné. Je jen na vašem uvážení, jestli kešerům něco prozradíte. A také jak to uděláte – někdy místo jednoznačného určení stačí jen drobný náznak. Nápověda se na stránce zobrazí v šifrované podobě.

Do pole Note to Reviewer zatím nic nemusíte psát, protože keš teprve musíme doladit. Zkontrolujte, zda nahoře není zaškrnuto políčko Yes, this listing is active. Potom potvrďte dvě spodní políčka, že souhlasíte s podmínkami. Po klepnutí na Report New Listing se keš uloží. Zatím ji ale uvidíte jen vy, po uložení stačí klepnout na odkaz View listing (doporučuji otevřít ho do nového okna).

Stránka se zobrazí přesně tak, jak si ji budou prohlížet ostatní, navíc ale s několika dalšími možnostmi pro vlastníka, které posléze vysvětlím. V okně s formulářem nyní můžete dělat úpravy a v druhém okně se stránkou prohlížet, jak se projeví.


Dokud keš nepošlete reviewerům, uvidíte ji pouze vy. Stránka na to upozorňuje červeně

Na stránce také klepněte na odkaz Edit attributes v pravém horním poli. Budete moci vybrat až deset vlastností, které se ostatním zobrazí u keše. Z ikonek je jejich význam celkem jasný. Volbu můžete nechat na N/R, kdy se ikona nezobrazí, anebo vybrat Allowed, je-li vlastnost podporována, či zvolit Not Allowed. Tímto způsobem třeba geocacherům sdělíte, aby nepočítali s tím, že až ke schránce přijedou autem.


Nastavení ikonek

Popište okolí

V pravém poli na stránce s listingem si všimněte odkazu Waypoints. V něm se definují souřadnice různých bodů, které mají nějakou souvislost s vaší keší.

Mohou to být jednak body určené pro ostatní. Řeknete jim, kde mohou zaparkovat, kde se mají najíst. U keší typu multi nebo mystery navíc musíte označit každou jednotlivou stage a finální souřadnice. Aby je ale neviděli běžní geocacheři, u takových waypointů zvolíte možnost Hide this waypoint from view except by the owner or administrator.


Přiřazení waypointů

Při přidávání zvolíte typ waypointu, pojmenujete ho, nastavíte mu libovolný šestimístný kód a k tomu ještě dvoupísmenný prefix. Opět zadáte přesné souřadnice a popis. Waypointy jsou až na multi a mystery keše pouze dobrovolné, nemusí být a také nebývají u každé kešky.

Setkání s reviewery

Je-li všechno hotovo a pětkrát zkontrolováno, vraťte se do hlavního formuláře pro publikování keše. Jestli jste už stránku s ním zavřeli, dostanete se k němu z listingu klepnutím na odkaz Edit listing. Ještě jednou všechno pročtěte, jestli jste někde neudělali chybu. Vše bude možné upravit i po uložení, ale je ostuda pustit ven listing kešky s chybami.

Je-li vše v pořádku, zaškrtněte políčko Yes, this listing is active. Ještě než formulář uložíte, zamiřte k poli Note to Reviewer. Do něj napište vzkaz tzv. reviewerům – lidem, kteří schvalují keše před publikováním. Můžete psát česky, protože Haggaeus i Geolens Reviewer, kteří schvalují místní keše, jsou z Česka a Slovenska.

Co do poznámky napsat? Třeba poděkování za schválení keše. U složitějších multi a mystery keší je také vhodné vysvětlit úkoly, pokud jsou nějak speciální. Pokud víte, že se se svou keší ocitáte na hraně některého z pravidel, vysvětlete, proč by podle vás keš měla být schválena.

Po uložení odešle systém vzkaz reviewerovi a vám nezbude, než čekat na schvalovací proces. Někdy to může trvat několik hodin, jindy několik dnů. Reviewery nemá smysl upomínat – o vaší keši vědí a jestli doposud nezareagovali, mají pro to své důvody.


Cache je odeslaná, čekám na vyjádření reviewerů

K mnoha operacím, které při zakládání keše provedete, dostanete e-mailem potvrzení. Stejně tak to bude i při schválení keše. Anebo také při neschválení, kdy reviewer napíše, co je špatně a co je potřeba udělat jinak. Po opravě keš publikujte stejným způsobem.


Publikování nepřehlédnete, dostanete hromadu e-mailů

Publikováním práce s keší nekončí

Veškeré logy, které návštěvníci napíšou k vaší keši, dostanete e-mailem. Snadno tak lze sledovat veškerý provoz. Měli byste ho sledovat, třeba abyste věděli o různých problémech. Založením keše totiž starosti nekončí, musíte se o ni také starat a udržovat ji.


E-mail o odeslání poznámky reviewerovi • Miták našel moji keš

Prostřednictvím logu vám ostatní řeknou, že s keší je něco v nepořádku, že je třeba poškozena nebo odcizena. V takovém případě je do doby, než keš znovu zprovozníte, vhodné klepnout na odkaz Click to temporarily disable. Tím keš dočasně vypnete a geocacheři budou vědět, že se na ni nemají vypravit. Po znovuzprovoznění keš stejným způsobem znovu aktivujete. Jako majitel keše můžete také mazat nevhodné logy.

Kdyby se náhodou někdy stalo, že keš budete chtít zrušit, klepněte na odkaz Archive listing. Keš se tím úplně nesmaže, pouze archivuje a znepřístupní. Tuto volbu ale v žádném případě nepoužívejte pro dočasné odstavení schránky třeba z důvodu údržby. Slouží pro opravdový konec keše, protože zpět do života ji pak může vrátit jen reviewer.

Druhá strana geocachingu

Založení nové keše je mnohdy ještě uspokojivější než hledání cizích pokladů. Připravujete tak zábavu pro ostatní, vymýšlíte pro ně nové finty. Geocacheři jsou navíc vděčný národ, takže pokud keš není úplně špatná a hloupá, při logování vám za ni nálezci poděkují. Když vytvoříte výjimečnou keš, vždy vám to dají najevo a takový log velice potěší.

Klepněte pro větší obrázek
Počet ukrytých keší (hidden) je vidět ve vaší ikoně

Témata článku: Geocaching, Pro turisty a cyklisty, Správné řešení, Soukromý pozemek, Český text, Ideální velikost, Šestimístný kód, Dočasné odstavení, Nálezce, Nov, Subjektivní hodnocení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18