Geocaching: zakládáme novou keš

Geocaching nespočívá jen v hledání pokladů schovaných na možných i nemožných místech. Druhou stranou hry je i zakládání nových keší. Přečtěte si podrobný návod, jak na to.
Geocaching: zakládáme novou keš

Z čeho se skládá keš

Keš je složena z několika předmětů, které musíte sehnat, většinou koupit. Podrobně je rozeberu v následujících odstavcích.

Klepněte pro větší obrázek
Po nákupu

Schránka

U mikrokeší je to jednoduché. Nejčastěji je k vidění obal od kinofilmu, tuba od rozpustných tablet, krabička po Tic-Tacu apod. Schránku je vhodné zpevnit omotáním izolační lepicí páskou, dá se na ni také nalepit oznámení, že jde o keš. U velikosti micro ale často nálepka nebývá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky mikrokeší

Zatímco mikrokeška se většinou shání stylem, co dům dal, u schránky na větší keše to je složitější. I když můžete doma najít vhodnou schránku, lepší bude vypravit se do obchodu s kuchyňskými potřebami. V regálu většinou najdete mnoho různých variant plastových boxů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výborná krabička Lock & Lock: skvěle těsní, jednoudše se otvírá a je pevná

Přesto ale není pro keš vhodná každá krabička. Schránka totiž musí být pevná. Musí se dát snadno otevřít, ale současně se víčko nesmí uvolnit náhodou. Protože keše jsou často vystaveny dešti a sněhu, víko by mělo dobře těsnit.

Velmi se mi osvědčily krabičky Lock & Lock, se kterými mají dobré zkušenosti i ostatní geocacheři. Jsou pevné, dobře těsní a navíc se jednoduše otvírají. V Brně jsem je sehnal v hypermarketu Globus, ve fóru na geocaching.cz najdete tipy na další obchody. Nepřesvědčily mě například levné nádoby z nabídky Ikea.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Keš může být i kulatá

Nemusíte ale být konzervativní. Klidně vymyslete schránku, jakou nikdo na světě nikdy neviděl. Geokomunita to rozhodně ocení.

Na schránku je vhodné nalepit štítek s názvem keše a jménem jejího autora. U mých keší vypadá takto, ale není to povinný tvar:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příprava štítku na keš

Papírová dokumentace

V keši by mělo být upozornění pro náhodné nálezce z řad mudlů. Nemusíte ho vytvářet sami, můžete si vybrat z několika dostupných variant na webu geocaching.cz. V tomto dokumentu se píše, co to je geocaching, a žádá, aby kolemjdoucí nechali keš na svém místě.

Klepněte pro větší obrázek
Upozornění pro náhodné nálezce

Důležitý je logbook, kam se píšou nálezy keší. Do mikroschránek se nejčastěji používají různé proužky nebo mnohokrát přeložené větší formáty papíru. Takový logbook je vhodné nalinkovat, aby cacheři dodržovali nějakou formu zápisu.

Klepněte pro větší obrázek
Logbook pro keš velikosti micro

Ve větších keších se už objevují různé notesy a bloky. Doporučuji pořídit takové, které mají pevnější desky. Více potom vydrží. Nedají se ale tak snadno sehnat. Při zakládání svých posledních kešek jsem bez úspěchu navštívil několik hypermarketů a papírnictví. Nakonec jsem se musel spokojit s horší variantou logbooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky různých logbooků

I když schránka pro keš těsní a neměla by se do ní dostat voda, logbook s upozorněním pro náhodné nálezce je vhodné ukrýt ještě do uzavíratelného plastového sáčku. V poslední době v keších často nacházím také pytlíčky se silikagelem, který odvádí vzdušnou vlhnost. Jeho účinnost při mokré keši ale není ověřena.

Klepněte pro větší obrázek
Papíry raději ještě do samostatného sáčku

Jakou tužku?

Nenuťte kešery, aby si museli brát svoji vlastní nástroje pro psaní. Zapomenou na to a potom budou do logbooku rýt cihlou nebo jinými improvizovanými prostředky. Stačí vložit do schránky obyčejnou tužku, která je navíc spolehlivější než propiska nebo fixa. Neoficiálním sponzorem geocachingu je firma Ikea, která je – bez toho, že by o tom věděla – častým dodavatelem tužek. Když už jsou rovnou tak krátké... Použijete-li tužku, nezapomeňte vložit také malé ořezávátko.

Klepněte pro větší obrázek
To je ona!

Zabalit keš

Dříve téměř každý balil krabičky do plastového sáčku. Ten jednak chránil schránku proti dešti, sněhu a špíně, navíc také odrazoval náhodné nálezce. Nyní se už od plastových sáčků upouští, protože ani odolný geocacher nemá většinou velkou radost, když musí krabičku vytahovat z oslizlého a odpudivého sáčku. Krabičky typu Lock & Lock navíc nepropustí ani kapku. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fuj, sáhli byste dobrovolně na něco takového?

Něco na výměnu

Do keše od velikosti „small“ výše kromě výše popsaného povinného obsahu patří i dárky – drobné předměty na výměnu. Geocacheři je budou vyměňovat za své přinesené věci. I když se kvalita obsahu v keši časem bohužel vždycky sníží, po založení to je vizitka majitele. Nemusíte do ní vkládat nic drahého. Obsah by ale měl být něčím zajímavý a užitečný – zkrátka nikoli bezcenný odpad, co vyhrabete ze zásuvky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí drobnosti

Co nádob nikdy nevkládejte jídlo a další věci, které se mohou zkazit či lákat zvěř a hmyz. Zakázány jsou také nebezpečné předměty: nože, náboje, zapalovače, zápalky nebo léky. Do nové kešky se pro první nálezce často vkládá pěkný geocoin nebo travel bug.

Klepněte pro větší obrázek
Některé keše jsou určeny pro výměnu konkrétních předmětů, zde plyšových hraček


Článek pokračuje v další kapitole: jak umístit, zaměřit a publikovat keš

Témata článku: Geocaching, Pro turisty a cyklisty, Soukromý pozemek, Nálezce, Šestimístný kód, Dočasné odstavení, Nov, Ideální velikost, Správné řešení, Subjektivní hodnocení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 101