Google Historie polohy: Velký bratr k vašim službám

Google sletuje zeměpisnou polohu našich telefonů. To je stará věc. Věděli jste ale, že si tahle data můžete prohlížet? Na časové ose, v mapě a v přehledných grafech.

Většina čtenářů tohoto webu má představu o to, že Google všemožnými způsoby sleduje uživatele svých produktů. Geografickou polohu tabletů či telefonů s Androidem umí určit podle Wi-Fi a ještě přesněji podle GPS. Data jsou používána k vylepšení služeb, vyhledávání a konečně k lepšímu zacílení reklamy. Věděli jste ale, že svá geolokační data můžete prohlédnout? Stačí se přihlásit k účtu, pod kterým používáte svůj Android a jít na maps.google.com/locationhistory. Aplikace má dva základní pohledy: Mapu a Hlavní panel.

Mapa ukazuje váš pohyb časem a prostorem. V kalendáři si zvolíte datum, nebo časový úsek a na mapě uvidíte, kde jste zrovna byli – někdy velmi přesně, někdy méně a občas tam jsou úplné hlouposti.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, v Pelhřimově jsem včera nebyl. Ani jednou, natož 40krát.
Klepněte pro větší obrázek
Když budete sledovat body, uvidíte, kudy jsem jel v neděli na kole….
Klepněte pro větší obrázek 
Vzhledem k předchozímu screenshotu – jak reálný je údaj o nacestovaných kilometrech? Započítalo se mi v neděli reálných cca 50 km, nebo stokrát více kvůli střídavým logům mezi stacionárním tabletem a cestujícím telefonem? I Google upozorňuje, že jde pouze o betaverzi...

GPS byla zapnutá, a tak je poloha velmi přesná a logy relativně časté. Změť čar, která má body spojovat, je ale nesmyslná. Může za to tablet, který celý den ležel doma a do mých záznamů také přidával logy, takže to vypadá, že jsem stokrát za cestu skákal zpět na výchozí souřadnice. Nápad na vylepšení Historie polohy je tedy nasnadě: rozdělit záznamy podle zařízení, kterými byly pořízené.

Klepněte pro větší obrázek
Moje typická cesta do práce.
Klepněte pro větší obrázek 
Obzvlášť efektně vypadají delší lety. Kdy že se to konal poslední veletrh CES? Odkud že jsem to letěl?

Druhou záložkou je Hlavní panel, na kterém se Google snaží nasbíraná data interpretovat – opět je to s různou mírou úspěšnosti a přesnosti. Stránka je rozdělená do několika modulů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to oficiální. Jsem domácí povaleč. Zato v redakci moc nepobudu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do Karlových Varů jsem nikdy neletěl a chybí Barcelona (veletrh MWC). Že by tehdy můj mobil neměl internet, přes který by se nahlásil Velkému bratrovi?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Navštívená místa: chronologicky, nejčastěji navštěvovaná (i s bohatou historií) a nejvzdálenější (opět značně nepřesné).
Klepněte pro větší obrázek 
Nevím, co přesně mají znamenat Trasy. V Ostravě jsem byl za poslední roky jednou, přesto má v mých Trasách přesilovku.

Službu Historie polohy můžete brát jako takový orientační deníček, záznam vašich aktivit a pohybů po mapě. Jsou mraky aplikací, které umí to samé a lépe, ale musíte myslet na to, aby byly aktivní, abyste je nainstalovali i do nových telefonů atd. Velký bratr Google je s vámi vždy a všude, v dobrém i ve zlém, ať chcete, nebo ne. Jestli je to pro vás výhoda či nevýhoda už nechám na vás.

Jestli se vám celá tahle záležitost nelíbí a děsí vás, že někdo ukládá tak cenná data o vaší osobě (resp. telefonu), můžete záznamy vymazat – od jednotlivých bodů, přes dny až po celou historii zároveň. Předtím si data můžete stáhnout v .KML.

Via Facebook Technet.cz

Témata článku: Android, Mapy, CES, Historie

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomas 6. 1. 2014 18:36:38
    Docela me tim namíchly, 3 roky to tam sleduju, jiz take napul cesty na...
  • Michal 20. 12. 2013 12:07:37
    Takže nejsem sám, kdo to už týden hledá, a to už jsem byl na půli cesty na...
  • Petr 14. 12. 2013 23:03:02
    presne tak je to jen pokracovani.. je to tam i napsane. Funguje to uz...
Určitě si přečtěte

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

** Nevyhovuje vám rozložení funkčních tlačítek na Androidu? ** Aplikace Button Mapper problém vyřeší ** A umí daleko víc. Zpříjemněte si ovládání Androidu

Včera | Kůžel Filip | 18

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 41

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13