Google Historie polohy: Velký bratr k vašim službám

Google sletuje zeměpisnou polohu našich telefonů. To je stará věc. Věděli jste ale, že si tahle data můžete prohlížet? Na časové ose, v mapě a v přehledných grafech.

Většina čtenářů tohoto webu má představu o to, že Google všemožnými způsoby sleduje uživatele svých produktů. Geografickou polohu tabletů či telefonů s Androidem umí určit podle Wi-Fi a ještě přesněji podle GPS. Data jsou používána k vylepšení služeb, vyhledávání a konečně k lepšímu zacílení reklamy. Věděli jste ale, že svá geolokační data můžete prohlédnout? Stačí se přihlásit k účtu, pod kterým používáte svůj Android a jít na maps.google.com/locationhistory. Aplikace má dva základní pohledy: Mapu a Hlavní panel.

Mapa ukazuje váš pohyb časem a prostorem. V kalendáři si zvolíte datum, nebo časový úsek a na mapě uvidíte, kde jste zrovna byli – někdy velmi přesně, někdy méně a občas tam jsou úplné hlouposti.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, v Pelhřimově jsem včera nebyl. Ani jednou, natož 40krát.
Klepněte pro větší obrázek
Když budete sledovat body, uvidíte, kudy jsem jel v neděli na kole….
Klepněte pro větší obrázek 
Vzhledem k předchozímu screenshotu – jak reálný je údaj o nacestovaných kilometrech? Započítalo se mi v neděli reálných cca 50 km, nebo stokrát více kvůli střídavým logům mezi stacionárním tabletem a cestujícím telefonem? I Google upozorňuje, že jde pouze o betaverzi...

GPS byla zapnutá, a tak je poloha velmi přesná a logy relativně časté. Změť čar, která má body spojovat, je ale nesmyslná. Může za to tablet, který celý den ležel doma a do mých záznamů také přidával logy, takže to vypadá, že jsem stokrát za cestu skákal zpět na výchozí souřadnice. Nápad na vylepšení Historie polohy je tedy nasnadě: rozdělit záznamy podle zařízení, kterými byly pořízené.

Klepněte pro větší obrázek
Moje typická cesta do práce.
Klepněte pro větší obrázek 
Obzvlášť efektně vypadají delší lety. Kdy že se to konal poslední veletrh CES? Odkud že jsem to letěl?

Druhou záložkou je Hlavní panel, na kterém se Google snaží nasbíraná data interpretovat – opět je to s různou mírou úspěšnosti a přesnosti. Stránka je rozdělená do několika modulů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to oficiální. Jsem domácí povaleč. Zato v redakci moc nepobudu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do Karlových Varů jsem nikdy neletěl a chybí Barcelona (veletrh MWC). Že by tehdy můj mobil neměl internet, přes který by se nahlásil Velkému bratrovi?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Navštívená místa: chronologicky, nejčastěji navštěvovaná (i s bohatou historií) a nejvzdálenější (opět značně nepřesné).
Klepněte pro větší obrázek 
Nevím, co přesně mají znamenat Trasy. V Ostravě jsem byl za poslední roky jednou, přesto má v mých Trasách přesilovku.

Službu Historie polohy můžete brát jako takový orientační deníček, záznam vašich aktivit a pohybů po mapě. Jsou mraky aplikací, které umí to samé a lépe, ale musíte myslet na to, aby byly aktivní, abyste je nainstalovali i do nových telefonů atd. Velký bratr Google je s vámi vždy a všude, v dobrém i ve zlém, ať chcete, nebo ne. Jestli je to pro vás výhoda či nevýhoda už nechám na vás.

Jestli se vám celá tahle záležitost nelíbí a děsí vás, že někdo ukládá tak cenná data o vaší osobě (resp. telefonu), můžete záznamy vymazat – od jednotlivých bodů, přes dny až po celou historii zároveň. Předtím si data můžete stáhnout v .KML.

Via Facebook Technet.cz

Diskuze (30) Další článek: Samsung zvažuje updaty levnějších smartphonů na Android 4.4

Témata článku: Google, Android, Mapy, CES, Historie, Google, Hloupost, Pol, Velký, Všemožný způsob, Velký bratr, Časový úsek, Historie Polohy, Vaš, Bratr, Základní pohled, Google +, Hlavní panel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 108