Google představil automobilovou navigaci: malá revoluce přichází!

Google představil svou automobilovou navigaci s několika luxusními vychytávkami pro Android 2.0. Pozor ale, jedná se stále o tzv. off-board navigaci vyžadující datové přenosy.
Google představil automobilovou navigaci: malá revoluce přichází!

Jen stěží bychom hledali společnost, která do kartografie investuje tolik úsilí a finančních prostředků. Google dal světu jedinečný globus na obrazovce počítače Google Earth, procházky městy ve Street View, neméně vychytané Google mapy, průlety 3D krajinou a 3D budovy ve městech. Cítíte ale sami, že ve výčtu chybí to základní: automobilová navigaci s hlasovými povely. Nebylo tedy otázkou jestliže, ale pouze kdy Google klíčovou navigační aplikaci představí. Stalo se tak včera, přivítejme tedy Google Maps Navigation (prozatím ve verzi Beta).

Spojeni se světem

Především se sluší poznamenat, že Googla Maps Navigation zůstávají stejně jako Google Maps tzv. off-board navigací. Aplikace musí být pro svoji funkčnost připojena neustále k Internetu prostřednictvím mobilních datových přenosů. To přináší značná omezení. Ať už v místě bez signálu operátora, nebo především v souvislosti s datovým roamingem při cestách do zahraničí. Na stranu druhou získá navigace díky neustálé konektivitě řadu výhod, čehož právě Google využívá měrou vrchovatou.


Informace o bodu zájmu, provázání s platformou Android a ukázka aktuálních dopravních informací

Podívejme se na zásadní novinky. Google Maps Navigation především vyniká podporou hlasové navigace, byť tato funkce není pro našince v tuto chvíli aktuální. Zajímavé není hlasové ovládání jako takové, to ostatně zvládají i některé další automobilové navigace, ale „googlovský“ způsob hlasového vyhledávání. Hezky vše zachycuje následující video (bohužel pouze v angličtině).

Michael se chce podívat na výstavu o egyptském králi Tutanchamonovi, bohužel si ale nepamatuje, ve kterém muzeu se tato odehrává. Jednoduše vysloví, že chce navštívit tuto výstavu a Google Maps Navigation prostřednictvím připojení k Internetu vyhledá správné muzeum. Samozřejmě i klasické hledání pomocí klávesnice pak funguje jako u běžného vyhledávače. Nemusíte znát přesnou adresu například firmy, restaurace nebo libovolnéhoo místa. Zadáte pouze ty informace, které znáte, o zbytek se postará vyhledávač. Stejné hledání funguje i pro zájmová místa podél naplánované trasy, například benzinové stanice, restaurace či parkoviště.


Hlasové ovládání patří k tomu nejzajímavějšímu, u nás jej však zatím zřejmě nevyužijeme

Další neméně atraktivní funkcí zůstávají aktuální dopravní informace. Již jsme vás informovali o crowd-sourcingu Googlu pomocí Google Maps v mobilech, právě za účelem on-line sběru dat od řidičů. Tyto informace se po zpracování následně přenáší zpět do přístroje pro naplánovanou trasu a v případě komplikace před vámi vyhledá navigace bezproblémovou alternativu.


Díky Street View se můžete podívat na své cílové místo na reálné fotografii 

Připojení k internetu má i další přednosti. Například nemusíte řešit mapové podklady, jednoduše jsou vždy aktuální a můžete zapomenout na poplatky za update. Google u své navigace využívá již dostupných vychytávek: satelitní mapy a přímá integrace Street View. Je-li cílová adresa obsažena v databázi fotografií, nabídne vám navigace reálný pohled. Již dopředu tak budete vědět, jak hledaný objekt ve skutečnosti vypadá.

Google náš vezdejší

Off-boarových navigačních aplikací již existuje celá řada, Google Maps Navigation ale přináší trošku jiný rozměr. A co víc, bude jednou z mála navigací tohoto typu, která, byť s omezeními, může fungovat i u nás. Navigace bude standardní součástí operačního systému Android 2.0, který se poprvé představí již 5. listopadu v přístroji Motorola Droid, zatím exkluzivně u amerického operátora Verizon. Rozšíření platformy Android 2.0 na další modely zůstává jen otázkou času.


Vyhledávání trasy a opět reálná ukázka křižovatky ze Street View

S tím se nabízí otázka, zda bude navigace dostupná i na jiných, konkurenčních platformách. Ostatně, článek na blogu Googlu se stal v podstatě oltářem, pod kterým se majitelé tu iPhonu, tam Blackberry modlí, aby byla aplikace dostupná i pro jejich platformu. Oficiální odpověď však zatím známá není a osobně bych se přikláněl spíše k tomu, že si novinku Google ponechá jako konkurenční výhodu platformy Android 2.0, případně ji pro konkurenty nabídne za úplatu. Nechejme se překvapit.

Další informace a především spoustu screenshotů najdete na stránkách Googlu.

Diskuze (28) Další článek: Duopol Tele Atlas a Navteq možná skončí: do hry vstupuje Google i Apple

Témata článku: Google, Pro řidiče, Google, Auto, Pře, Přímá integrace, Malá revoluce, Automobil, Revoluce, Google +


Určitě si přečtěte

RECENZE: Jasný předvánoční hit. Poco X3 NFC se výbavou směje mnohem dražším

RECENZE: Jasný předvánoční hit. Poco X3 NFC se výbavou směje mnohem dražším

** Poco X3 NFC je svými parametry jako štika v rybníce střední třídy ** Potěší parádní 120 Hz displej, dlouhá výdrž, dobré fotografie ** Rozpačitě působí zbytečně obsáhlý systém i širokoúhlý snímač

Jakub Vrbacký | 66

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12