Google spustil hledání tras MHD v Brně

Dopravní podnik města Brna a Google představili výsledek roční spolupráce: městská hromadná doprava nejen v mapách Googlu, ale i v aplikacích na mobilních telefonech.
Google spustil hledání tras MHD v Brně

Podívejme se nejprve, jak zbrusu nová služba funguje z pohledu počítače. Obvykle se potřebujete městskou hromadnou dopravou dostat na určitou adresu. Tuto zadáte jednoduše přímo ve fulltextovém vyhledávači, následkem čehož se objeví náhled mapy s nalezeným místem. Pod výsledkem se přitom objeví název nejbližší zastávky veřejné dopravy. Můžete buď klepnout na její název, nebo pokračovat na vyhledanou adresu, nyní již na mapy.google.cz. Zvolíte-li druhou možnost, objeví se pod adresou odkaz Trasy.

Klepněte pro větší obrázek 
Všimněte si volby Trasy pod výsledkem hledání

To by taková novinka nebyla, Google již umí vyhledávat trasy pěšky nebo automobilem. Pokud ale za cíl zvolíte další adresu v Brně, kterou databáze MHD pokrývá, objeví se v roletce na výběr právě veřejná doprava. Pod tlačítkem Zobrazit možnosti se navíc nachází zadávací pole pro volbu data (například pro ověření trasy o víkendu) a také čas žádaného příjezdu anebo odjezdu.

Klepněte pro větší obrázek
Zadáte-li start i cíl na území Brna, objeví se v roletce volba Veřejná doprava

Po vyhledání trasy se ve spodní části objeví v čase nejbližší odjezdy v různých trasách a s přehledem celkové časové náročnosti jednotlivých tras. Přejetím myší se navíc ihned na mapě vykreslí daná trasa, takže ihned vidíte, kudy pojedete.

Klepněte pro větší obrázek
Přejetím myši ihned na mapě vidíte, kudy trasa MHD vede

Jistě si zatím říkáte, čím se služba liší například od již funkční integrace MHD na mapy.cz. Těch zlepšení je hned několik: Google především umí vyhledat nejbližší zastávku MHD od vámi zadané adresy. Nemusíte tedy hledat, která zastávka je vámi zadané adrese nejblíže. A co víc, Google vám ukáže trasu pěší chůze, a to i v místech, kde zastávky pod jedním názvem leží dále od sebe nebo za rohem. Nemusíte všechny zastávky okolo křižovatky obcházet, abyste zdlouhavě zjišťovali, odkud jede spoj vámi požadovaným směrem. Toto navíc funguje i mezi jednotlivými nástupišti, takže ihned víte, na které přejít.

Zajímavou i docela praktickou funkcí je snadné přesouvání bodu startu a cíle. Jednoduše uchopíte malé vlaječky a umístíte je libovolně na mapu. Google mapy přitom ve zlomku vteřiny navrhnou nejbližší spojení městskou.

A co v mobilu?

Podle mého názoru dostává nová služba ten pravý rozměr teprve při použití mobilu. Aplikace Google Mapy na nejrůznějších platformách umí zjistit vaši polohu, takže nemusíte zdlouhavě zadávat startovací pozici. Jednoduše se aplikace dotážete, jakým způsobem se dostat z vaší stávající pozice na libovolnou adresu. Výsledek pátrání je téměř totožný s počítačem: opět zjistíte časy odjezdů v následující půlhodině a postup při přesedání mezi jednotlivými spoji včetně pěších tras na začátku i na konci. Hledání na iPhonu v praxi vystihuje následující video.

Vyhledávat ale můžete opět spoje mezi libovolnými místy v zadaném čase. Stačí zapíchnout na mapě špendlík na libovolné místo a označit jej za start či cíl vaší trasy. Vskutku maximálně jednoduché a přímočaré. Aplikaci jsme zkoušeli na iPhonu, HTC Diamon (Windows Mobile) i symbianové Nokii a v prvních dvou případech bylo ovládání nadmíru intuitivní a rychlé a stejný komfort lze očekávat i na platformě Android. U Nokie byl pouze zhoršeno ovládání vinou absence dotykového displeje.

 

Pár chybiček

Služba je rozhodně zajímavá, užitečná a velmi propracovaná. Našli bychom ale i několik drobných nedostatků. Trasování má například potíž s některými zastávkami, naši Holanskou při vyhledávání systém často ignoroval a nabízel až vzdálenější zastávky. Také pěší navádění není zcela přesné, zde je patrné, že mapy Googlu (respektive TeleAtlasu) neznají ve velké míře trasy průchodné pěšky. Hezky to vystihuje následující obrázek, kdy nás navigace zbytečně žene okolo bloku. Turisté a návštěvníci by také jistě ocenili informace o tarifikaci na daných vzdálenostech, nebo alespoň informaci o tom, jaké jízdenky si mají zakoupit. Tato funkce sice byla na oko přislíbena, obávám se však, že implementace bude příliš složitá a této funkcionality se jen tak nedočkáme.

Klepněte pro větší obrázek 
Mapy Googlu například neví, že lze mezi Kobližnou a Rooseveltovou ulicí projít

V relevanci nalezených tras jsme však chyby neodhalili. Ano, můžete si říci, že touto trasou byste za normálních okolností nejeli, protože je příliš dlouhá. Možná pak s překvapením zjistíte, že časově zabere jen o minutu déle a proto ji systém zahrnul do výsledků. Dopravní podnik slibuje zahrnutí všech plánovaných výjimek (avšak nikoli ty neočekávané, například změna v průběhu dne či ze dne na den). Data by tak měla být vždy aktuální.

Další města budou následovat

Systém provázání hromadné dopravy a map Googlu byl vyvinut právě u nás, brzy se dá očekávat její další rozšíření po celém světě. Právě globální jednotnost může být pro cestovatele ohromnou výhodou. Jen málokterý zahraniční turista zná idos.cz nebo mapy.cz. V mobilním telefonu jde o velmi praktického pomocníka, který přitom nemusí ocenit jen návštěvníci města, ale i jeho stálí obyvatelé.

Diskuze (59) Další článek: Vodafone se musí omluvit O2 za dva roky starou reklamu

Témata článku: Google, Ostatní, Google, MHD, Idos, Hledání, Veřejná doprava, Zahraniční turista, Zadávací pole, Následující obrázek, Google +, Nejbližší spoj


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 64