GPS modul Nokia LD-4W: jako otvírák na pivo (test)

Nokia s odstupem uvádí na trh svůj v pořadí třetí GPS modul. Je menší, má zvláštní design, přidává více příslušenství, ale také vyšší cenu.
GPS modul Nokia LD-4W: jako otvírák na pivo (test)
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

 • sympaticky malé rozměry a hmotnost
 • pohledný design
 • citlivost
 • rychlý náběh po zapnutí
 • kombinace držáků

Hlavní nedostatky

 • nevýměnný akumulátor
 • chybějící nabíječka na 230 V

Technické parametry udávané výrobcem

 • rozměry: 83 × 37 × 8 mm
 • hmotnost: 31 g
 • provozní doba: 11 h nepřerušované navigace
 • pohotovostní doba: 4 dny
 • přesnost: +/- 5–10m
 • rozhraní: Bluetooth 2.0, NMEA 0183 v3.01, Serial port Profile
 • GPS přijímač: Sirf Star III LT, 20 kanálů, A-GPS
 • provozní teplota: -30 °C až do +70 °C
 • pozice: studený start 45 s, horký start 2 s
 • obnovení pozice: 1 s

Co všechno najdeme v krabici

Výrobek je dodáván v úhledném kartónu s průhlednou plastovou vaničkou uvnitř, která je rozdělena vyjímatelnou přepážkou na dvě části. V prolisech přepážky se již nachází samotný modul, spona na opasek a oválný kroužek na klíče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení

Ve spodní objemnější části vaničky se nachází přísavka na sklo, kroucená nabíjecí šňůra s koncovkou do autozapalovače (12 V) a manuál. Škoda jen, že součástí balení není nabíječka na 230 V. Je však potřeba hned pochválit manuál, jelikož hned s uvedením na trh obsahuje českou a slovenskou část. To ještě stále není u některých výrobků samozřejmostí. Je příjemné, že trvanlivá konstrukce vnitřní krabice umožňuje trvalé používání pro uchovávání výrobku.

Jak si rozumí s uživatelem

Tvar modulu je zcela netradiční a rozměry jsou sympaticky malé. Při spatření mě hned napadlo (a nejen mě), že Nokia do krabice přiložila otvírák na pivo jako dárek. Omyl! Byl to samotný GPS přijímač. Přístroj se bez problému schová ve větší dlani. Vzezření je velmi efektní a na první pohled určitě zaujme. Velmi ploché plastové tělo má ze spodní části měkčený plast (podobný gumě), který je velmi příjemný na omak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostě otvírák

Vrchní část je naopak z vysoce leštěného černého plastu, což je sice atraktivní, ale na druhou stranu je tento efekt záhy degradován sklonem k jisté „upatlanosti.“ Bočnice jsou mírně zakulacené a taky lehce zkosené, stejně jako vnitřní část otvoru jsou „oplastovány“ stříbrným lemem. Tohle řešení si bohužel po nějaké době používání zřejmě ponese stopy ošoupání až na šedý plast, podobně jako to vídáme u rozšířeného mobilního telefonu N70.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti: s kartou Compact Flash • s velkým mobilem • se svazkem klíčů

V horní části se nachází poměrně velký obdélníkový otvor, který slouží k upínání modulu. Úplně na horní hraně je pak tlačítkový mikrospínač sloužící k zapnutí přístroje. Zapnutí jednou rukou je možné, ale není zrovna nejpohodlnější. Na druhou stranu vzhledem k umístění a konstrukci tlačítka nehrozí samovolné zapnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vypínač • detail hlavy

Na opačné straně se nachází nenápadná dvířka, jež je možné otevřít nehtem. Pod nimi je pouze konektor typu jack pro dobíjení vnitřního akumulátoru typu Li-Pol. Tento akumulátor není výměnný. Jack je kompatibilní s novějšími telefonními přístroji od Nokie, což jistě rozradostní majitele, neboť se jim zredukuje počet přenášených nabíječek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení k nabíječce

Když to nejde silou, půjde to větší silou

Instalace spony na opasek a přísavky mi připadá značně nepohodlná. Vyžaduje poměrně velkou sílu pro zamáčknutí gumy do obdélníkového otvoru. Nebude tak praktické tyto dva držáky mezi sebou často přehazovat. Kladem je mírně vyčnívající guma, která například na palubní desce působí jako brzda, takže zamezí nekontrolovanému pohybu v zatáčkách a při brzdění. Patřím mezi pohodlnější spotřebitele, tak jsem ponechal přijímač jen tak volně pohozený na rozměrné palubovce mého vozu. Když byl otočen gumovým výstupkem dolů, musel jsem se do zatáček vrhat hodně odvážně. abych s ním vůbec pohnul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Spona na opasek

Pro převažující užití v autě je výborným řešením přiložená přísavka, což si zaslouží mimořádnou pochvalu. GPS je tak možné bezpečně umístit tak, aby měla ideální příjem z družic a zároveň nedošlo k nežádoucí interakci s airbagy při kolizi a taky nebránila ve výhledu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přísavka pro upevnění na sklo


Článek pokračuje v další kapitole: karabinka, citlivost, kompatibilita, hodnocení

Témata článku: Nokia, Příslušenství, GPS, Test, Provozní teplota, Beeline, Pravý obrázek, Nabíjecí doba, Zaznamenaná trasa, Modul, Měkčený plast, Pivo


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 27

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 66

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 127

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10