GPS pod kapotou: sledujeme náklad či služební vůz

K čemu může být dobrá GPS ve služebním voze? Firmě ušetří peníze, zlodějům minimálně ztíží práci, dodá cenné informace do logistiky atd.

Oldřich Škranc: autor článku je provozní a marketingový manažer GPSDozor.cz.


V předchozím dílu naší minisérie jsme se dozvěděli něco o lokačních GPS modulech, které umožňují sledování pohyblivých objektů, zejména automobilů. V tomto díle se podíváme na způsob, jak se s daty z těchto krabiček pracuje.

Na softwaru záleží

Ať už se jedná o lokátor ve služebním voze nebo o tracker umístěný na nákladním kontejneru, údaje o poloze a dalších veličinách se musí někam odesílat. Když pomineme ty nejjednodušší aplikace (kdy se například GPS souřadnice zasílají na mobil pomocí SMS), končí veškerá data na serveru, který se postará o jejich zpracování.

A stejně jako u jiných informačních systémů nejde ani tak o surová data, ale o to, co se s nimi dá dělat. V případě monitorování (nejen) automobilů se toho dá dělat opravdu hodně. Dodavatelé systémů pro sledování vozidel se předhánějí v nejrůznějších vymoženostech, přičemž většina z nich opravdu dokáže ulehčit práci a ušetřit peníze.

Živě na mapě

Když laikovi ukážete uživatelské rozhraní systému, řekne vám, že nejefektivnějším prvkem je sledování aktuálního pohybu vozidel na mapě. Tuto funkci nabízí všichni poskytovatelé, nicméně kvalita map se může lišit.

Některé systémy pracují s opensource podklady (dodavatel ušetří za licenci), což nemusí být vždy na škodu, ale někdy je problém s přesností a aktuálností. Standardem zaručujícím kvalitu jsou mapy Google (ty navíc dobře vypadají, obzvlášť ve funkci Street View) nebo české Mapy.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení jízdy na mapových podkladech Google Maps

Na mapách můžete sledovat ujetou dráhu vozidla a jeho současnou polohu. Po rozkliknutí se objeví další informace, třeba kdo automobil právě řídí, jakou rychlostí jede nebo jak dlouho je na cestě.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení Street View na mapových podkladech

Kniha jízd a reporty

Jenom kvůli hezkým mapám si ale nikdo sledovací systém nekoupí. Firmy si jej pořizují hlavně proto, aby zredukovaly administrativu, zlepšily správu vozového parku a optimalizovaly logistiku. Server schraňuje a archivuje všechna nasbíraná data o provozu, proto je vedení knihy jízd tou nejjednodušší věcí, jakou můžete od tohoto řešení očekávat. Solidní dodavatel monitoringu má navíc ošetřené, že jeho knihu jízd opravdu akceptují finanční úřady.

Kvalitní systém navíc umožňuje vytváření reportů a uživatelských sestav, sloužících pro potřeby konkrétní firmy.Monitorovací systém se dá také propojit s jinými softwarovými aplikacemi pro logistiku a dopravu (Helios, Autopark, Autoplan a podobně). Některé systémy fungují také na chytrých telefonech, což vyhovuje workoholikům i lidem, kteří jsou stále v pohybu.

Kontrola nad výdaji a zaměstnanci

Bez vědomí zaměstnanců?

Sledování pohybu zaměstnanců je ošemetná věc. Do hry vstupuje několik právních norem, například zákoník práce nebo zákon o ochraně osobních údajů. Chcete sledovat služební vozidla? Doporučuji dvě věci:

  • nechte si u dodavatele sledovacího systému vysvětlit, co je možné a co nikoli. Solidní prodejce vám rád poradí.
  • vždy o sledování informujte své zaměstnance

Kontrola nad náklady na provoz firemní flotily je jednoznačně tím nejpádnějším důvodem existence GPS modulů. Obzvlášť v našich končinách, kde je zneužívání majetku zaměstnavatele jakýmsi národním sportem, je možné zavedením monitoringu automobilů ušetřit nemalé částky – až 20 % nákladů.

Princip je jednoduchý: zaměstnanci ví, že každá jejich jízda se zaznamená do systému a dávají si pozor. K zařízení ve voze je možné připojit také čtečku identifikačních čipů, takže pod kontrolou jsou i automobily využívané více pracovníky.

Systém slouží i k evidenci tankování, které se zadává manuálně nebo z tankovacích karet. Spotřeba paliva se počítá podle ujeté vzdálenosti, rychlosti a dalších ukazatelů, které GPS modul snímá.

Server údaje o provozu automaticky analyzuje a pokud dojde k neobvyklým výkyvům, sám majitele upozorní. Dá se tak například zjistit, že si pracovník při tankování „ulévá“ pohonné hmoty pro svou potřebu.

Klepněte pro větší obrázek
Tankování v elektronické knize jízd

Hlídací pes

GPS modul v automobilu dokáže skvěle zastoupit klasický autoalarm. Na neoprávněný pohyb vozu vás diskrétně upozorní přímo na mobil, ale také průběžně podává informaci o současné poloze vozu. Pokud by zloději přístroj odhalili a odpojili (což jim v každém případě chvíli potrvá), systém uloží alespoň polohu posledního známého výskytu.

A to není všechno: majitel auta může pomocí jediné SMS auto odstavit z provozu. V okamžiku, kdy zloděj zastaví, už vůz nerozjede. Další výhodou lokačních modulů je skutečnost, že zloději aut mají zavedený postup pro případ nejistoty, jestli ve voze je nebo není lokační zařízení. Kradené auto odstaví na osamělém místě a čekají, jestli si pro něj majitel přijde či nikoli. V případě, že automobil lokátor obsahuje, máte po starostech.

GPS modul může také sloužit jako „neviditelný plot“. Může uživateli auta (nebo například stavebního stroje) omezit pohyb pouze na vymezenou oblast. Jestliže řidič oblast překročí, buď se vůz sám znehybní, nebo vám pošle SMS.

Sledování nákladu i odvedené práce

Abychom neskončili u krádeží a zneužívání majetku: GPS monitoring může být velkým služebníkem pro určení odvedené práce u strojů a sledování polohy nákladu.

Dopravci používají jak lokátory, tak trackery, které umí hlídat přepravní podmínky přímo na korbě, v nákladovém prostoru, železničním vagonu nebo námořním kontejneru. Měří teplotu, světlo, otřesy nebo dobu, po kterou byly otevřené dveře nákladového prostoru.

Klepněte pro větší obrázek
Při přepravě zboží lze sledovat mnoho veličin

Lokátory pomáhají zvyšovat efektivitu zemědělských a stavebních strojů. Umí počítat motohodiny (doba, kdy stroj pracuje), umí odečíst i dobu práce přídavných zařízení, jako jsou sekací ramena, sněžné radlice apod.

Zkrátka a dobře, využití těchto malých, šikovných zařízení je velmi široké a záleží jenom na fantazii a potřebách jejich uživatelů.

Diskuze (6) Další článek: Samsung Galaxy S4 Mini: první informace a fotografie [oživeno]

Témata článku: Navigace, Mapy, GPS, Kvalitní systém, Vůz, Oldřich Škranc, Marketingový manažer, Náklad, Hlídací pes


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 79

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22