GPS, praktická uživatelská příručka (představení knihy)

Computer Press v těchto dnech vydává knihu pro všechny zájemce o GPS a navigaci: praktickou uživatelskou příručku. Je určena lidem, kteří chtějí mít v těchto oborech přehled.
GPS, praktická uživatelská příručka (představení knihy)
Aby bylo hned od začátku jasno: vydavatelem knihy GPS, praktická uživatelská příručka je Computer Press. Tedy stejná firma, pod kterou patří i Navigovat.cz. Proto také v titulku článku raději píšu o představení knihy a nikoli o recenzi. Jestli ale text dočtete do konce, určitě uznáte, že se v něm řídím stejnou zásadou, jakou používám i při testech navigací: vědět byste měli hlavně o tom špatném, ať vás to nepřekvapí.

Učebnice, ale žádný strach

Autory knihy jsou Radek Hojgr a Jan Stankovič. Oba vystudovali obor geoinformatika na Vysoké škole báňské v Ostravě, oba se tomuto oboru i nadále věnují. Radek Hojgr jako provozovatel obchodu SvetGPS.cz, Jan Stankovič na institutu geoinformatiky zmiňované VŠB v Ostravě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední a zadní strana obálky

Kniha je určena lidem, kteří se chtějí orientovat v problematice GPS a navigace. Není to publikace, kterou by potřeboval každý člověk, který si koupí navigaci do auta. Ten, kdo si ji pořídí, se bude chtít o oboru něco dozvědět. Je to v podstatě učebnice, která na přijatelném rozsahu – 224 stran – shrnuje všechno, co je potřeba vědět.

Někdy se snaží nahradit manuál

Že čtenáře nečeká žádný čajíček, pozná už z prvních stránek, které se po hlavě vrhnou do nejsložitější problematiky, popisu funkčnosti systému GPS. Z různých segmentů, frekvencí, kódů, korekcí, geoidu, elipsoidů a souřadnicových systémů může být člověk, co si prohlédne jen prvních dvacet stran, překvapen. Většina knihy je ale přitom přátelská, napsaná lidskými a pochopitelnými slovy.

Klepněte pro větší obrázek
Popis funkčnosti systému GPS je základ

Po představení systému GPS následuje základní rozdělení typů GPS přijímačů. Později ještě budou popsány podrobněji, třeba hned v další kapitole o automobilové navigaci, možnosti a funkcích přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek
Knihu doplňují různé praktické rady

U učebnice bych ale spíš čekal, že mě provede obecnými pravidly, že nebude zasahovat do podrobností, které by měl zpracovat spíš výrobce přístroje do uživatelského manuálu. V tomto ohledu kniha není úplně konzistentní. V některých oblastech jde až do takové hloubky, že popisuje postupy pro plánování itineráře v přístrojích Mio a TomTom nebo nastavení upozornění na blížící se bod zájmu. Oblasti jako geotagging zase odbude několika odstavci.

Klepněte pro větší obrázek
Popis práce s MapSource bych čekal spíš v příručce od Garminu

Chválím ale popis práce s autonavigacemi z obecného hlediska. Po přečtení si i člověk, který s navigací nikdy nejezdil, dobře dokáže představit, jak to asi vypadá. Také majitel nového přístroje v knize najde užitečné informace.

Klepněte pro větší obrázek
O využití externí antény se výrobci navigaci nezmiňují

Geokešerský základ

Kapitolu věnovanou využití GPS při turistice a jiných aktivitách okupuje značka Garmin. Důvod je jednoduchý, nic jiného na českém trhu neexistuje. I tady se autoři trochu snaží nahradit manuál k navigačnímu přístroji, informace ale opět zasazují do souvislostí; nepíšou o tom, jak funguje která položka v nabídce navigátoru.

Plných dvaadvacet stran je věnováno geocachingu. Troufám si tvrdit, že ten, kdo je vstřebá, bude pro geocaching dostatečně teoreticky připraven a v terénu si neudělá ostudu. Kniha zmiňuje také další hry s GPS, věnuje se využití speciálních přístrojů při cyklistice.

Klepněte pro větší obrázek
Kniha se věnuje i zakládání keší

Poslední kapitoly popisují speciální použití navigací na vodě a ve vzduchu. Nezapomnělo se ani na sledování vozidel s využitím GPS. V přílohách je slovníček, odpovědi na časté otázky a dosti chudá stránka s tematickými internetovými odkazy. V nich má mateřská firma zapomněla na Navigovat.cz, což jí odpouštím jen díky tomu, že v knize mám na svůj web samostatnou reklamu.

Klepněte pro větší obrázek
Slovníček na závěr

Sliboval jsem i kritiku

Autoři dosti zanedbali možnost navigace pomocí mobilních telefonů, která přitom bude čím dál důležitější. Jedné ze zásadních otázek, výběru navigace do auta, pak věnovali jen necelé dvě strany. Dobře, tomuto tématu se věnuje v podstatě celá kapitola, shrnutí s konkrétními radami pro výběr ale určitě mohlo být obsáhlejší.

U autonavigací kniha zmiňuje pouze čtyři značky: Garmin, TomTom, Mio a Geosat. Ostatní jako by téměř nebyly. Přitom třeba přístroje MyGuide používají stejnou navigační aplikaci jako Mio. V době, kdy kniha vznikala, už přitom byl na trhu i Navigon, připravovalo se LG, dlouho se prodává český Dynavix, je zde Actis, Be-on-road i další přístroje.

Kniha nikdy nemůže být tak aktuální jako časopis nebo web, proto nemá smysl hodnotit například uvedené ceny. Nikdo asi nemohl tušit, že Garmin po letech zlevní outdoorové přístroje zrovna během produkční přípravy publikace. Také Navteq to trochu odnesl, protože se popisuje stav jeho map před poslední aktualizací. V turistické části o Garminech mohly být zmíněny nejnovější modely řady H, které byly představeny 1. června.

Mám také dost připomínek ke grafické úpravě a sazbě, ale běžný čtenář si jich asi nevšimne. Kvalitnější mohly být obrázky, kterým příliš nepřidává černobílý tisk.

Programy na cédéčku

Ke knize se standardně dodává CD-ROM. Obsahuje 46 MB sharewarových a freewarových programů. Věděl bych i o dalších, hodily by se třeba i ukázky volně šiřitelných map, Nilgiriho typky, aplikace pro geocaching, alespoň několik databází zájmových bodů. Na CD najdete konkrétně tyto programy:

  • Geosat_util
  • GPSbabel
  • GPSmapper
  • Hugin
  • Mapedit
  • Oziexplorer
  • Sendmap

Kniha je prostě kniha

Musím zopakovat to, co jsem psal v úvodu. Kniha v jedné publikaci shrnuje všechno důležité kolem problematiky GPS a navigace. K tomuto oboru najdete určitě i jiné zdroje, třeba na internetu, ale bude to trvat dlouho a určitě na něco zapomenete. Recenzovaná publikace má logickou strukturu, je od začátku do konce psaná stejným stylem, je vidět, že autoři jsou odborníci a zároveň nemají daleko od praxe. Když získáte tento základ, můžete ve studiu pokračovat dál.

Kniha GPS, podrobná uživatelská příručka stojí 289 Kč. Lze ji koupit v knihkupectvích nebo rovnou v internetovém obchodě vydavatele.

Diskuze (9) Další článek: T-Mobile: mobil za korunu

Témata článku: GPS, Ostatní, Uživatelská příručka, Stejný styl, Představení, Pře, Příručka


Určitě si přečtěte