GSAK: kapesní nůž profi geocachera

GSAK je užitečný program vhodný pro všechny, kteří provozují geocaching a myslí to s ním trochu vážně. Udrží přehled v cachích, je praktický při plánování a jeho výsledky přeneseně pomohou i v terénu.
GSAK: kapesní nůž profi geocachera
GSAK je program pro Microsoft Windows, který při provozování geocachingu velmi usnadní život. Cache samozřejmě za nikoho nenajde, nedovede vás na místo, v terénu budete dál odkázáni hlavně na své schopnosti a GPS navigátor. Síla GSAKu je v organizaci cachí a při plánování výprav. V tomto článu chci představit, jaké má GSAK možnosti a k čemu jej lze použít.

Možná bych měl napřed vysvětlit titulek. GSAK je zkratka z anglického sousloví Geocaching Swiss Army Knife. I když se může zdát, že je to troufalé přirovnání, hodí se. U GSAKu totiž začíná i končí den aktivního geocachera.


Dvě podoby programu GSAK: s náhledovým panelem a bez něj

Je to chytrá databáze

Ještě jednou stejná otázka: co to je a k čemu je GSAK? Tentokrát odpovím podrobněji. Po programátorské stránce se jedná o databázi cachí. Ke každému pokladu je uloženo množství nejrůznějších údajů: od souřadnic, velikosti schránky, autora až po jednotlivé logy, informaci o umístění travel bugu a nejrůznější časová data.

Tyto informace lze následně prohlížet, filtrovat a řadit podle nejrůznějších hledisek. Data je možné exportovat do mnoha formátů, zobrazovat v internetových mapách, nahrávat je přímo do GPS přístroje. A hlavně si díky GSAKu udržíte přehled o tom, co jste našli, co vás ještě čeká, jaké cache jsou aktuálně nedostupné nebo kde je ještě naděje na FTF.


Vyhledávání cache podle názvu

GSAK s uživatelem komunikuje pouze v angličtině. Základ jazyka je zde nutný, zejména kvůli pokročilým možnostem nastavení filtrů, exportů a dalších funkcí. Neexistuje ani česká příručka; anglickou, německou a nizozemskou najdete v tomto fóru.

V textu asi budu používat hodně termínů, které nezasvěceným nemusí být úplně jasné. Doporučuji proto k přečtení také článek, který přiblíží, co je to geocaching a jaká má pravidla.

Zkušební verzi GSAKu si můžete stáhnout na stránkách gsak.net. Na nich lze program následně také koupit a najdete tam i diskuzní fórum uživatelů s užitečnými radami. Samozřejmě anglicky. Při placení můžete použít službu PayPal nebo přímo platební kartu.


Několik záložek s možnostmi nastavení programu

Co vidím na GSAKu

Suché informace už možná začínají nudit, tak se teď podívejte na obrázek. Je na něm základní obrazovka GSAKu. Po většinu času se pracuje jen s tímto pohledem, proto si pořádně vysvětlíme, co lze vlastně z této na pohled napřehledné tabulky vyčíst. V prvé řadě je ale nutné upozornit, že vzhled GSAKu lze do značné míry měnit. Každý si může nechat zobrazit jiné sloupce, v jiném pořadí, s jinou šířkou. Na stránce může – nebo také nemusí – být náhled, dají se upravit barvy. Na obrázku vidíte můj GSAK, váš může být jiný.

 
Takhle vypadá můj GSAK • jiná sestava a řazení sloupců

Každá cache v tabulce zabírá jeden řádek. V nejširším sloupci vidíte její název.


Pro každou cache je v GSAKu vyhrazen jeden řádek

Sklouzněte zrakem úplně dolů, na panel ve spodní čtvrtině obrázku. Nepřipomíná vám něco? Určitě, je to totiž offline podoba stránky cache na webu geocaching.com. I bez připojení k internetu se o cachi mohu dozvedět všechno, co potřebuji. Panel může mít různou velikost, dá se i úplně skrýt nebo zobrazit ve webovém prohlížeči.


Offline listing k vybrané cachi

Tabulka s přehledem cachí se hemží barvami. Modrý řádek je aktuálně vybraná položka, žluté cache mají přiřazen tzv. User Flag, říkejme tomu praporek. Tímto způsobem si mohu vybrat řádky s pracovat s nimi samostatně. Svítivě žlutá políčka v prvním sloupci ukazují, jaké cache jsem už našel. Bílá políčka reprezentují cache, které jsem zatím neobjevil. Červená barva značí, že cache je nedostupná (Měnínská brána na obrázku nahoře), s přeškrtnutým názvem waypointu vím, že je archivovaná (Bixley). Zelená je cache, kterou jsem sám umístil (Václav Babinský).


Stav cachí je odlišen barvami v pozadí waypointu

Tohle všechno si samozřejmě nemusíte pamatovat. Názorně jsem jen chtěl ukázat, že každá barva má svůj smysl a pomáhá při rychlé orientaci. Jednotlivé odstíny je navíc možné v nastavení uživatelsky určit.


Barvy najdeme i v pravém spodním rohu GSAKu. Čísla ukazují počet
jednotlivých cachí: nalezených, nenalezených, vlastních, neaktivních


Článek pokračuje v další kapitole: co vidím u cache, premium členství, automatizace

Témata článku: Geocaching, Pro turisty a cyklisty, Praktický smysl, MapQuest, GSA, Profi, Nůž, Nový log, Premiové členství, Dlouhý název, Stejná otázka, Vybraná položka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 18

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22