HP iPaq 316: nejlepší displej a iGo 8 k tomu (megatest)

HP připravil navigaci do auta s úžasným displejem 800 × 480 bodů. Do iPaqu 316 Travel Companion nainstaloval novou navigační aplikaci iGo 8. (2× video)
HP iPaq 316: nejlepší displej a iGo 8 k tomu (megatest)

Výrazně lepší hlasová navigace

Ohromným zlepšením prošel hlasový navigátor, který se stal terčem největší kritiky v předchozích verzích: počítačový hlas, nulová intonace, kostrbaté navazování, za-za-zadrhávání a hlavně přílišná upovídanost. Ke zlepšení došlo ve všech směrech a o příslovečných 120 procent. Snad jen upovídanost se příliš nezlepšila.

Zdeňka i Zbyněk velmi hezky intonují a navazování seskládaných vět působí přirozeně. Hlasové povely jsou korektní a odpovídají následujícím manévrům. Narazil jsem pouze na jednu opakující se nesrovnalost u kruhových objezdů. Pokud jsem kruhový objezd projížděl rovně, a tedy v případě kterékoli jiné navigace na druhém výjezdu, Zdeňka mne neustále posílala ven výjezdem prvním. A to na všech kruhových objezdech, nešlo tedy o chybu v mapě.

Jen tak pro zajímavost, Zdenka mi po hlase velmi připomíná Phoebe z Přátel. Spojení mezi daberkou Stanislavou Jachnickou a iGo 8 se mi však nepodařilo ověřit.

Poznámka ML: Hlasové povely osobně považuji stále jen za průměrné. Hlas mi nikoho nepřipomínal, ale manželka po prvních několika povelech také prohlásila „tu herečku odněkud znám“. Tak na tom možná něco bude.

Spolupráce s počítačem

Přestože se iPaq tváří jako zařízení kompatibilní s mass storage, situace není tak jednoduchá. Počítač sice připojené zařízení rozpozná, avšak pouze jako nezformátovanou jednotku. Abyste se dostali do paměti, musíte nejprve nainstalovat aplikaci Content Manager. Dá se stáhnout ze stránek www.ipaq.com, kde se musíte nejprve registrovat. Operace zabere jen pár minut, vyžaduje však sériové číslo vašeho přístroje, což se mi příliš nelíbí. Vaše registrační údaje jsou pak spjaty s přístrojem, což může být na obtíž třeba při prodeji.


Program Content Manager

HP nabízí zajímavou službu: plánování trasy přes internetový prohlížeč s následným exportem do přístroje. Na webu si za pomoci Google Maps a vyhledávání vytvoříte itinerář výletu třeba na sedm dnů. V prvním pojedete z Prahy do Brna, po cestě navštívíte hrad, večer zajdete na večeři a druhý den se přesunete do Olomouce. Tato si připravíte celý týden, jednoduše a rychle. Vše potom prostřednictvím souboru KML a Content Manageru nahrajete do paměti přístroje. Soubor KML samozřejmě neobsahuje celou trasu, předá navigaci pouze průjezdní body, mezi kterými přístroj najde trasu dle zadaných parametrů.

Google Maps hledá adresy i s čísly popisnými, nezjistil jsem však, jak do itineráře vložit libovolné místo mapy. Vytvořený výlet můžete sdílet s ostatními uživateli, zvát je a psát komentáře k cizím výtvorům.


Plánování trasy na internetu

Content manager se stará o data v paměti přístroje související s navigací. Zde můžete odebrat, aktualizovat nebo naopak přidat mapové podklady, hlasy, body zájmu a podobně. Aplikaci však chybí přehlednost. Postrádám třeba jednoduchý přehled, které prvky mohu aktualizovat. Musím vždy projít celý seznam a porovnávat velikosti.

Aplikace se také nestará o kopírování hudby, zde musíte využít služeb správce souborů. V tomto případě můžete soubory kopírovat do paměti přístroje nebo na paměťovou kartu, máte-li ji vloženou.

Jako handsfree raději ne

V nabídce Doplňky najdeme kalkulačku s pokročilými funkcemi. Spíše než počítání s přirozenými logaritmy bych však na cestách ocenil například konvertor měn a jednotek. Hodiny zobrazují vedle aktuálního času i dvě vybraná světová pásma a iPaq poslouží také jako budíček.


Nabídka dalších funkcí • kalkulačka • hodiny

Přístroj lze díky podpoře Bluetooth použít jako handsfree pro mobilní telefon. Spárování zabere jen pár okamžiků, a pokud mobilu povolíte připojování, bude iPaq využíván při každém přiblížení telefonu do dosahu Bluetooth. Navigátor si neumí stáhnout kontakty z paměti telefonu, ale pro někoho nabízí mnohem lepší funkci: synchronizaci s Outlookem. K tomu slouží aplikace Outlook Sync automaticky dodávaná s Content Managerem.


Dá se připojit i mobilní telefon

V praxi mne hlasová komunikace přes navigaci nepřesvědčila. Již při prvním hovoru mi protistrana rozuměla jen velmi špatně, a to jsem prosím stál na parkovišti. Za jízdy pak byla situace pochopitelně ještě horší.

V sekci zábava nechybí videopřehrávač, kterým můžete třeba zabavit své děti při dlouhé cestě. Videa však doporučuji před cestou vždy upravit. iPaq nenašel například 3GP video a nepřehrál některé kodeky v AVI kontejneru. S WMA si poradí, nicméně vzhledem k občasnému trhání doporučuji konverzi do nižšího datového toku nebo rozlišení.

   
Zábavné funkce a videopřehrávač

Hudební přehrávač funguje přesně dle očekávání a umí přehrávat hudbu na pozadí. Samostatný přehrávač však nenahradí, nemůžete například při přehrávání úplně vypnout displej, dá se pouze zamknout. Prohlížeč obrázků nabízí náhledy i zvětšení na velký displej, editační funkce však nečekejte.

 
Přehrávač hudby a prohlížeč obrázků

Na závěr nechybí hry. Předinstalován je Flux a zábavný Gamebox Classic se čtveřicí her. Tradiční Snake, Fireball (arkanoid), Jewel master nebo Cannons (tanky) vás spolehlivě zabaví.

Hodný doporučení

iPaq vykročil do vod automobilových navigací vskutku kurážně a s odvahou. V líbivém balení s excelentním displejem přináší zbrusu novou navigační aplikaci iGo 8. Ta opravuje nedostatky předchozích verzí a přináší uživatelsky přívětivější rozhraní, zcela přepracovanou hlasovou navigaci a nové vyžadované funkce. A k tomu 3D mapy i 3D budovy ve velkých městech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena atakující hranici deseti tisíc korun není vzhledem ke schopnostem navigace vysoká. Absenci RDS-TMC klidně odpustím, váhal bych však nad mapovým pokrytím. Testovaný model 316 pokrývá pouze východní Evropu, a pokud nebude cenový rozdíl za kompletní Evropu vysoký, doporučil bych připlatit si. V nabídkách obchodů jsme ale model s celoevropským pokrytím nenašli.

Závěr ML: HP iPaq 316 je dobrá navigace. I přes v článku popsané výhrady ji lze pochválit po hardwarové i softwarové stránce. Přestože začátky vůbec nebyly lehké, nakonec se mi začalo zamlouvat i iGo 8. Cena je trochu vyšší, než by měla být s ohledem na konkurenci, ale nemohu zase říct, že by byla přehnaná.

HP iPaq 316 Travel Companion k testu zapůjčila společnost Sunnysoft

Témata článku: HP, Pro řidiče, Testy navigací, HP iPaq hw6910, Celoobrazovkový režim, Sériové číslo, Stejná placka, Připojený mobil, Fireball, Celý seznam, Půl třetí, Kolona, Levá hrana, Displej, Pomalé dobíjení, Nejlepší displej, První nasazení, Dobrá podpora, Plastová část, Gumová záslepka, Osobní preference, Automatická změna, Jemný detail, Oblíbený režim, Vybraný bod


Určitě si přečtěte