Kvůli navigacím už neumíme číst v mapách

Britský test: 83 % řidičů nepozná na mapě dálnici • 99 % neprošlo testem určeným pro děti • 35 % se neorientuje v mapě • třetina neumí používat rejstřík. Jak jste na tom vy?
Kvůli navigacím už neumíme číst v mapách

Většina lidí má dnes problémy s násobením dvouciferných čísel z hlavy a dalšími složitějšími matematickými operacemi. Mají na to kalkulačku. Málokdo také posílá několikastránkové dopisy. Je zde přece e-mail, rukou už zapomínáme psát. A protože máme navigační systémy, přestáváme se orientovat v mapách.

Společnost Esure car insurance provedla průzkum mezi tisícem britských řidičů, aby zjistila, jak velký vliv má nástup navigačních přístrojů na orientaci v tištěných automapách. Test ukázal, že situace je už dnes velmi špatná.

Na mapě nepoznáme dálnice

Průzkum odhalil, že 35 % britských řidičů neumí číst v základní silniční mapě. Je tím myšlena běžná automapa, nikoli turistické nebo speciální mapy plné záhadných čar – jen jednoduchý a přehledný atlas prodávaný v mnoha variantách na každé benzinové pumpě.

Více než třetina motoristů bojovala s určením polohy na mapě pomocí čtvercové souřadnicové sítě (four-figure grid reference, viz Wikipedia). Na mapách se používá v rejstřících obcí a ulic, jejichž polohu identifikuje strana mapy a průsečík označení řádku a sloupce.

Neuvěřitelných 83 % testovaných řidičů nezvládlo na mapě identifikovat symbol dálnice. S největší pravděpodobností zde šlo o typickou dvojitou čáru, která dálnici odlišuje od běžných typů silnic. Z testu potom vyšlo následujících deset nejvíce matoucích symbolů na mapě:

  • bahno, bláto
  • dálnice
  • zastávka autobusu
  • přírodní rezervace
  • veřejné toalety
  • nádraží
  • místo bohoslužeb
  • odpočívadlo
  • místo bohoslužeb, kostel
  • kemp

Ženy a muži si nemají co vyčítat

Řidiči na své navigační přístroje velmi spoléhají. Jeden z šesti (16 %) už dnes v autě vůbec nevozí tištěnou mapu. Většina z nich (63 %) má v automobilu mapu, která už není aktuální.

Aby ponížení testovaných britských řidičů dosáhlo vrcholu, dostali za úkol zpracovat test Cub Scout Map Reader (podrobnosti), který zjišťuje schopnosti číst mapu. Je určen dětem ve věku 6–17 let, prošlo jím ale pouhé jedno procento řidičů!

Osm procent respondentů přiznalo, že nedokážou žít bez navigačního systému. Asi 63 % řidičů by bez elektronické navigace mělo velké problémy. Na druhou stranu 50 % řidičů uvádí, že je jejich navigační systém alespoň jednou měsíčně pěkně naštve.

Tvrdí se, že muži umí lépe číst v mapách, ale v průzkumu obě pohlaví vyšla nastejno. Místo na mapě pomocí čtvercové souřadnicové sítě dokázalo najít 62 % žen a jen o trochu víc mužů – 68 %. Ženy navíc byly lepší v identifikaci mapových symbolů.

Medvěda už také neulovím, maso seženu jinde

Výsledkům testu bych přisuzoval jen informační hodnotu, neberme je jako důkaz o degeneraci lidstva. Však bez násobení dvouciferných čísel z hlavy se obejdeme, kalkulačku máme v každém mobilu, a kdyby bylo potřeba, vzpomeneme si. I dopis bychom v nouzi dokázali napsat rukou.

Stejné by to určitě bylo i s mapami. Když je teď díky navigačním přístrojům tolik nepotřebujeme, lidská pohodlnost nedovolí oprašovat znalosti a praxi stejně, jako kdybychom mapy byli nuceni denně používat. Ale kdyby k tomu došlo, nic jiného nezbude a třeba bychom si zapamatovali i symbol dálnice.

Jak jste na tom s mapami vy? Přiznejte se.

Zdroj: Car Pages

Diskuze (44) Další článek: Nevěřte délce trasy, kterou zaznamená GPS

Témata článku: Ostatní, Číst


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 20

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34