Loox n100 a Navigon 6: recenze pro trpaslíka

Fujitsu Siemens Loox n100 je miniaturní přenosná navigace. Jako první je vybavena novým Navigonem 6. Přečtěte si podrobný test.
Loox n100 a Navigon 6: recenze pro trpaslíka

Klíčové vlastnosti

 • dobrá cena
 • velmi malé rozměry
 • pěkný design
 • kvalitní displej
 • ovládací pero
 • podpora USB Mass Storage
 • příprava pro RDS-TMC
 • první navigace s Navigonem 6
 • propracované uživatelské prostředí
 • zobrazení POI na trase
 • práce s lomovými body na trase
 • možnosti nastavení typu trasy
 • hlídání povolené rychlosti
 • kvalitní hlasová navigace
 • hlasové ovládání
 • vestavěný MP3 přehrávač

Hlavní nedostatky

 • malý displej má špatný vliv na použitelnost
 • lesklý displej
 • drobné potíže s příjmem GPS signálu
 • pomalé reakce Navigonu
 • na některých obrazovkách horší využití místa na displeji
 • menší problémy se stabilitou
 • dodavatelem map je Navteq
 • mapy nejsou bezešvé
 • nelze importovat vlastní databáze zájmových bodů
 • sporná funkčnost zobrazení jízdních pruhů

 

Fujitsu Siemens Loox n100 (Navigon): ve zkratce
cena 8 473 Kč
typ navigace přenosná navigace
rozměry 89 × 62 × 16 mm
hmotnost 110 g
GPS přijímač Sirf Star III, kanálů
displej 58 × 44 mm, 320 × 240 bodů, 65 tisíc barev,
aktivní, TFT, dotykový
paměť flash, paměťová karta (miniSD)
mapy České republiky Navteq
mapy Slovenska ne 
3D zobrazení mapy ano
česká nabídka ano
česká hlasová navigace ano
doprava RDS-TMC po dokoupení příslušenství
Podrobné parametry najdete v katalogu autonavigací

Fujitsu Siemens Loox n100 je velmi malá přenosná navigace. Je určena zejména pro použití v automobilu. I když lze v nabídce najít i profily pro cyklisty a pěší turisty, tento způsob využití je jen doplňkový. Loox obsahuje nejnovější verzi programu Navigon MobileNavigator 6. S mapami kompletní západní Evropy se prodává za velmi slušnou cenu 8 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový iPod? Ne, Fujitsu Siemens Loox n100

Malý, až na dno

Loox n100 patří do nové skupiny miniaturních navigací. Garminu Nüvi na našem trhu končí prvenství, Loox je ještě mnohem menší. Ale zatímco u Garminu neměly rozměry vliv na použitelnost navigace při řízení, Fujitsu Siemens už zašel za hranici. Loox n100 je příliš malý na to, aby jeho používání bylo pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek
Je malinký

Problém je hlavně – a pouze – u displeje. Přestože mám na krátkou vzdálenost dobrý zrak, ke čtení nepotřebuji brýle, na textové údaje Looxu v držáku na předním skle jsem už moc neviděl. S vlastní navigací nebyl problém, trasa i symboly manévrů jsou vidět zřetelně. Pro rychlost, vzdálenost, čas v cíli a další údaje jsem se ale už musel k navigaci naklonit blíž.

Fujitsu Siemens Loox n100 nebude poslední navigace této miniaturní série. I ostatní výrobci se chystají předvést své produkty s displejem o úhlopříčce 2,8 palců. Nevítám to ale s úplným nadšením. Dosavadní nejčastější displeje 3,5 palce jsou při jízdě mnohem použitelnější, a to raději nerozebírám navigace s displeji větších úhlopříček.

Na druhou stranu má miniaturizace i své výhody. Loox se pohodlně vejde do kapsy, je nádherně skladný, jako mobilní telefon. Pokud se na něj nebudeme dívat jako na navigátor pro každý den, udělá hodně dobrých služeb. Pro častější použití bych ale doporučil sáhnout spíš po větších navigacích.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s mobilem

Nechci displej jako zrcátko

Když píšu o malých rozměrech Looxu n100, mám konkrétně na mysli 89 × 62 × 16 mm a hmotnost 110 g. Zařízení je menší než běžný kapesní počítač. Svým tvarem se zaoblenými rohy na zadní straně trochu připomíná komunikátory MDA Compact. Přední stranu kolem displeje zdobí bílý plastový okraj. Komu se do auta bude hodit víc černý vzhled, může štítek vyměnit za kus, který najde v krabici. Další barvy by měly být dostupné jako dokoupitelné příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S Looxem se dodávají dva vyměnitelné štítky (s bílým je hezčí)

Displej má rozměry 58 × 44 mm. Je aktivní, typu TFT a na rozlišení 240 × 320 bodů zobrazí 65 tisíc barev. Ovládá se dotykem, na Looxu jsou jen dvě hardwarová tlačítka. Protože ovládání navigačních programů někdy bývá problematické i na větších displejích, přidává Fujitsu Siemens k Looxu i ovládací pero. Je zastrčené v rohu přístroje a po vysunutí se dá roztáhnout téměř na dvojnásobnou délku. Ovládání je s ním mnohem příjemnější. Pero bych doporučoval přidávat do výbavy všem výrobcům přenosných navigací s dotykovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uložení pera • krátká a roztáhnutá podoba

Displej bohužel nemá žádnou antireflexní úpravu. Podobně jako na kapesních počítačích je zcela hladký a velmi se v něm odrážejí světlé předměty. To je při navigaci nepříjemné. Stačí světlá košile a těžko budete hledat úhel, ve kterém byste se v displeji navigátoru neviděli. Ke kvalitě a jasu displeje ale nemám žádné připomínky. Jas lze navíc nastavit ve dvou úrovních: zvlášť pro denní a noční režim.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je sice malý a zrcadlový, ale hodně kvalitní

Sirf se mohl předvést lépe

Na těle Looxu jsou jen dvě tlačítka: vypínač a zámek displeje. Zamkne dotykový displej, což se hodí asi jen při použití navigátoru jako MP3 přehrávač, jako ochrana proti náhodnému stisknutí v kapse. Pro veškeré další ovládání je už určen dotykový displej. Ještě vlastně s jednou výjimkou: na těle navigace je také otvor pro reset.

Klepněte pro větší obrázek
Vypínač a zámek displeje

S počítačem se Loox propojí standardním USB kabelem. Paměťová karta je v počítači vidět jako pevný disk, na který lze nakopírovat další mapy z dodávaného DVD anebo skladby MP3. Vedle konektoru miniUSB je zdířka pro jack 3,5 mm – pro sluchátka. V malých otvorech problikávají kontrolky, indikují stav navigace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory • dodávaná sluchátka • DVD s mapami pro Navigon

Loox se dá zavěsit na poutko. Na protější straně očka je slot pro paměťovou kartu miniSD, na kterou se nahrávají mapy a další uživatelská data. V ceně je karta s kapacitou 1 GB. Baterie se dá vyměnit, má kapacitu 1 150 mAh. Fujitsu Siemens se nesvěřuje s oficiální výdrží, podle mých zkušeností Loox vydrží na baterie kolem dvou až tří hodin.

Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor pod odnímatelným krytem

GPS s čipem Sirf Star III by mohl být zárukou kvalitního příjmu satelitního signálu. Často tomu ale tak nebylo. Loox míval problémy se zachycením signálu po zapnutí. Někdy jsem čekal dlouhé minuty, než se chytil – na stejném místě, kde jsem ho předchozí den vypnul. Jakmile ale GPS přijímač získal „fix“, potom už držel a signál nepustil. Přesto jsem ale u tohoto čipu zvyklý na citlivější chování.

 Klepněte pro větší obrázek
Displej s informacemi o GPS signálu • konektor pro externí anténu


Článek pokračuje v další kapitole: příslušenství, RDS-TMC, konfigurace, Navigon

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, T-Mobile MDA Compact, První chvíle, Plastový okraj, Stejná trasa, Velký výřez, Povolená rychlost, Dopravní značka, Malý reproduktor, Fata, Opačný pocit, Část Česka, Promile, Náhodné stisknutí, El síť, Zaznění, Oficiální obrázek, První navigace, Předchozí den, Celkové nastavení, První záložka, Státní hranice, Špatný vliv, Hrubý povrch


Určitě si přečtěte