Magellan MobileMapper 6: navigační PDA v brnění (test)

Terénní kapesní počítač Magellan MobileMapper 6 je univerzální jako PDA a zároveň odolný jako turistická navigace. Vyplatí se při praktickém použití jeho přednosti s ohledem na jeho cenu?
Magellan MobileMapper 6: navigační PDA v brnění (test)
Kapitoly článku

Dostal se nám do rukou přístroj od hlavního konkurenta Garminu na poli turistických navigací, kanadské firmy Magellan. V přístroji MobileMapper 6 se využívá předností a výhod kapesního počítače postaveného na platformě Windows Mobile 6, který ovšem Magellan vybavil dostatečně odolnou schránkou pro použití v náročnějších podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Magellan MobileMapper: obrněný navigační počítač

Klíčové vlastnosti

  • univerzální využití
  • outdoorová koncepce
  • napájení akumulátory AA
  • výdrž baterií

Hlavní nedostatky

  • malý displej s problematickým ovládáním prstem
  • vyšší cena
  • absence Wi-Fi
  • malý stylus

MobileMapper je sice v základu kapesní počítač, koncepčně je ale určen zejména pro nasazení v terénu a to i při nepříznivém počasí. Jedná se vlastně o PDA se systémem Windows Mobile 6, vybavené tak, jak je tomu v dnešní době u podobně zaměřených přístrojů obvyklé. Na rozdíl od nich se však předpokládá, že zařízení bude vystaveno odolávání povětrnostních vlivů.

Uvnitř balení najdeme samotný přístroj, propojovací kabel USB, sadu náhradních per a instalační CD s programem Microsoft ActiveSync.

Magellan MobileMapper si můžete prohlédnout také na krátkém komentovaném videu:

Nevyhovuje TourNavigator? Zkuste něco jiného

Na český trh přichází Magellan MobileMapper 6 prostřednictvím více kanálů, jedním z nich je firma Navisat Stadler. Ta jej dodává v balíčku se 4GB paměťovou kartou microSD a aplikací TourNavigator. Obsahuje kompletní sadu turistických a cykloturistických map České a Slovenské republiky od firmy Shocart. TourNavigator je počeštěná verze mapového softwaru PathAway, určená pro spolupráci GPS s rastrovými mapovými podklady.

Takto vybavený Magellan MobileMapper 6 se prodává za cenu 17 499 Kč včetně DPH.


Start TourNavigatoru • padesátka od Shocartu • velká města na úrovni plánů • přiložení fotky rovnou s uložením bodu

Tip: Přečtěte si podrobný článek o aplikaci TourNavigator

Přístroj i karta zůstávají otevřené, je tedy čistě na majiteli, jaký další software si nainstaluje. V rámci testování jsem vyzkoušel OziExplorer a BeeLine. Při používání všech tří aplikací, včetně TourNavigatoru, jsem nenarazil na žádné problémy. Mimo navigační programy lze samozřejmě s přístrojem provozovat i veškerý ostatní software určený pro zařízení na platformě Windows Mobile 6. Samotný systém je počeštěný, pouze některé informativní a varovné hlášky zůstaly v angličtině bez překladu.


BeeLine načítá satelity • pro geocachery známá šipka • z GPS signálu lze vyčíst spoustu informací • navigace k bodu v podání OziExploreru

Softwarové prostředí Magellanu MobileMapper s mapou TourNavigator si můžete prohlédnout také na videu

Dovnitř nenateče

Magellan MobileMapper coby kapesní zařízení vypadá subjektivně větší, než ve skutečnosti je. To je pravděpodobně dáno zejména jeho tloušťkou. Při přímém porovnání je však téměř totožný s PDA Acer n50 v pouzdru, a ten běžně nosím v náprsní kapse.

Oproti „manažerským“ verzím kapesních počítačů je MobileMapper mnohem odolnější, a tak také na první pohled působí. Nikoli však nějak neohrabaně na úkor strohé bezpečnosti. Naopak – MobileMapper má zajímavý design se zaoblenými hranami, přístroj velmi dobře padne do ruky. Na horní straně má zajímavé „oko“, kde je pravděpodobně umístěna anténa GPS, ale dá se využít i pro připevnění šňůrky pro zavěšení na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pohled velký, ale ve skutečnosti docela skladný

Veškerá ovládací tlačítka jsou snadno nahmatatelná a dobře stisknutelná, přestože mají vodotěsné provedení. Stejně tak i veškeré konektory a slot na paměťovou kartu mají gumové těsnící krytky. Určité pochybnosti o utěsnění vyvolává pouze krycí mřížka reproduktoru na zadní straně přístroje a dírka pod tlačítky – pravděpodobně k mikrofonu.

Sám Magellan však prezentuje, že přístroj splňuje normu voděodolnosti IPX7 a možnost nasazení v teplotním rozmezí -20 °C až 50 °C. Nelze než věřit, protože sám jsem se neodhodlal v rámci testu přístroj ponořit pod hladinu nebo vystavovat pokusným teplotním extrémům.

Klepněte pro větší obrázek
Otvory reproduktoru vypadají zranitelně

Reproduktor zvládal subjektivně velmi výraznou hlasitost, avšak s trochu kovovou barvou zvuku. Pro systémové zvuky je to naprosto dostatečné. V případě zájmu použít Magellan jako přehrávač MP3 lze připojit stereo sluchátka prostřednictvím standardního 3,5mm konektoru jack.

Univerzální zdroj

Jestli mě na přístroji něco opravdu nadchlo, tak je to jeho výdrž na jednu sadu baterií. Přístroj je napájen dvěma tužkovými bateriemi (typ AA). Zejména při použití v terénu je volba tohoto standardu nedocenitelná oproti jednoúčelovým akumulátorům šitých na míru konkrétnímu přístroji.

Vyzkoušel jsem výdrž přístroje v různých režimech na jednu sadu nabíjecích akumulátorů Ni-MH o ověřené kapacitě 2 000 mAh. Při denním režimu s minimálním podsvícením displeje a permanentně běžícím příjmem GPS byla výdrž 9 hodin. Při nočním režimu s maximálním podsvícením se doba provozu zkrátila na 6 hodin. Následné pokusy ukázaly, že různé zatížení systému spuštěnými programy nemá na výdrž přístroje zásadní vliv.

Klepněte pro větší obrázek
Baterie pod zadním krytem

Pro různé sady baterií jsem však vypozoroval různé chování ukazatele zbývající energie. Pro některé typy přístroj ukazoval více než polovinu provozní doby plný stav a teprve po této době začal ukazatel klesat. Žádný vliv na to neměla ani možnost volby v nastavení přístroje, zda se jedná o alkalické baterie nebo Ni-MH akumulátory.


Článek pokračuje v další kapitole: připojení, displej, ovládání

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Test, Nepříznivé počasí, Mobil, Plný stav, Maximální podsvícení, Zbývající energie

Určitě si přečtěte

LG Q6: za pár peněz jemnost skoro bez rámečků [recenze]

LG Q6: za pár peněz jemnost skoro bez rámečků [recenze]

** Vzhled alá LG G6 znamená drobné rámečky ** Displej s poměrem stran 2:1 je zajímavý bonus ** Zajímavá je i cena, jedná se tedy o úspěšný mix?

Včera | Vrbacký Jakub | 4

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

** Hodinky mají svůj platební systém, v ČR jim ale zatím chybí podpora ** Jejich velkou předností je baterie, která je v chodu udrží i celý týden

14.  12.  2017 | Měchura Milan | 7

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

** Špičkový smartphone s bezrámečkovým AMOLED displejem ** Výkonu je na rozdávání a prostor dostává umělá inteligence ** Nedostatky má také, ale nejsou tak závažné

10.  12.  2017 | Láska Jan | 34

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

** Dva objektivy dělají lepší práci než loni ** Baterie zhubla, výdrž je ale delší ** Větší skleněná záda působí lépe než u malého modelu

4.  12.  2017 | Michlovský Jakub | 184

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

** Od sourozenců se naučil ovládání pomocí stisknutí boků Edge Sense ** Svým vzhledem s Liquad Surface povrchem připomíná model U11 ** Chybí mu 3,5mm jack, což ale nahrazuje vynikajícími sluchátky USonic

30.  11.  2017 | Měchura Milan | 3

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

** Zenfone 4 je nejdůležitější smartphone aktuálního portfolia Asusu ** Zařízení vyšší střední třídy je dělané na míru masového zákazníka ** Největší překážkou může být až příliš odvážně nastavená cena

26.  11.  2017 | Láska Jan | 19