Marku, jakou mám koupit navigaci?

Jak vybrat navigaci do auta? Jak se vyhnout marketingovým fíglům? Co je opravdu důležité, a co jen nablýskané pozlátko. Doporučíme konkrétní navigační přístroje v různých cenových kategoriích.
Marku, jakou mám koupit navigaci?
S blížícími se Vánocemi se zvyšuje frekvence dotazů k výběru navigačního přístroje. Moji známí i neznámí, pravidelní i náhodní čtenáři chtějí vědět, co si mají koupit nebo co mají vybrat svým blízkým pod vánoční stromek.

Individuálně kvůli nedostatku času většinou neradím, tazatele spíš odkazuji do diskuzního fóra, kde se podobné problémy před koupí navigačního přístroje často řeší. Dal jsem ale dohromady základní tipy před koupí navigace do auta, které by se zejména laikům mohly hodit. Na závěr si stejně jako loni neodpustím své subjektivní doporučení konkrétních přístrojů.

Potřebujete vůbec navigaci?

Je to zdánlivě nepatřičná otázka, když už navigaci vybíráte. Přesto se ale v duchu ještě nejméně jednou zeptejte, jestli nakonec nebude ležet v šuplíku, jak přesně popisuje tento článek.

Nepřehlédněte třicet největších navigačních mýtů

Dnešní článek jsem vlastně už začal minulý týden vydáním souboru třiceti nesmyslů, bludů a mýtů kolem navigace; jejich uvedením na pravou míru. Určitě si je přečtěte, ať trochu ztratíte iluze a jste připraveni na šedou navigační realitu.

Kupte raději značkový přístroj

Ani v nejmenším netvrdím, že méně známé značky vyrábějí špatné navigační přístroje. Pokud však nemají výrazně nižší cenu (a to většinou nemají), obecně nováčkům doporučuji zaměřit se na známé výrobce; konkrétně na trojici Garmin, Mio a TomTom.

Velcí výrobci se navigacím věnují dlouhou dobu, a už ví, jak na to. Mají zvládnutou podporu zákazníků, jsou u nich jisté aktualizace softwaru i map, kolem jejich přístrojů už existuje uživatelská komunita, která poradí v případě problémů. Ceny značkových přístrojů přitom nebývají o tolik vyšší.

Na pomezí mezi značku a „neznačku“ ještě stavím Navigon, který má zatím nevýhodu v tom, že je na českém trhu teprve půl roku. Také Panasonic a Sony jsou zvučná jména, ale s navigacemi u nás začali až nyní. Potom zbývají výrobci jako je MyGuide, DreimGo, Geosat, Prestigio a další. Jejich produkty vůbec nejsou špatné, ale nováčkům přesto raději doporučuji orientovat se na známé značky.

Nedejte úplně na názory lidí kolem

Navigační přístroj není jen další elektronické zařízení, musíte si s ním rozumět. Musí vám vyhovovat, jak vás vede po silnicích, co vám ukazuje, jak vás hlasově navádí. Mnohem důležitější než cokoli jiného proto je, abyste si porozuměli.

Když vám ve spodní části tohoto článku řeknu, že za sebe doporučuji třeba TomTom One v3, bohužel to neznamená, že tento navigátor bude vyhovovat i vám. Znám lidi, kterým naskakuje kopřivka z navigací Garmin, jiné, kteří nenávidí Mio, další mají slova odporu pro TomTom. Jiní zase tyto přístroje milují. Každému totiž vyhovuje něco jiného.

Až vám proto bude někdo na internetu nebo osobně tvrdit, že nejlepší je tato navigace a žádná jiná, neberte to jako svatou pravdu. Je totiž nejlepší pro něj, nikoli pro vás. Nebude-li to ale jen virtuální internetová diskuze, požádejte dotyčného, ať vás s touto navigací sveze. Nebo nejlépe svezte se s ní vy. Jedině tak poznáte, jestli si budete rozumět. Čím delší cesta to bude, tím lépe pro vás.

V obchodě to bohužel takhle nejde. Tak si alespoň od prodavače nechte nastavit simulaci jízdy, například nejkratší trasu z jednoho konce Prahy na druhý, ať je tam hodně zatáček. Posaďte se do koutku, sledujte chování přístroje při simulační jízdě, poslouchejte hlasové povely, a podle toho se rozhodněte.

Na funkcích nezáleží

Nenechte se opít dlouhým seznamem funkcí navigačních přístrojů. Základní funkce mají všechny značky stejné, všechny vás navedou po silnicích do cíle. Pokud přesně nevíte, k čemu která funkce slouží, a nedokážete posoudit, jak moc je pro vás důležitá, soustřeďte se víc na vzhled, uživatelské prostředí a chování při jízdě.

Kam s tím chcete jezdit?

Místo rady, jakou koupit navigaci, většinou odpovídám touto otázkou. Na její odpovědi totiž nejvíc záleží, co koupit. Jezdíte jen po Česku a nikde jinde? Nekupujte si mapy celé Evropy. Chcete i na Slovensko? Pozor na Garmin, kde je nutné dobré mapy dokoupit. Zajímá vás obecně víc východní Evropa? Potom je pro vás lepší Mio nebo jiné navigace postavené na iGo.

Jestliže jen trochu uvažujete nad možností, že byste s navigací někdy vyjeli do Evropy, neváhejte a kupte si podrobné mapy rovnou. Už třeba proto, že přístroje s celoevropským pokrytím mají často větší kapacitu paměti, která se při větším rozletu do světa může hodit.

Kupovat starší modely?

Pořízení výběhových kusů nemusí být špatná investice. Důležité ale je, abyste věděli, že zvolená značka drží podporu i pro starší přístroje, že pro ně nepřestane vyvíjet mapy a že navigátor okamžitě nezastará. Opět to řeknu napřímo – z výrobců aktivních v České republice vidím vhodný pouze Garmin a TomTom. Jiní zatím neměli prostor ukázat, že na své starší uživatele nezapomínají.

Určitě ale dejte pozor i na tyto dvě značky. Koupit dva roky starý přístroj je záruka budoucích problémů.

Kapesní počítač nebo jednoúčelovou navigaci?

Pokud se chcete jen navigovat, kupte si jednoúčelový navigátor a nikoli kapesní počítač s navigačním programem. I když příznivci a zkušení uživatelé kapesních počítačů budou někdy tvrdit opak, s jednoúčelovým přístrojem se vyhnete řadě problémů, které je u PDA potřeba řešit. Jste-li počítačově zkušení a vidíte-li pro kapesní počítač i jiné možnosti využití, budete s ním zřejmě spokojeni. Jinak ne.


Marku, jakou mám tedy koupit navigaci?

Upozornění: Závěr článku je subjektivní a vyjadřuje jen můj osobní názor. V souladu s předchozím textem nezaručuji, že navigační přístroje, které doporučím, vám budou vyhovovat. Své tipy mohu podpořit jen tím, že jsem na rozdíl od většiny lidí jezdil snad se všemi přístroji, co jsou dnes na trhu; jinak platí vše, co jsem napsal. Nikdo nikomu nevěřte, přesvědčte se sami.

Levná navigace na české silnice: Lidem, kteří chtějí jezdit jen v Česku a výjimečně na Slovensku, doporučuji TomTom One v3 (odkazy vedou na test přístroje). Je levný, je osvědčený a obecně si u TomTomu myslím, že to je největší jistota správného výběru. Je nejvíce univerzální; u ostatních značek vás může naštvat víc věcí než u TomTomu. Nezapomeňte si pak do něj zdarma nahrát naši navigační Elišku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TomTom One v3

Levná navigace do Evropy: Doporučuji Garmin Nüvi 250W, případně Nüvi 250 s menším displejem. Ve fóru se vede diskuze o volbě mezi těmito dvěma modely. Garmin bych také celkově doporučil lidem, kteří hledají přístroj s velmi jednoduchým ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Nüvi 250, 250W a růžová varianta 250 Pink

Navigace střední třídy: Pohybujeme se v ceně kolem deseti tisíc korun a favoritem je zde Mio C520 s výborným mapovým pokrytím, nebo na Vánoce zlevněný Garmin Nüvi 660. Sám pro sebe bych si vybral Garmin, donedávna výrazně dražší vlajkovou loď. Osobně mám také slabost pro Sony u-nav NV-U93, kde mi vyhovuje velmi promyšlený hardware a skvělá navigace Navigon. Na předchozí přístroje ale zatím z několika ohledů nemá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio C520 • Garmin Nüvi 660 • Sony u-nav NV-U93

Nejvyšší třída: Jsou tady jednoznační favorité – TomTom Go 920 a Garmin Nüvi 760, oba dva zatím bez testu. V této třídě by už asi měli vybírat jen lidé, kteří vědí, co přesně po navigaci chtějí. S TomTomem jsem zatím ještě nejezdil, ale sám se většinou při podobných rozhodování kloním ke Garminu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TomTom Go 920 • Garmin Nüvi 760

A ještě pro jistotu jednou: Toto byla má osobní doporučení, se kterými nemusíte souhlasit, a přístroje vám navíc nemusí vyhovovat. Přesto si ale myslím, že to je užitečnější než vydat přehled navigací na trhu, na jehož konci byste byli stejně bezradní jako na začátku.

Diskuze (134) Další článek: PCM keyboard: zdarma jedním palcem

Témata článku: Pro řidiče, Stromek, Starý přístroj, Skvělá navigace, Mark, Vánoční stromek, Nejvyšší třída, Budoucí problém, Jak


Určitě si přečtěte