MGMaps: mapy Google pro všechny javové mobily

MGMaps je javová aplikace, která v mobilech zpřístupní Google Maps a jiné mapy. Umí vyhledávat, připojit se k GPS, polohu přenést na web, pracovat s mapami offline.
MGMaps: mapy Google pro všechny javové mobily

Předevčírem vyšla nová betaverze javové aplikace Mobile GMaps, zkráceně MGMaps. Je opět dostupná zdarma a na mobilních telefonech zpřístupní mapy Google Maps, k tomu mapy MSN, Yahoo a Ask.com; všechny v běžném, leteckém i hybridním zobrazení. Některé novinky jsou poměrně zásadní, hlavně možnost používat mapy v offline režimu. O MGMaps jsem ale ještě na Navigovat.cz nepsal, proto to vezmu od začátku.


Běžná a letecká mapa na mobilu

Náročnější na data

MGMaps nemají nic společného s Googlem ani jiným velkým provozovatelem internetových map. Je to dílo programátora Cristiana Strenga, které sice využívá mapy zmíněných služeb, ale nad nimi stojí vlastní ovládací aplikace.

Program si můžete zdarma stáhnout na stránce www.mgmaps.com, kde je jeho popis, diskuzní fórum a další informace. Máte-li zájem o poslední betaverzi, o které píšu, na stránce Download vyberte v roletce položku Development. V nabídce Platform najděte Generic, případně Nokia N95. Pokud sami nevíte, co dál, tak ze stránky, která se otevře, doporučuji zvolit odkaz [jar]. Aplikace by měla pracovat na každém současném javovém mobilu.


Kontextová nabídka MGMaps

V základu se mapy stahují online z internetu. MGMaps proto požádá o volbu datového profilu, který má použít. Upozorňuji, že stahování obrázků je datově poměrně náročné. Po čtvrthodině hraní s programem jsem v protokolu vždy objevil až několik přenesených megabajtů. Pokud nemáte výhodnější datový tarif, dejte si pozor.

Jako v mapách Googlu

Základem funkčnosti je zobrazení map. Stejně jako na internetovém Google Maps lze mapou posouvat, měnit její měřítko. Lze vybírat mezi běžnou, leteckou a hybridní mapou, přičemž se dá vybrat, které pohledy budou aktivní. Vybral jsem si jen běžnou a leteckou mapu Google Maps, mezi kterými se potom dalo jednoduše přepínat stisknutím tlačítka.


Tři podoby mapy Google Maps


Mapy MSN

 
Mapy Yahoo a Ask.com

S připojením přes Wi-fi bylo překreslování běžné mapy okamžité, s využitím 3G velice rychlé. Letecká mapa s mnoha detaily a minimem prázdných ploch, které se dají dobře komprimovat, se načítala pomaleji, ale stále v mezích normy.

MGMaps nabízí vyhledávání. Probíhá prostřednictvím Google Maps, stačí napsat místní název a chvíli počkat na výsledek. Vyhledávat lze i optimální trasu mezi dvěma místy, ale bez možnosti přesnějšího nastavení.

 
Vyhledávání v MGMaps


Hledání a zobrazení trasy mezi dvěma místy

Oblíbená místa je možné z mapy ukládat do záložek, případně lze záložku nadefinovat přímým zadáním souřadnic, měřítka a také typu mapy. Dá se třeba nastavit, že se jedna záložka bude otvírat v běžné mapě Google Maps a jiná na letecké mapě Yahoo.


Oblíbené položky a jejich editace

Zadané souřadnice je možné rovnou zobrazit na mapě. Tuto funkci jsem uvítal ve jménu geocachingu, kde zatím pro stejný účel používám wapový přístup na Mapy.cz. Ovládání MGMaps je ale pohodlnější, mapou se dá posouvat a rychle měnit její měřítko. Google Maps ale nemá na celém území České republiky tak kvalitní letecké mapy jako Mapy.cz. Použití v zahraničí zase brání drahý datový roaming.

 
Zadám souřadnice a vidím výsledek

Můžete mě sledovat

Program dokáže spolupracovat i s GPS: vestavěnou, nebo s modulem připojeným přes Bluetooth či sériové rozhraní. Na mapě zobrazí aktuální polohu, zeměpisné souřadnice, při jízdě i rychlost a šipkou směr pohybu.

 
Aktuální poloha v běžné a letecké mapě. Stojím, takže je vidět pouze bod

Mapa se může posouvat, aby aktuální poloha byla stále uprostřed, a i mobilní datové připojení stíhá překreslovat jednotlivé dlaždice. Při rozumném měřítku jsem mohl trasu sledovat i v leteckém zobrazení.

   
 
Při jízdě jsem občas sejmul obrázek displeje

Zapnout lze i pohled s kompasem, který za jízdy na směrové růžici ukazuje, kterým směrem jedete. Při zastávce šipka kompasu zmizí.


Kompas ukazuje světovou stranu

Aktuální poloha se může přenášet na webovou stránku GMap-Track. Zde se ti, kterým to povolíte, případně úplně všichni mohou dívat, kde právě jste. Však vyzkoušejte veřejnou mapu. Podívejte se, kde teď právě jsem. Zkusím si vzpomenout a nechám MGMaps přes den chvíli aktivní; případně uvidíte, kde jsem byl naposled vidět se zapnutou aplikací.


Moje poloha na běžné a na letecké mapě


Další uživatelé, kteří svolili k veřejné prezentaci své polohy • někde se stala chyba a najednou jsem se ocitl v Norsku

Sláva, KML do mobilu

Velmi mě potěšila možnost importu souborů KML/KMZ uložených na internetu. Soubory přísluší programu Google Earth a začíná se z nich stávat jeden ze standardů pro ukládání bodů, tras a dalších objektů, ke kterým jsou přiřazeny souřadnice. Do KML/KMZ lze pomocí konverzních programů snadno převést i jiné formáty, například GPX.


Zadávám adresu KML na internetu • a hned vidím body, které jsou v něm uloženy

Je trochu škoda, že MGMaps dokáže z těchto souborů přečíst a zobrazit pouze body, nikoli trasy. Ale i tak se to velmi hodí, protože mohu doma připravit požadované body a v terénu si je snadno vyvolat.


Zobrazení bodů z KML na mapě

V programu je vestavěna podpora několika datových vrstev. Například vrstva Wikimapia využívá data stejnojmenné webové služby. Na mapě mobilu se ukážou obdélníčky, které některý z uživatelů podrobněji popsal; typicky turisticky zajímavá místa. V dalších vrstvách je třeba mapa metra ve vybraných světových velkoměstech, mapa Wi-Fi sítě nebo dopravní informace. V Česku je ale z těchto služeb využitelná jen Wikimapia.

 
Nabídka vrstev • místa popsaná Wikimapií • informace z Wikimapie o oblasti

Pro technoidy

Hlavní novinkou aktuální betaverze aplikace MGMaps je možnost zobrazení map uložených v paměti telefonu. Mapy se tak nemusí stahovat z internetu, ušetří se peníze i čas. Funkce je však zatím pouze v rané verzi, kdy zaujme spíš technoidy než běžné uživatele. Z Google Maps se pomocí programu připraveného v jazyku Perl stáhne požadované území, soubory se uloží na paměťovou kartu, odkud je aplikace dokáže vyvolat. U mnohých telefonů je ale nutné použít speciálně podepsanou verzi MGMaps. A je třeba počítat s chybami a zatím ne zcela vyladěnou funkčností.

Zájemci o tuto funkci najdou podrobnější informace v diskuzi na oficiálních stránkách, případně ve fóru o úroveň výš.

Zadarmo, jen operátorovi zaplatíte

Javová aplikace MGMaps je ve svém oboru asi to nejlepší, co můžete na mobilu mít. Má pohodlné ovládání, je rychlá, zobrazuje standardní mapy Google Maps, případně mapy jiných služeb. Navíc je úplně zadarmo. Nejvíc si ji užijí asi majitelé datových paušálních tarifů, protože datový přenos je poměrně velký a používání s běžnými tarify může být drahé.

MGMaps si ale ve starší verzi můžete vyzkoušet i bez mobilu prostřednictvím aplikace Mpowerplayer. Odkaz Run Demo najdete na stránce pro stáhnutí aplikace.

Diskuze (52) Další článek: Motorole se stále nedaří, vydělává méně než loni

Témata článku: Google, Software pro navigace, Google, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Místní název, Mobil, Stejný účel, Google +, Poslední beta


Určitě si přečtěte

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 26

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 16

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

RECENZE: Huawei P30 – levnější než Pro a přitom stále profesionál

** Nechcete-li utrácet přes dvacet tisíc, je Huawei P30 přesně pro vás ** Přes některé ústupky si ponechal to důležité od vlajkové lodi P30 Pro ** Skvělý fotoaparát je stále na místě, i když je lehce ochuzen

Jakub Vrbacký | 32