Mio C725 je sedmipalcová navigace (exkluzivní první dojmy, foto a video)

Mio v pátek uvedlo topmodel C725 se sedmipalcovým displejem. Na Navigovat.cz si už dnes můžete přečíst o prvních dojmech, prohlédnout fotografie, a dokonce jsme natočili i video.
Mio C725 je sedmipalcová navigace (exkluzivní první dojmy, foto a video)

Průměrný navigační přístroj má v dnešní době displej s úhlopříčkou 4,3 palce. Takový displej je širokoúhlý a vejde se na něj dostatek informací. Pouze levné přístroje dnes zůstávají u menší úhlopříčky 3,4 palce a naopak pouze několik navigací má větší displej. Ještě větší zobrazovací panely jsou pak vlastní vestavěným nebo vestavitelným navigačním přístrojům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pohled nijak zvláštní navigace, ale všimněte si rozměrů při srovnání s běžným cédéčkem

Mio už loni v říjnu ukázalo, že segment přenosných navigací chystá rozšířit a uvést velkorozměrový přístroj C725 s úhlopříčkou o délce plných sedm palců. To je téměř osmnáct centimetrů – srovnejme to s jedenácti centimetry u 4,3" displeje. Jenže mezi tím se v Miu udála menší revoluce, rozkmotřilo se s partnerem Nav n Go, který mu dodával navigační aplikaci iGo. Dlouho se nic nedělo, a usuzoval jsem, že Mio současně odpískalo i tuto sedmipalcovou navigaci. Až minulý týden z oficiálních míst odešla zpráva, že Mio C725 žije a začne se prodávat ještě v tomto čtvrtletí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Několik detailů: tlačítka • uchycení na držáku • konektor pro externí anténu • tlačítko pro vyjmutí z držáku

Prototyp nového Mia C725 jsem měl možnost krátce vyzkoušet. Zatím jsem s ním nejezdil, jen od stolu prozkoumal jeho funkce, nafotil ho a připravil video. Nikde jinde na světě jsem podobné fotky a videoukázky neobjevil, takže je pravděpodobné, že je vidíte jako první.

Na prvním videu si prohlédněte Mio C725 z vnější strany. Ukážu jednotlivé konektory, držák i přístroj v držáku.

Jen trošku větší navigace

Mio C725 je velmi velký navigační přístroj, měří 123 × 182 × 23 mm. Až se do hlavy vrývá myšlenka, zda by se mu ještě mělo říkat přenosný. Ale i když jsou rozměry větší, hlavní vlastnost přenositelnosti zůstává – navigace se dá snadno přenést z auta do auta, z garáže do kanceláře. Čelní rozměry jsou ale impozantní, první pohled trošku vyrazí dech. Displej má rozlišení 800 × 480 bodů.

Druhá myšlenka, která klepe na mozek, se týká použitelnosti takové „desky“ na čelním skle auta. Její plocha je dva a půlkrát větší než třeba u TomTomu Go, a to už ve výhledu na vozovku musí být znát. K Miu C725 se standardně bude dodávat pasivní držák s běžnou přísavkou, praktičtější ale bude upevnění jiným způsobem, blíž k palubní desce, aby přístroj tolik nevadil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odhaduji, že tento pasivní držák nebude patřit k nejpoužívanějším

Na fotkách, kde není srovnání s cédéčkem, poznáte větší rozměry přístroje asi jen podle nezvyklého poměru plochy displeje k rámečkům kolem. Kromě nich si na čelní ploše všimněte jen názvu Mio DigiWalker, který značí, že tato navigace asi nebude patřit do rodiny Moov (anebo to u finálního vzorku bude jinak). Tři hardwarová tlačítka jsou vypínač, ovladač pro rychlé utlumení zvuku a přepínač režimů navigace/AV vstup. Krátkým stisknutím tlačítka tak lze přepnout třeba na digitální televizi nebo jiné připojené AV zařízení. Vnitřní paměť 2 GB by mohla stačit, případně se dá rozšířit paměťovými kartami SD/MMC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zřejmě to nebude Moov • ani z této strany to tak nevypadá • tři tlačítka a vedle slot pro kartu

Velmi bohaté jsou možnosti rozšíření. Mio C725 má třeba hned dva konektory USB. První port běžné velikosti podporuje funkci USB hosts, lze k němu rovnou připojit například digitální fotoaparát. Přes druhé miniUSB se Mio propojí s počítačem. Další z konektorů je určen pro zapojení sluchátek, do dalšího otvoru se připojí AV zařízení. Cokoli: přijímač digitální televize, přenosné videozařízení, herní konzole, couvací kamera... Zaslepený konektor v rohu zatím nemá využití. Mio vždy používá GPS přijímače Sirf Star III, a ani tentokrát neudělá výjimku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory na bočních stranách přístroje

Je trochu škoda, že Mio C725 nemá vestavěný přijímač digitální televize. U takového přístroje by se určitě hodil. Mio ale uvažuje o tom, že TV přijímač prodávalo jako příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 
Ještě celkový pohled ze zadní strany 

Navigace a teď hlavně to ostatní

Navigační aplikace Mio Map 2008 se nijak neliší od aplikace používané na současných „malých“ navigacích. Před ni je však ještě předřazena systémová nabídka s odkazy na další, tentokrát multimediální aplikace. Všechno si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Funkce přehrávače hudebních souborů je jasná. Stejně tak i videopřehrávač, akorát na sedmipalcovém displeji je zážitek nesrovnatelný se třemi nebo čtyřmi palci. Na videu si můžete prohlédnout kousek seriálu IT Crowd. Na chybnou češtinu v titulcích zatím nehleďte, příčina je ve špatném kódování. Stačí nahrát správný soubor, a budou vidět i háčky a čárky. Na velkém displeji vyniknou i obrázky.

Přepnutí do režimu AV ukáže pouze modrou obrazovku. Až ale připojíte například přenosný přehrávač videa, obraz místo na ploše o velikosti poštovní známky uvidíte na obrovském displeji.

U samotné navigační aplikace má smysl zmínit jen úžas, když vidíte mapu na tak velké ploše, s tak podrobnými detaily. Plocha je možná ale až nevyužitá, Mio by pro tento typ přístroje mohlo navigační aplikaci upravit a najednou zobrazit více informací.

Vyčnívá, opravdu vyčnívá

Mio C725 bude spíše jen okrajový přístroj, u něhož se nedají očekávat rekordní prodeje. Ale líbil se mi, a určitě je dobré, že rozšiřuje možnost výběru. Asi si ho nedovedu představit v malinkém autíčku, ale na palubní desce větších vozů by neměl působit rušivě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký displej: přednost, nebo už trochu překážka?

Maxinavigace Mio C725 se začne prodávat ještě v tomto čtvrtletí. Cena zatím nebyla stanovena, odhaduje se na 400 až 500 eur. V Česku ji osobně tipuji přes dvanáct tisíc korun, a těším se, až bude k dispozici na test.

Myslíte, že tak velké přenosné navigace mají smysl?


Oficiální technické parametry

Hardware

 

CPU

Samsung 2443-400 Mhz

GPS Chipset

20-channel SiRFstarIII

Paměť / ROM

2GB

Paměť / RAM

64 MB

Paměťový slot

SD/MMC (kompatibilní)

Barevný displej

7" TFT dotykový

Rozlišení

800 x 480 pixelů (WVGA)

Orientace displeje

Na šířku

Typ baterie

Vnitřní Lithium článek

Kapacita baterie

1200 mAh, až 1.5 hod

USB

Ano (standardní USBx1/Mini USBx1)

Reproduktor

Ano (2x1W stereo reproduktory)

Zdířka pro sluchátka

Ano (3.5 mm)

AV vstup

Ano (přenosný HDD/DVD/podpora DVB-T tuneru)

FM vysílač

Ano

Rozměry (VxŠxT)

123x182x23 mm

Hmotnost

380 g

Software

 

Operační systém

Win CE .Net 5

Navigační software

MioMap 2008 s mapami celé Evropy (38 zemí)

(MioMap předinstalováno v paměti ROM)

TMC

Ne

Video přehrávač

Ano (mp4/mov/avi/wmv/asf/3gp)

Prohlížeč fotografií

Ano (Podpora importu ze standardního USB portu)

Audio přehrávač

Ano

Ovládání hlasem

Ano

Další předinstalovaný software

Ne

Diskuze (41) Další článek: Asus P320: nejmenší svého druhu (test)

Témata článku: Pro řidiče, Mio, Systémová nabídka, Vestavěný přijímač, Celkový pohled, Hlavní vlastnost, Typ baterie, Audio přehrávač, Podrobný detail, Sed, Foto


Určitě si přečtěte