Mio Moov 360: Jak se žije bez iGo (velký test)

První Mio bez navigační aplikace iGo se povedlo. Je jiné, ale stejně dobré, leckdy i lepší. Přečtěte si podrobný test a prohlédněte tři videa.
Mio Moov 360: Jak se žije bez iGo (velký test)

Na displeji se tu a tam ještě objeví dopravní značka s nejvyšší povolenou rychlostí. Původně jsem si myslel, že jde o prosté znázornění povoleného limitu, realita je ale jiná. Mio v takovém případě ukazuje, že jste povolenou rychlost překročili. Děje se tak však bez jakéhokoli zvukového upozornění, takže oznámení je snadno přehlédnutelné.

V tunelech se Mio nechová zrovna příkladně. Jiné navigace pokračují v navigaci rychlostí, kterou do tunelu vjely; když už neobsahují pohybová čidla pro přesnější určení polohy. Mio Moov místo toho při ztrátě signálu ztuhne. Hned tak sice víte, že teď se nedá na přístroj spolehnout, chování jiných navigačních přístrojů je ale z pohledu řidiče praktičtější.

Hlasová navigace: navigace mužům

U hlasové navigace bych doporučil zapomenout na ženský hlas, který je – troufám si to říct – hrozný. Mužská varianta je naopak poslouchatelná, civilní a docela zdařilá. Občas mi sice u některých povelů nesedí intonace, celkově ale bezejmenného muže mohu chválit.

Až na jednu věc: Velmi se přimlouvám, kdybych v příštích verzích Mia nemusel „dorazit do cílové destinace“. Kromě toho, že destinace je ošklivé slovo v porovnání s českým a krátkým cílem, neznamená nic jiného než právě cíl. A příjezd do „cílového cíle“ je prostě nesmysl.

Na posledním videu je ukázka hlasové navigace. Většinou uslyšíte lepší mužský hlas, v závěru je ale i ukázka ženské navigátorky, která se podle mého názoru tolik nepovedla.

 

Celkově jsem s navigací pomocí Mia Moov 360 velmi spokojený. Volba cíle, počítání trasy i samotné chování během navigování je velice dobré. Zmínil bych ale trochu horší ovladatelnost při jízdě. Trefit se prstem do malé ikonky nebo drobné položky v kontextové nabídce je mnohdy obtížnější než u jiných navigací.

Navigace na fotky

Funkce s názvem NavPix trochu ztrácí tím, že Mio Moov 360 neobsahuje fotoaparát; přestože ve starším modelu C720 byl. NavPix totiž slouží k navigaci na obrázky. Přesněji řečeno na obrázky, které v hlavičce EXIF obsahují zeměpisné souřadnice.

Fotografie se v Miu zobrazují v podobě galerie, dají se prohlížet formou náhledů nebo i na celém displeji. Navíc se ale dají zobrazit na mapě a lze s nimi pracovat úplně stejně jako třeba se zájmovými body. Bylo by určitě atraktivní poslat někomu místo adresy fotografii. Musí mít však navigaci Mio, protože jiné značky s geofotkami zatím neumí pracovat.

Jenže opravdu chybí fotoaparát, kterým byste mohli místo nafotit. K získání a nahrání fotek je tak třeba použít například nástroj v programu MioMore Desktop. Ten se dokáže připojit k internetové galerii Flickr a vyhledávat v ní fotky podle zadaného umístění. Vybrané snímky pak přesune do Mia.

MioMore Desktop

Přestože NavPix má zřejmě budoucnost, program MioMore Desktop mě víc potěšil kvůli jiným svým funkcím. Zejména díky nahrávání uživatelských databází zájmových bodů. K souboru CSV se přidá obrázek PNG, a výsledek se nahraje buď do úplně nové kategorie, nebo se jím doplní existující zájmové body. Mio situaci trošku komplikuje přehozením zeměpisné šířky a délky v souboru CSV, problém je ale řešitelný.

Prostřednictvím MioMore Desktopu lze také instalovat nové mapy, vyhledávat aktualizace. Pomocí tohoto programu se třeba do navigace dostane opravená čeština nebo další změny ve firmwaru. K dispozici je funkce pro zálohování a obnovu uživatelských dat.

Program umí také vyhledávat v partnerských databázích. V České republice to jsou dnes Zlaté stránky. To ale není tak zajímavé jako možnost využít tohoto vyhledávání přímo z navigace. Mio se prostřednictvím mobilního telefonu připojeného přes Bluetooth na dálku spojí s databází a zobrazí vyhledaná data. Tato funkce však ještě nebyla plně zprovozněna.

MioMore Desktop je užitečná pomůcka, hlavně kvůli možnosti pracovat s uživatelskými zájmovými body. Stále však čekám na navigaci, která uživatelům nabídne digitální atlas jako Garmin se svým MapSource.

S mobilem umí Mio také telefonovat, je to jeden z několika rozdílů Moov 360 a 330. Rád bych už k funkci handsfree někdy napsal něco pozitivního, ale je to stále stejné. V autě je hovor slyšet docela dobře, druhá strana s mobilním telefonem ale už musí napínat uši. Přes Bluetooth se s Miem dají synchronizovat kontakty (s vybranými telefony).

Multimediální funkce Miu Moov 360 chybí, s výjimkou už popsaného prohlížeče obrázků. Nemyslím si, že by to mělo někomu vadit.

Obavy jsou zažehnány

Nové navigace Mio Moov se povedly. Vzhledem k tomu, že předchozí navigační aplikace iGo byla výborná, čekal jsem spíš, že Mio s Navmanem neudrží laťku. Přestože se ale navigace posunuly trochu blíž k běžným uživatelům a jsou opravdu jednodušší než dřív, Mio bude vyhovovat i lidem, kteří po navigaci chtějí i něco víc – třeba pohodlný import dodatečných zájmových bodů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mio Moov 360 je navigační přístroj, o kterém by se ve střední cenové kategorii určitě mělo uvažovat.

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Mio, 360°, Model prodávaný, Velký test, Neznámý důvod, Zástrčka, Velký nedostatek, Animovaný film, Fata, Test, Dobrá práce, Vestavěný čip, Dopravní značka, Velký


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143