MyGuide 3100: levně proti TomTomu (test)

MyGuide řady 3100 je levná přenosná autonavigace. Uvnitř naviguje klon výborné softwarové navigace iGo, přidává se dobré mapové pokrytí a ještě jednou nízká cena.
MyGuide 3100: levně proti TomTomu (test)

Novější mapa Česka, než má iGo

V testovaném MyGuide 3160 je mapa celé Evropy. Kompletní západ, střed a na rozdíl od některých jiných navigací je slušně zpracovaný i východ. MyGuide je jedna z mála navigací, které jsou použitelné i pří jízdě na Balkán, skvěle je zpracované Slovensko i Maďarsko. Některé velmi východní země jsou ale jen v podobě hlavních tahů.

Uživatele navigace iGo pro kapesní počítače nepotěší, že MyGuide obsahuje novější mapy České republiky. Zatímco u iGo jsou z ledna 2006, MyGuide používá říjnovou edici. I když v lze v mapách stále najít chyby a neaktuální místa, dá se podle nich v České republice velice dobře jezdit.

Z října 2006 jsou rovněž mapy Slovenska. MyGuide je nebere od Tele Atlasu, jako u zemí západní Evropy, využívá lokálního dodavatele, firmu Conan. Díky tomu je také Slovensko velmi slušně pokryté.

IGo v několika odstavcích

Navigační aplikace MyGuide vychází z programu iGo 2006 pro kapesní počítače. Změnila se grafika, funkce jsou ale stejné. Úpravy MyGuide jsou menší než u navigačních přístrojů Mio, které si iGo přizpůsobují trochu víc. O této navigaci a jejích klonech jsme napsali už velmi mnoho článků, shrnu proto jen základní vlastnosti a pro další informace vás odkážu na rozsáhlý megatest.

MyGuide má velmi atraktivní uživatelské prostředí. Tam, kde jiné navigační přístroje používají velmi schematické mapy, nabízí propracovanou a vyhlazenou grafiku. Navzdory tomu a s vědomím pomalejšího procesoru je ale práce s programem velmi rychlá: posouvání mapy, změna měřítka, ale i práce v nabídce a nakonec i vyhledávání trasy.

Pokud na MyGuide přejdete třeba z TomTomu, bude se vám při jízdě možná mapa zdát málo přehledná. Jde ale o zvyk. Hodně uživatelů může potvrdit, že na tento typ navigace se dá snadno a rychle zvyknout. Horší to už bude s hlasovou navigací. U iGo a jeho odrůd je totiž extrémně upovídaná. Standardní hlasy lze naštěstí nahradit lepšími variantami, které připravili sami uživatelé.

Při navigaci MyGuide ukazuje zvýrazněnou trasu v půdorysu nebo 3D pohledu, symbol příštího manévru a několik údajů, které lze navolit. Odhad doby příjezdu je poměrně realistický, dá se na něj spolehnout. Trasa může vést přes libovolné množství lomových bodů, jejichž pořadí program navíc dokáže optimalizovat. Dá se vybrat mezi rychlou, krátkou a ekonomickou trasou, výsledek lze navíc ovlivnit zákazy nebo povolením určitých typů silnic.

MyGuide bohužel nenabízí vyhledávání bodů zájmů na trase a nedokáže na vybrané kategorie bodů v předstihu upozornit. Výjimkou jsou bezpečnostní kamery, jež lze aktivovat v nabídce, nepodařilo se mi však ověřit jejich funkčnost, MyGuide mě při jízdě na žádný radar neupozornil. Práce s POI je ale jinak příjemná a dostačující. Pomocí programu POI Explorer lze do navigačního přístroje hromadně nahrát vlastní zájmové body.

Shrnuto: Navigační program v MyGuide 3160 je velmi schopný, dostačující, na ovládání možná zpočátku trochu komplikovanější, ale jde jen o zvyk. Navigační aplikaci iGo 2006, ze které MyGuide vychází, osobně velmi často a rád používám, mohu ji doporučit.

Jednoduše a hlavně levně

MyGuide řady 3100 ničím nepřekvapí. Je to levný a jednoduchý navigační přístroj – přesně to od něj čekejte. Funkčně přitom nebylo nutné sestoupit ke kompromisům. Navigační aplikace je stejná jako v přístrojích o mnoho tisíc korun dražší, to stejné platí i o mapách. Ušetřilo se ale na hardwaru. MyGuide má slabší procesor a vestavěný GPS přijímač je méně citlivý než Sirf Star III v jiných navigacích stejné značky. Nejvíc jsem se na MyGuide zlobil kvůli nepřesnému určení polohy, se kterým jsem se při testu párkrát setkal.

Pokud jezdíte jen po České republice a východní Evropě, cena 6 100 Kč za základní model MyGuide 3120 je skvělá. Ani vyšší verze 3160 s kompletní mapou Evropy, která stojí kolem 8 500 Kč, nemá mnoho cenových konkurentů. V této třídě sice najdeme řadu špičkových navigačních přístrojů, jejich mapy ale obvykle pokrývají jen ČR nebo okolí, nikoli celou Evropu.

Konkurence je ale ve vlastních řadách, třeba v MyGuide 3060, který nabízí stejné funkce, pokrytí a navíc i užitečná hardwarová tlačítka. Stojí trochu méně. Testovaný MyGuide je ale zase možná hezčí a kompaktnější. Asi o tisíc pět set korun dražší je novinka MyGuide 3360, která přidává podporu Bluetooth, možnost propojení s mobilním telefonem a funkci handsfree, standardně má také RDS-TMC.

Hodilo by se také rychlé porovnání s TomTomem One. Cenově je postaven doprostřed mezi MyGuide s Českou republikou a MyGuide s celou Evropou. Má mapy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, ale třeba Slovensko je stále špatně zpracované – berte jako by v přístroji téměř nebylo. Pro toho, kdo potřebuje jezdit pouze po Česku, se cenově vyplatí víc základní verze MyGuide, TomTom One má ale příjemné ovládání a rozdíl v ceně není zase tak velký. Pokud ale jezdíte i do ciziny, je v tomto případě výhodnější MyGuide 3160.

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Nepříjemný zvuk, Stejné prostředí, Tom, Pravý roh, Test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27