Našli jste chybu v navigační mapě? Necháme ji opravit

Ve spolupráci s firmou CEDA jsme spustili službu pro nahlašování chyb v navigačních mapách České a Slovenské republiky. Přispějte svými poznatky ke zkvalitnění map.
Našli jste chybu v navigační mapě? Necháme ji opravit

Společnost Central European Data Agency (CEDA) zpracovává pro firmu Tele Atlas mapy České a Slovenské republiky. Kromě toho dodává mapová data jiným odběratelům, používá je potom třeba Garmin v mapě Atlas Czech 7. Navigovat.cz společně s CEDA spouští službu, jejímž prostřednictvím lze nahlásit případné chyby v těchto mapách, a urychlit tak jejich opravu.

Žádná mapa není dokonalá

Uživatelé by samozřejmě mohli namítnout, že v mapách přece nesmí být chyby; že mají nárok na kvalitní a bezchybný produkt. Realita však v této oblasti vždycky bude jiná. Mapy nikdy nebudou zcela bezchybné. Svoji roli v tom hraje velké množství dat, technologie zpracování, časová náročnost a k tomu i neustálé změny na dopravních komunikacích. Mapy se neustále musí aktualizovat a obnovovat.

Pomoc uživatelů samozřejmě není povinná. Je jen na vás, jestli při nalezení chyby v mapách věnujete chvíli svého času pro její nahlášení. Nikdo se na vás nebude zlobit, když to neuděláte.

Stačí napsat do fóra

Ještě raději jednou, aby nevznikla mýlka: Služba pro hlášení chyb se týká pouze map od firmy Tele Atlas nebo přímo od CEDA. Tímto způsobem není možné oznamovat chyby v mapách od Navtequ nebo jiných dodavatelů.

Nejlepší bude, když vás rovnou hodím do vody a odkážu na tuto sekci v nově spuštěném SuperFóru. Návod, jak postupovat, je podrobně popsán ve třech tématech v rámečku Oznámení.

Nahlašování chyb totiž probíhá prostřednictvím diskuzního fóra. Kdo chce, může stále použít interaktivní mapovou aplikaci Tele Atlasu, fórum nám ale připadalo jako velmi vhodné řešení. Zástupci firmy CEDA, kteří ho budou sledovat, totiž budou moci přímo požádat o bližší vysvětlení situace, případně jiným způsobem reagovat.

Mapy kontrolujeme mapami od Googlu

Pokud hození do vody nestačilo, budu ještě trochu podrobnější. Před nahlášením chyby se napřed ujistěte, zda používáte mapy Tele Atlasu nebo od firmy CEDA, a zda máte jejich aktuální verzi. Můžete si prohlédnout přibližný seznam navigačních přístrojů, které tyto mapy používají.

Existuje několik možností, jak chybu popsat. Doporučujeme využít při tom internetové mapy Google Maps, neboť samy používají poslední verzi map od Tele Atlasu. Chybu není vhodné ukazovat na českých službách Mapy.cz, Amapy.cz nebo jinde, protože jejich mapové podklady pocházejí od jiných dodavatelů.

Na samostatné stránce si můžete prohlédnout několik možností, jak lze chybu v mapě nahlásit. Je na ní také podrobný návod, jak k tomu využít různé funkce Google Maps. Pro každou chybu založte v diskuzi samostatné téma a pište prosím jednoznačné předměty zpráv, které rovnou identifikují místo.

Kdyby se vám návody zdály složité, popište chybu jakýmkoli jiným způsobem, který uznáte za vhodný. V diskuzi se případně zeptáme na další podrobnosti. Vždy je lepší napsat alespoň základ, než si chybu nechat pro sebe.

Věříme, že tato nová služba trochu přispěje ke zkvalitňování navigačních map České republiky, a že z jejích výsledků budou profitovat všichni uživatelé navigací.

Diskuze (45) Další článek: Při koupi navigace zkontrolujte aktuálnost map

Témata článku: Pro řidiče, Vhodné řešení


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85