Našli jste chybu v navigační mapě? Necháme ji opravit

Ve spolupráci s firmou CEDA jsme spustili službu pro nahlašování chyb v navigačních mapách České a Slovenské republiky. Přispějte svými poznatky ke zkvalitnění map.
Našli jste chybu v navigační mapě? Necháme ji opravit

Společnost Central European Data Agency (CEDA) zpracovává pro firmu Tele Atlas mapy České a Slovenské republiky. Kromě toho dodává mapová data jiným odběratelům, používá je potom třeba Garmin v mapě Atlas Czech 7. Navigovat.cz společně s CEDA spouští službu, jejímž prostřednictvím lze nahlásit případné chyby v těchto mapách, a urychlit tak jejich opravu.

Žádná mapa není dokonalá

Uživatelé by samozřejmě mohli namítnout, že v mapách přece nesmí být chyby; že mají nárok na kvalitní a bezchybný produkt. Realita však v této oblasti vždycky bude jiná. Mapy nikdy nebudou zcela bezchybné. Svoji roli v tom hraje velké množství dat, technologie zpracování, časová náročnost a k tomu i neustálé změny na dopravních komunikacích. Mapy se neustále musí aktualizovat a obnovovat.

Pomoc uživatelů samozřejmě není povinná. Je jen na vás, jestli při nalezení chyby v mapách věnujete chvíli svého času pro její nahlášení. Nikdo se na vás nebude zlobit, když to neuděláte.

Stačí napsat do fóra

Ještě raději jednou, aby nevznikla mýlka: Služba pro hlášení chyb se týká pouze map od firmy Tele Atlas nebo přímo od CEDA. Tímto způsobem není možné oznamovat chyby v mapách od Navtequ nebo jiných dodavatelů.

Nejlepší bude, když vás rovnou hodím do vody a odkážu na tuto sekci v nově spuštěném SuperFóru. Návod, jak postupovat, je podrobně popsán ve třech tématech v rámečku Oznámení.

Nahlašování chyb totiž probíhá prostřednictvím diskuzního fóra. Kdo chce, může stále použít interaktivní mapovou aplikaci Tele Atlasu, fórum nám ale připadalo jako velmi vhodné řešení. Zástupci firmy CEDA, kteří ho budou sledovat, totiž budou moci přímo požádat o bližší vysvětlení situace, případně jiným způsobem reagovat.

Mapy kontrolujeme mapami od Googlu

Pokud hození do vody nestačilo, budu ještě trochu podrobnější. Před nahlášením chyby se napřed ujistěte, zda používáte mapy Tele Atlasu nebo od firmy CEDA, a zda máte jejich aktuální verzi. Můžete si prohlédnout přibližný seznam navigačních přístrojů, které tyto mapy používají.

Existuje několik možností, jak chybu popsat. Doporučujeme využít při tom internetové mapy Google Maps, neboť samy používají poslední verzi map od Tele Atlasu. Chybu není vhodné ukazovat na českých službách Mapy.cz, Amapy.cz nebo jinde, protože jejich mapové podklady pocházejí od jiných dodavatelů.

Na samostatné stránce si můžete prohlédnout několik možností, jak lze chybu v mapě nahlásit. Je na ní také podrobný návod, jak k tomu využít různé funkce Google Maps. Pro každou chybu založte v diskuzi samostatné téma a pište prosím jednoznačné předměty zpráv, které rovnou identifikují místo.

Kdyby se vám návody zdály složité, popište chybu jakýmkoli jiným způsobem, který uznáte za vhodný. V diskuzi se případně zeptáme na další podrobnosti. Vždy je lepší napsat alespoň základ, než si chybu nechat pro sebe.

Věříme, že tato nová služba trochu přispěje ke zkvalitňování navigačních map České republiky, a že z jejích výsledků budou profitovat všichni uživatelé navigací.

Diskuze (45) Další článek: Při koupi navigace zkontrolujte aktuálnost map

Témata článku: Pro řidiče, Vhodné řešení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63