Navigace GPS při turistice a na kole

K čemu může být navigační přístroj GPS při turistice? Možná si říkáte, že oproti papírovým mapám vám nic nemůže nabídnout. Zkusíme vás přesvědčit, že GPS má smysl i s batohem na zádech nebo nad řídítky.
Navigace GPS při turistice a na kole

GPS a mapy

Mapové turistické navigátory umožňují do přístroje nainstalovat mapy ze speciálního softwaru, dodávaného zpravidla výrobcem přístroje. Z toho logicky vyplývá omezený výběr map, neboť výrobce mapy zpracovává zejména pro území, kde může očekávat odbyt.

Západní Evropa je takovýmito mapami pokryta velmi dobře, přesto jsou ale i v Evropě dosud území, pro něž podrobné mapy dosud nejsou zpracovány (například Malta). Ze zemí východní Evropy jsou pro přístroje Garmin v současné době k dispozici mapy ČR, SR, Polska, Maďarska, Řecka a Slovinska. Tvorba map pokračuje a pokrytí území stále roste. Mapový software je vždy zpracován jen pro přístroje vlastní značky. Mapy pro Garmin tedy nelze použít v přístrojích Magellan a naopak, mapy pro Magellan nelze použít v přístrojích Garmin.

Mapy pro GPS mohou být routovatelné, což znamená, že po zadání výchozího, koncového a případných průběžných bodů přístroj trasu sám zpracuje. Během cesty po ní uživatele vede, dává mu tedy pokyny, kdy přijde odbočka nebo křižovatka a jak je třeba pokračovat v cestě po trase. Tyto pokyny mohou být buď pouze grafické, nebo také hlasové.

V současné době se tvorbou map pro přístroje Garmin zabývá také pražská firma eNav. Ta již v nedávné minulosti dala na trh routovatelnou mapu ČR, umožňující plnou navigaci, a Topomapu v měřítku 1 : 50 000, obsahující prakticky kompletní síť komunikací včetně polních a lesních cest. Samozřejmě v ní nechybí ani vrstevnice. Mapa ale není routovatelná a neumožňuje tak automatickou navigaci. V červenci 2006 na trh přijde zcela nová a velmi zdokonalená Topomapa, a ta již navigační funkce má.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad topomapy, zde na obrazovce počítače

Touratech: pro každou mapu

Existuje ještě další možnost, jak běžné – i nemapové – turistické přístroje využít k orientaci v terénu a k navigaci. Slouží k tomu software, jakým je například Touratech Quo Vadis (používá se pro něj také zkratka TTQV). Jedná se o mapový software pro počítač s širokou nabídkou map. Na trhu je kompletní sortiment digitalizovaných map vydavatelství ShoCart a map KČT, velmi praktická je bezešvá mapa celé ČR v měřítku 1 : 50 000, kterou je možné mít jak s obvyklým turistickým značením včetně vyznačení cyklotras s jejich čísly, tak bez tohoto značení. Lze také zakoupit řadu map zemí z celého světa.

Touratech kromě toho umožňuje instalovat prakticky jakoukoli mapu, kterou máme v papírové podobě. Takovou mapu stačí naskenovat a poměrně jednoduchým způsobem zkalibrovat. Je samozřejmě nutné, aby měla výchozí mapa souřadnou síť a aby byl znám způsob projekce sférického zemského povrchu do plochy. Touratech poskytuje velký výběr souřadných systémů a kalibrace obvykle nečiní problém.

V mapě si lze na obrazovce počítače jednoduchým způsobem, zadáváním bod po bodu, vytvořit plánovanou trasu. Tuto trasu je potom možné pomocí propojovacího kabelu přenést do navigačního přístroje. Může být i nemapový, musí ale samozřejmě disponovat možností propojení s počítačem. V terénu lze potom po takto vytvořené trase postupovat. V tomto případě ovšem nejde o automatickou navigaci, je nutné průběžně sledovat, zda se naše skutečná okamžitá poloha stále nachází na vytvořené trase. U nemapového přístroje je samozřejmě na displeji zobrazena pouze navigační trasa a v ní okamžitá poloha.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa z Touratechu zobrazená na Garminu iQue

GPS navigátor umožňuje do vestavěné paměti zaznamenávat skutečně prošlou trasu. Tu je pak možné přenést do počítače a v softwaru Touratech ji prohlížet v mapě na obrazovce počítače. Program umožňuje také zobrazit výškový profil prošlé trasy a lze si s jeho pomocí například najít nejnižší nebo nejvyšší bod a nechat si zobrazit jeho polohu v mapě. Nebo je naopak možné klepnutím na určité místo v mapě zjistit jeho výškovou složku. Program Touratech je možné si stáhnout z adresy www.navisat.cz a pro seznámení s jeho možnostmi jej 25 dní bezplatně používat.

Elektronické mapy

V předchozí kapitole již jsme se dotkli tématu elektronických map, měli bychom si ale říci něco o jejich podstatě. Mapy je možné rozdělit na vektorové a rastrové. Rastrové mapy jsou v podstatě digitalizované papírové mapy. Na vektorových mapách jsou veškeré komunikace složeny ze sítě jednotlivých malých úseků, přičemž každý úsek obsahuje řadu parametrů nutných pro výpočet trasy. Pro automatickou navigaci jsou použitelné pouze mapy vektorové.

Je možné vytvářet i mapy kombinované, rastrové s vektorovou vrstvou. Lze tak realizovat mapu, jejíž vzhled bude identický se zobrazením mapy papírové, bude ale zároveň poskytovat navigační funkci. Takto koncipované mapy nabízí například již dříve zmíněná firma Planstudio.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka mapy Planstudio s trasou

Do turistických přístrojů lze instalovat pouze mapy určené výrobcem přístroje. Širší možnosti, pokud jde o mapové podklady, poskytují přístroje založené na bázi kapesních počítačů (PDA), a to jak na platformě Windows Mobile, tak na platformě Palm. Je například možné pomocí doplňkového softwaru Pathaway do PDA přenášet mapy z Touratechu. Na jeho obrazovce se potom zobrazí plnohodnotná barevná mapa, v níž lze sledovat pohyb v terénu. Jde sice pouze o pasivní sledování, které pro automatickou navigaci nelze použít, mapa se ale automaticky posouvá, takže je okamžitá poloha vždy uprostřed. Prošlá trasa se zaznamenává do paměti a lze ji kdykoli později zobrazit v mapě. Některé mapy pražského Planstudia instalovatelné do přístrojů na bázi PDA dokonce podporují i automatickou navigaci.

Jak vybírat turistický navigátor

Pro výběr přístroje existuje několik kritérií. Jako ve všech oblastech lidské činnosti jde vždy o kompromis. Dokonale vybavený přístroj nemůže být současně levný, přístroj co nejvšestrannější nebude mít obvykle veškeré funkce, které najdete u specializovaných navigátorů.

Jedním z kritérií je nepochybně cena. Není ale vhodné příliš šetřit – jakmile si na přístroj zvyknete, začnete zjišťovat, co vše ještě postrádáte a co dražší přístroje umí.

Dalším kritériem je velikost. Existují sice i hodinky s vestavěným GPS modulem, toto řešení ale rozhodně nelze doporučit. Mezi nejmenší přístroje umožňujícími rozumný provoz patří Garmin Foretrex 101 a Foretrex 201. Jsou to ovšem nemapové přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foretrex 201


Článek pokračuje v další kapitole: Vybíráme navigaci, volba displeje, další využití GPS

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, GPS, Nové provedení, Vestavěný barometr, Kompletní sortiment, Vestavěný li-ion, Ujetá vzdálenost, Běžný cyklopočítač, Okamžitá rychlost, Pasivní sledování, Určité místo, Univerzální použití, Specifický problém, Obvyklá výdrž


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 187

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 30

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17