Navigace s mobilními telefony

Mobilní telefony lze použít i jako pokročilý navigační systém. Jaký k tomu potřebujete telefon, jaký software a jaké další vybavení? Kolik to bude stát? V článku najdete odpovědi na všechny takové otázky.
Navigace s mobilními telefony
Kapitoly článku
Moderní mobilní telefony už zdaleka neslouží pouze k telefonování. Dostanete se s nimi na internet, přehrají video, fungují jako přehrávače hudby, řada z nich má dokonce vestavěné rádio. Samozřejmě také fotí a některé z nich lze použít i pro navigaci. Stačí nainstalovat vhodný program, použít určité příslušenství a s telefonem se dostanete do cíle stejně spolehlivě jako s jednoúčelovým navigátorem.

Mobilní telefon jako navigátor se příliš nehodí profesionálům a vůbec lidem, co jezdí velmi často na neznámá místa. Navigace s ním je trochu méně pohodlná. Velkou výhodou je ale univerzálnost – když potřebujete, vytáhnete mobil, ze schránky v palubní desce malý GPS přijímač a už jedete.

Jak vypadá autonavigace s mobilem

Mobilní telefon je před zahájením navigace vhodné vložit do držáku a připojit k nabíječce spojené se zásuvkou autozapalovače. Navigační program po svém spuštění většinou automaticky ve svém okolí vyhledá bluetoothový GPS přijímač. Ten musí být zapnutý a při úplně prvním použití se musí s telefonem spárovat. Po úspěšném propojení program počká, až přijímač vyhledá GPS satelity a zjistí aktuální polohu. Program ji zobrazí na mapě na displeji a čeká na další pokyny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní telefony v držáku jsou připraveny k navigaci

Na řidiči je, aby zadal cíl cesty. Má většinou mnoho možností: od uložených pozic přes hledání adres nebo zájmových bodů až po nalezení cíle na digitální mapě. Program většinou velmi rychle spočítá optimální trasu podle nastavených požadavků a je připraven k navigaci.

Při navigaci software stále ukazuje řidiči aktuální polohu na mapě na displeji. Zároveň ale řekne, jak daleko je k dalšímu manévru, například odbočení, a tvarem symbolu také prozradí, co bude potřeba udělat. Včas před požadovaným manévrem se ještě zapojí hlasová navigace, která nahraným nebo elektronickým hlasem oznámí, co řidiče čeká.


Navigace s mobilem

Tímto způsobem řidič postupuje celou cestou, až jej navigační systém dovede do samotného cíle.

Jde to i bez GPS

Přijímač signálu GPS je pro autonavigaci nezbytný. Software v mobilním telefonu jinak nezjistí, kde právě jste, a nemůže poradit další postup. Navigační programy se ale dají v některých případech používat i bez GPS přijímače, jako digitální mapy.

Představte si, že jste v neznámém městě a potřebujete se dostat na určité místo. Místo zmatkování vytáhnete mobilní telefon a v navigačním programu najdete svoji pozici – zjistíte ji třeba podle křižovatky silnic, anebo podle ulice. Podobným způsobem určíte cíl své cesty. Trasu buď necháte spočítat program, anebo při navigaci použijete svůj orientační smysl, stejný jako kdybyste použili papírovou mapu. Jediný rozdíl bude v tom, že mapa bude na displeji telefonu.

Pokud byste chtěli telefon používat pro tento účel, není ani nutné kupovat drahé navigační programy. Stejnou práci zastanou levnější digitální mapy pro mobily. Příkladem může být program Wayfinder Cities (více zde).

  
Wayfinder Cities je chytrá digitální mapa pro mobily

Co je potřeba pro navigaci pomocí mobilu?

Na současném českém trhu (červen 2006) existuje pouze jeden mobilní telefon, který stačí vybalit z krabice, a hned se můžete začít navigovat. Je to Siemens SXG75, jediný mobil s vestavěným přijímačem GPS. Ani u něj to ale není tak jednoduché, protože v telefonu je pouze omezená verze navigační aplikace. Za plnohodnotnou navigaci je nutné připlatit. Navíc bohužel nejde o smartphone, možnosti výběru jsou proto omezené.

Sestavu pro mobilní navigaci budete většinou skládat postupně, z několika součástí. Je to sice pracnější, ale na druhou stranu si můžete přesně vybrat, co potřebujete. Výrobci se navíc situaci snaží usnadnit nabídkou nejrůznějších balíčků. Za jednu cenu tak získáte navigační program, GPS modul, nabíječku do auta, často i držák. Zbývá už jen vybrat mobil, se kterým budete navigaci provozovat.

Mobilní telefon

Z pohledu navigace můžeme mobilní telefony rozdělit do tří skupin:

1. Obyčejné telefony s podporou Javy.

Navigace u nich není vyloučena, většinou je ale lze využít jen pro méně náročné aplikace, typicky pro turistiku. Navigace v automobilu není vyloučena, Java ale mobilnímu telefonu nedává tolik možností jako běžné operační systémy. Pokud vám jde o opravdovou navigaci, sáhněte raději po smartphonu nebo komunikátoru.

  
Wayfinder Navigator: i pro javové telefony existuje navigace

2. Chytrý mobilní telefon (smartphone).

Zde je už situace mnohem lepší. Pro obě dvě hlavní platformy, Symbian i Windows Mobile, existuje několik velmi kvalitních navigačních řešení. Smartphony podporují paměťové karty, na kterých mohou být uloženy mapy a databáze zájmových bodů, mají celkem velký displej a přijatelně rychlý procesor. Také v tomto případě bychom sice varovali před „profesionálním“ nebo velmi častém použití, ale občasnou navigaci ale chytré telefony velmi dobře poslouží.

3. Komunikátory.

Jako komunikátory nazýváme zařízení vycházející z kapesních počítačů, ke kterým byly přidány funkce mobilního telefonu. Z pohledu navigace jsou spolu s kapesními počítači nejlepší, funkčnost je zcela srovnatelná s přenosnými jednoúčelovými navigátory. Zde se už ale pohybujeme v oblasti, která není tématem tohoto textu; o navigaci s kapesními počítači si můžete přečíst samostatný článek.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce komunikátorů jsou stejné jako u kapesních počítačů

Shrnuto: pro navigaci je jednoznačnou výhodou operační systém, tedy chytrý telefon nebo komunikátor. Rozdíly jsou potom ještě u jednotlivých platforem. Jde-li nám o smartphone, tak Symbian v počtu podporovaných softwarových navigací vede před systémem Windows Mobile for Smartphone. U kapesních počítačů zase vede systém Windows Mobile for Pocket PC před ostatními platformami.

Nyní by ve výčtu důležitých prvků potřebných pro navigaci s mobilem měl následovat software. Protože se mu ale budu věnovat podrobněji, proletíme nyní rychleji ostatní potřebné věci.


Článek pokračuje v další kapitole

Témata článku: Pro řidiče, Software pro navigace, Pro turisty a cyklisty, Telefony, Nokia 5140, Siemens SXG75, Důležitý pomocník, Mobil, Střední evropa, Typický znak, Nejdůležitější součást, Uložená databáze, Kvalitní pokrytí, Digitální mapa, Mobilní telefon, Dodatečný náklad, Telefon, Potřebné vybavení


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 28

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 21