Navigační CeBIT: novinky, které nás čekají

Několik výrobců na veletrhu CeBIT představilo nové navigační přístroje. Podívejte se na novinky TomTomu, Garminu, Mia a Navigonu.
Navigační CeBIT: novinky, které nás čekají

Veletrh CeBIT je natolik významná událost, že si na něj výrobci i v době internetu nechávají představení svých nových produktů. Dříve to ze spotřební elektroniky byly hlavně mobilní telefony. Ty ale dnes už mají svůj odborný 3GSM kongres a žezlo předaly kromě jiného i navigacím. Podívejte se na nejzajímavější novinky, které se na CeBITu odhalily.

TomTom: Go 715 pro firmy

Od TomTomu jsme čekali tři nové produkty, ale nakonec oficiálně představil jen jeden. Levný širokoúhlý navigátor s pracovním názvem One XL si výrobce nechává asi na jindy a vcelku převratný zabudovaný TomTom Duo už vlastně krátce ukázal v lednu na veletrhu CES.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TomTom Go 715

Novinka má název Go 715 a jde o přenosný navigační přístroj, který patří do nejnovější řady Go k současným modelům 510, 710 a 910. Hlavní novinkou je vestavěný GPRS modem a slot pro telefonní kartu SIM. Tato výbava slouží kromě možnosti stahovat dopravní informace nebo počasí prostřednictví služby Plus hlavně pro komunikaci se službou TomTom Webfleet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tyto fotografie unikly už dříve

Webfleet je také novinka, kterou TomTom nabídne od dubna firemním uživatelům. Podniky s ní získají přehled o poloze svých vozů. Kombinace TomTomu s touto službou přijde firmy při uvažovaném tříletém používání na 1,80 eura za den a víc (kolem 50 Kč). Služba se nazývá TomTom Work Compact. Vyšší verze TomTom Work Active, která stojí 2 eura denně a víc (zhruba 60 Kč), přidává další funkce. Lokalizace vozidla je neustálá a prostřednictvím navigačního přístroje lze vést docházku, knihu jízd, podávat do centrály zprávy o obchodních jednáních atd.

 
 
Ukázky dispečerské aplikace

Prostřednictvím vestavěné SIM není možné telefonovat, slouží jen pro přenos dat. K TomTomu Go 715 ale bude možné přes Bluetooth připojit běžný mobilní telefon a využívat ho pro hovory.

TomTom Go 715 se nebude prodávat samostatně, ale jen jako součást služeb Work Compact a Work Active. Zpočátku bude dostupný jen v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Belgii a Velké Británii. O prodeji v České republice nemám bližší informace.

Tip: podívejte se na displeje TomTomu Go 715

Garmin: nové nejlevnější

Garmin představil dva klony svého současného Nüvi 660. Model Nüvi 600 se liší menším mapovým pokrytím, bude v něm například jen jedna země nebo region, nikoli celá Evropa. Garmin Nüvi 650 ponechává mapy, ale výměnou za nižší cenu nepřidá podporu Bluetooth, FM vysílač a příjem informací RDS-TMC. Oba dva přístroje se začnou prodávat v druhém čtvrtletí.

Největší novinkou je ale Garmin Nüvi 200: levná přenosná navigace, která by zřejmě měla nahradit starší modely StreetPilot C. V bleskovce, kterou jsem vydal před několika dny, nebyly správné obrázky, Nüvi 200 nakonec vypadá jinak než další modely této řady. Kromě tohoto modelu s regionálním pokrytím nás bude zajímat i Nüvi 250 s mapami kompletní Evropy nebo Nüvi 270, které k nim přidává i severní Ameriku. Protože kvalitní mapy České republiky od Navtequ budou pro Garminy k dispozici až příští rok, předpokládám, že český Garmin k Nüvi opět přidá svůj Atlas ČR 10R.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Nüvi 200

Výbava navigátoru je základní, ale pro většinu uživatelů zřejmě bude dostačující. Předpokládaná nízká cena se odrazí asi v displeji, který má úhlopříčku jen 8,9 cm a zobrazí 320 × 240 bodů. Nüvi 200 se začne prodávat v druhém čtvrtletí.

Mio naplocho

Značka Mio představila levný model C220 a trojici velmi tenkých širokoúhlých navigačních přístrojů C320, C520 a C520T. Poslední jmenovaný má v základu přijímač nebo anténu pro příjem RDS-TMC, k navigacím C320 a C520 bude k dispozici coby dokoupitelné příslušenství. Mio používá mapy TeleAtlasu a navigační software, který vychází ze softwarové navigace iGo. Tentokrát ale bude více odlišen a nabídne speciální pohled, který využije širokoúhlý displej. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio C220, dvakrát C320 a naposled C520

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opravdu tenká konstrukce • nedokážu odhadnout, jestli jde o aktivní držák
s reproduktorem nebo jen o jinak zpracovaný pasivní držák

Navigon je tady doma

Německý Navigon prezentuje různé navigace s nejnovějším MobileNavigatorem 6. Úplnou novinkou jsou modely 5100 a 7100. Oba jsou širokoúhlé, ale liší se velikostí displeje a také mapovým pokrytím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový přenosný Navigon • na posledním obrázku je ukázka navigace s dálničními informačními panely

Navigon používá mapy od Navtequ. Jak se ale zdá z mapky pokrytí, Česká republika by poprvé mohla mít stejně kvalitní mapy jako západní země.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa pokrytí z materiálů Navigonu

iGo s novou grafikou

Důležitou novinkou je nová verze softwarové navigace iGo 8. Nemám k němu ale zatím podrobnější informace, s předstihem jsem se ale dozvěděl o novinkách, které iGo na pondělí chystá pro své současné zákazníky. Najdete je v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázek
Nové iGo 8 bude mít v prvé řadě zcela přepracované grafické prostředí

Diskuze (5) Další článek: IGo 2006 Plus: v pondělí mapy a nové funkce zdarma (oživeno)

Témata článku: Ostatní, CeBIT, Kter, Západní země, Tenká konstrukce, Žezlo, Nov, Novinky


Určitě si přečtěte