Navigační PDA Asus MyPal A639: giga paměti v ceně (test)

Asus po svých PDA navigátorech MyPal A632 a A636 přináší inovovaný model s označením A639. Změny bychom mohli napočítat na prstech jedné ruky, jedna je ale zásadní: jeden gigabajt vestavěné paměti.
Navigační PDA Asus MyPal A639: giga paměti v ceně (test)
Kapitoly článku

Kapesní počítače Asus MyPal A636 a A632 se odlišovaly v jediném hledisku. Zatímco model A632 nabízel dva paměťové sloty, koupí takřka stejně drahého A636 jste jeden paměťový slot miniSD vyměnili za bezdrátovou síťovou kartu Wi-Fi. Uživatel si tak mohl vybrat, zda preferuje paměťovou kapacitu nebo bezdrátový přenos dat.

V případě novinky upustil výrobce od experimentů se dvěma sloty, a zvolil jedinou koncepci po vzoru A636. Přístroj tedy nabízí jeden paměťový slot a bezdrátovou síťovou kartu Wi-Fi. A samozřejmě také integrovaný GPS přijímač, což je hlavní důvod, proč recenzi zveřejňujeme na Navigovat.cz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus MyPal A639

Do kapsy nepatří

Asus A639 zdědil proporce po svých předchůdcích. Buďme konkrétní: výšku 122 mm, šířku 73 mm a tloušťku stále příznivých 20 mm. Ani o hmotnostní dietu se u Asusu nesnažili, 186 gramů hovoří za vše. Pokud bych hovořil o komunikátoru, z rozměrů bych nadšen nebyl. MyPal A639 zkrátka do malé kapsy jen tak nevměstnáte. V rukou ale držím kapesní počítač-navigátor, jenž má v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce nesmazatelně zapsán držák v automobilu. V kolonce činností pak automobilovou navigaci. Zde milimetry i gramy ztrácí na významu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s MDA Compact • Asus v kolébce

Novinka nedoznala výraznějších změn ani po stránce designu. Nový model od předchůdce nejlépe rozeznáte podle reproduktoru na přední straně, který byl v případě staršího modelu kulatý. Pod displejem se nachází pětisměrný ovladač. Piktogramy na kruhovém ovladači a na hardwarových tlačítkách jsou směrovány našíř. Snad jen jedna drobná šťouravá poznámka – výrobce mohl udělat pětisměrný ovladač trošku rozměrnější, pro navigaci v autě by to bylo vhodnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky

Nejzajímavějším prvkem Ausus je bezesporu výklopná plochá anténa GPS přijímače. Její pohyblivost ve dvou osách zajišťují klouby. Anténu tak můžete ve všech polohách kapesního počítače natočit tak, aby směřovala plochou stranou k obloze. Nedělám si iluze, toto uchycení nemůže být extra pevné a bez vůlí. Dříve testovaný MyPal A636 byl na tom ve srovnání s novinkou trošku hůře, zde bych ale nechtěl dělat obecné závěry. Myslím, že v tomto směru půjde o individuální záležitost každého kusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé směry natočení GPS antény

Displej tak akorát do auta

Fyzické rozměry umožnily integraci displeje se slušnou úhlopříčkou 3,5 palce, tedy zhruba 89 mm. Pro navigátor to je ideální rozměr, menší displej by v automobilu znamenal horší čitelnost. Po čistě technické stránce ale displej neskrývá žádná překvapení. Jedná se o displej v té nejklasičtější podobě. Má rozlišení 240 × 320 bodů, barevnou paletu 65 tisíc barev. Hovoříme samozřejmě o displeji s dotykovou vrstvou.

Klepněte pro větší obrázek
Displej se ovládá perem

V ostatních parametrech si displej nevede špatně. Oceňuji zejména velmi široký rozsah intenzity podsvícení. V případě navigátoru není frajeřinou pouze maximální intenzita, kterou oceníte za slunečných dnů, ale i minimální hodnota. Při jízdě v noci vás nebude Asus tolik oslňovat; a to bez ohledu na noční režim navigační aplikace. Vytknout mohu snad jen horší pozorovací úhly. Už při mírné odchylce od přímého pohledu dochází k výrazné změně kontrastu a sytosti barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontrolky na horní části • prvky na boku

Nahlédněme do útrob

Asus stále pohání svižný procesor Intel XScale PXA270 taktovaný na 416 MHz. Osvědčil se i u minulého modelu, tak proč jej měnit? Díky procesoru běží i náročnější navigační aplikace zcela plynule, a to i při současném využívání dalších funkcí. Na rychlost systému si rozhodně nemohu ztěžovat.

Velkou novinkou a malou revoluci představuje integrovaná paměť o kapacitě jeden gigabajt! S pořízením Asusu tak nečekají další výdaje za dodatečnou paměť. Přestože lze paměťovou kartu o kapacitě dvou gigabajtů koupit za cenu mírně přes tisícovku, velká integrovaná paměť se určitě hodí. Zvláště uvážíme-li výrobní cenu pro výrobce.

Gigabajtový paměťový čip je typu Flash ROM a dělí se na dvě, respektive tři části. Z celkové kapacity vyčlenil výrobce 128 MB jako systémových. To je ekvivalent běžné Flash ROM kapesních počítačů. Tato paměť se dále dělí na prostor pro operační systém a prostor pro uživatelská data. Ve druhém případě hovořím o kapacitě 53 MB. Zbývající prostor, konkrétně 830 MB, označuje systém jako Flash Disk a jeho obsah zůstává zcela ve vaší režii. Nejspíše jej využijete pro instalaci navigační aplikace a dalších dat.

Musím vás ale upozornit na jednu drobnost, rychlost kopírování dat na tuto paměť se pohybuje okolo 180 kB/s. Při instalaci rozměrných mapových podkladů si zkrátka chvíli počkáte. Pokud si nevystačíte s gigabajtem, nabízí se slot pro paměťové karty SD/MMC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní hrana se slotem pro paměťovou kartu


Článek pokračuje v další kapitole: Wi-Fi, operační systém, GPS přijímač, příslušenství

Témata článku: Asus, Testy navigací, Test, Pro řidiče, T-Mobile MDA Compact, Individuální záležitost

Určitě si přečtěte

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

** Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus ** Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon ** S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě

17.  9.  2017 | Herodek Martin | 29