Návod: s navigací proti policejním radarům

Navigační systémy mohou řidiče upozornit na místa, kde bývají radary. Včas lze zkontrolovat rychlost a přizpůsobit se. To vše je k dispozici zdarma a navíc plně legální. Přečtěte, jak se s navigátory vyhnout policejním radarům. (Video)
Návod: s navigací proti policejním radarům
Kapitoly článku
Není to žádná tajná finta. Neporadíme, jak postupně tisknout tlačítka navigačního systému pro aktivaci funkce hardwarového antiradaru. Návod pouze využívá vlastnosti navigátorů a možnost nahrání vlastních bodů zájmu.

Při jízdě na místech, kde to znáte, už víte, kde Policie často měří rychlost. Dáváte si větší pozor. Navigace vám ale o takových místech řekne i tam, kde jste nikdy nebyli. Stačí stáhnout databázi oblíbených skrýší. Některé modely navigací navíc mají funkci pro upozornění. V předstihu, třeba půl kilometru předem, se tak dozvíte, že se blíží místo, kde bývá radar.

Na videu si prohlédněte, jak takové upozornění vypadá. V levém horním rohu displeje začne brzy blikat ikonka policisty. Po odbočení navíc menší ikonku uvidíte rovnou na cestě. Řidič má dostatek času, aby zkontroloval rychlost svého vozu.

Čtyři druhy radarů

Databázi policejních radarů, rozdělenou do čtyř sekcí, si můžete zdarma stáhnout na webu www.poi.cz. POI je zkratka anglického výrazu Points of interest, česky tomu říkáme zájmové body. Databáze vytvořili a doplňují sami uživatelé. Nemá proto smysl stěžovat si, že místo, kde to znáte a kde často měří rychlost, v seznamu není. Místo toho raději pošlete podrobné informace o radaru tvůrcům a pomůžete ostatním.

POI.cz dělí radary do čtyř kategorií:

  • CZ-Radary mobilní: 276 položek
  • CZ-Radary semafory: 12 položek
  • CZ-Radary stacionární: 47 položek
  • CZ-Radary úsekové: 8 položek

Jak se pracuje s radary na POI.cz

Na webové stránce online.poi.cz najdete jednotlivé databáze zájmových bodů. Seznam je standardně řazen podle poslední změny. Jestli chcete mít všechny čtyři kategorie radarů u sebe, klepněte na šipku v poli Název a přejděte na předposlední stránku přehledu (alespoň v době vydání článku to takhle vycházelo).

Na stránce uvidíte něco podobného jako na následujícím obrázku (klepněte na náhled).


Nabídka zájmových bodů na POI.cz

Co znamenají jednotlivé sloupce a prvky?

Číslo: index dané kategorie a ikonka. Budete ji potřebovat, ukáže se potom na displeji navigátoru. Klepnutím ji můžete stáhnout a uložit, je ve formátu BMP.

Název: označení kategorií.

Počet (staženo): první číslo označuje počet položek v dané kategorii, druhé počet stažení.

Správce: přezdívka uživatele, který má kategorii na starost.

Poslední změna: datum a čas posledního přidání nebo editace databáze. Podle toho poznáte, jestli má smysl stahovat aktualizaci. Když si na stránkách POI.cz založíte účet a přihlásíte se, zobrazí se zde navíc ikonka, jestli proběhla nějaká změna.

Změnil: přezdívka uživatele, který provedl poslední změnu.

Akce: blok s ikonkami, které si zaslouží podrobnější popis. Na každou z nich lze klepnout.  

Ikona Vybrat: po klepnutí můžete zeměpisnými souřadnicemi omezit oblast, která vás zajímá. Ikonou zvonku upozorníte správce na změny, tímto způsobem můžete také přidat nový radar do databáze. Polohu jednotlivých položek si můžete prohlédnout na internetové mapě, dá se zde také vyhledávat. Dole na stránce jsou důležitá tlačítka, kterými vygenerujete a stáhnete soubor s databází v požadovaném formátu.


Přehled všech radarů v databázi a další možnosti

Ikona Změnit ikonu: klepnutím se zobrazí desítky ikonek, ze kterých si můžete vybrat, pokud vám nevyhovuje standardní symbol kategorie.

Ikona Poznámky: můžete si zde přečíst, co se v dané kategorii změnilo. Tato sekce ale neslouží pro přidávání nových radarů, k tomu vždy použijte oznámení v sekci Vybrat.

Ikona Stáhnout: klepnutím rovnou stáhnete soubor OV2 určený pro navigace TomTom.

POI.cz nabízí i další služby. Klepněte například na odkaz Slučování kategorií, kde můžete několik kategorií POI sloučit do jedné. Další detaily najdete po přihlášení klepnutím na přezdívku v pravém horním rohu, při vybrání kategorie se zvýrazní i položka Mapa bodů. Podrobnosti najdete v nápovědě anebo na místním diskuzním fóru.

Klepněte pro větší obrázek
Čtyři kategorie sloučené do jedné

Radary: návod pro TomTom

Web POI.cz byl původně určen pro majitele navigací TomTom. Mají to proto i dnes nejjednodušší.

Na stránce online.poi.cz klepněte na ikonky Stáhnout u kategorií, které vás zajímají. V našem případě tedy u čtyř CZ-Radarů. Na disku počítače potom budete mít čtyři soubory s příponou OV2. Totéž zopakujte i s ikonkami na začátku řádku. Uloží se do souborů BMP.

 
Stažení databáze • tohle by měl být výsledek

Všechny tyto soubory nyní nakopírujte do paměti TomTomu, do složky s aktuální mapou. Přesný postup závisí na typu navigace, kterou používáte. V některých případech TomTom po připojení k počítači vidíte jako další pevný disk, v jiných je třeba použít čtečku paměťových karet, u kapesních počítačů program Active Sync, u mobilních telefonů správce souborů dodávaný výrobcem.

V paměti navigace musíte najít složku s mapou České republiky. Může se jmenovat Western_and_Central_Europe, PL-CZ-SK-HU-Map a podobně. V paměti není mnoho složek, tu správnou určitě brzy najdete. Do této složky zkopírujte soubory OV2 a ikonky BMP. Pokud se mají ikonky zobrazovat, musí mít stejný počátek názvu jako soubory OV2. Bude to například dvojice CZ-Radary_mobilni.ov2 a CZ-Radary_mobilni.bmp.

U některých modelů navigací TomTom jsou nahrané body zájmu automaticky aktivní. U jiných je musíte zapnout prostřednictvím nabídky Změnit předvolby, Správa BZ.


Článek pokračuje v další kapitole. Dozvíte se, jak nastavit TomTom, aby na body zájmu upozorňoval v předstihu. Dozvíte se také, co s radary u jiných navigací.

Témata článku: Pro řidiče, Návody, Radar, Mobilní radar, Police, Pol, Rada, Návod, Fastfood


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107