Reklamace navigací: které jsou nejspolehlivější?

Hodnotit spolehlivost výrobků je vždy ošemetné: neexistuje jednotná hodnotící metodika. Jediné, co můžeme, je spolehnout se na zkušenosti a statistiky velkých prodejců.
Reklamace navigací: které jsou nejspolehlivější?

Jen málokterý prodejce se však s takovými informacemi podělí. Proto jsme rádi, že po článku o prodejnosti jednotlivých značek se obchod GPS-navigace-PDA.cz podělil i s informacemi o jejich spolehlivosti. Statistiky vychází ze stovek prodaných přístrojů, což jim zaručuje slušnou vypovídací hodnotu. Zároveň však nelze vyloučit, že jiný prodejce bude mít statistiky (třeba i zcela) odlišné.

 

Od nejhorších k nejlepším

Pro pořádek, než se dostaneme k samotnému žebříčku: zhodnoceny jsou pouze navigace, které prodáváme a máme s nimi zkušenosti. Přestože se snažíme mít co nejširší výběr značek, některé svým zákazníkům nemůžeme doporučit pro nedostatečnou kvalitu zpracování a neprodáváme je tedy. Jedná se především o méně známé levné značky z obchodních řetězců.

6 - GoClever
Tato značka je známá tím, že do svých navigací implementuje mnoho funkcí za velmi příznivou cenu. Dříve (cca před rokem, rokem a půl) byla ještě reklamovanost výrobků GoClever poměrně vysoká. Do nabídky jsme tedy značku zařadili až s modelem 3525, který měl ještě také vyšší reklamovanost, ale od té doby se GoClever velmi zlepšil. Vyčníval snad ještě model 4384 a nyní nejlevnější GoClevery 3535. Nutno však podotknout, že na množství prodaných kusů posledního jmenovaného modelu a jeho cenu jsou reklamace na nízké úrovni.

5 - Garmin
Garmin bývá vnímán jako jedna ze tří nejlepších značek navigací, podle našich zkušeností však má výjimečně i problémy se softwarem, a to konkrétně u modelů, které mají jak silniční, tak turistické mapy. Pokud má totiž přístroj zapnuté oba dva typy map najednou, navigace se "seká" a je nutné ji často restartovat. Je to sice uživatelská chyba, ale v manuálu Garminů není zřetelně vysvětleno, že by uživatel neměl zapínat obě mapy najednou. Logicky potom dojde k závěru, že se navigace pokazila. Pokud nás nejdříve nekontaktuje, dochází ke zbytečné reklamaci kvůli chybě, kterou je možno snadno odstranit. Nejreklamovanějšími modely byly 775T a 255.

K nevýhodě patří také to, že zákazník je nucen reklamovat u prodejce a nemůže využít rychlejší a levnější možnost zaslání přímo do servisu výrobce, jako je tomu třeba u Tomtomu, Navigonu nebo GoCleveru.

4 - Mio
Problémy mělo Mio u dřívějších modelů, kdy si zákazník koupil navigaci a poté zjistil, že si v ní nemůže aktualizovat mapy, protože pro ně Mio ukončilo podporu. U loňských modelů Mio Moov jsme však snad nezaznamenali žádnou reklamaci (nicméně aktualizování map stále není standardní) a vypadá to, že bezproblémová bude snad i současná řada Spirit.

3 - VDO Dayton
Navigace značky, která se soustředí především na modely pro nákladní automobily, jsou zpracovány precizně a zaznameli jsme jen několik jednodušších problémů, typu nefunkčnosti nabíječky apod.

2 - Tomtom
Navigace Tomtom jsou známy svojí kvalitou a reklamace Tomtomu bývá výjimkou. Tou může být snad jen vadná série RDS-TMC antén u některých modelů před Vánoci 2009, které výrobce bez okolků vyměňuje.

1 - Navigon
U této značky se setkáváme s precizní německou kvalitou, Navigony bývají téměř bez reklamací.

Ostatní značky
Ostatní značky si netroufáme hodnotit, protože jsme jich neprodali dostatečně reprezentativní vzorek. Becker, Navon, ThinkNavi apod. u nás zatím nikdo nereklamoval, což však může být způsobeno nižší známostí značek a tím i jejich nižším prodejem.

Sony, Panasonic
Zvláštní kapitolou jsou modely značek Sony, Panasonic apod., které v ČR ještě před rokem doprodávaly starší navigace a poté ukončili podporu. Tyto značky jsme neprodávali, ale přesto nás občas kontaktují uživatelé, kteří hledají způsob, jakým v těchto modelech aktualizovat mapy. Podpora těchto přístrojů už je však bohužel ukončena.

Pevné navigace do automobilů
Kromě problémů s přenosnými navigacemi nás velmi často kontaktují i majitelé automobilů s vestavěnou navigací. Majitel si nejčastěji pořídí v bazaru auto ze zahraničí a zjišťuje, jak by v zabudované navigaci aktualizoval mapy, nebo zajistil navigaci v češtině. S tímto si však bohužel obvykle neví rady ani české autorizované servisy dané automobilové značky a pokud ano, tak je taková aktualizace natolik drahá, že by si zákazník za stejnou cenu mohl pořídit několik přenosných navigací s mnohem lepšími vlastnostmi.

Snad jsme tedy vám, kteří vybírají novou navigaci, poradili a vyberete si přístroj, se kterým budete mít co nejméně starostí.

Na závěr raději ještě jednou upozorněme, že jde o statistiky prodejce GPS-navigace-PDA.cz, konkrétní zkušenosti uživatelů a dalších prodejců se mohou lišit.

Diskuze (39) Další článek: Emporia Talk Premium: senior elegán s šuplíčkem (test)

Témata článku: Pro řidiče, Reklama, Reklamace, Reprezentativní vzorek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 5

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 21

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39