Route 66 Chicago: když kvalitní navigaci kazí špatná mapa (test)

Route 66 Chicago je kapesní navigátor s velkou obrazovkou, příjemným ovládáním a vynikající hlasovou i grafickou navigací. Tedy mohl by být. Dodavatel map totiž na našich hranicích usnul a stále se nechce probudit.
Route 66 Chicago: když kvalitní navigaci kazí špatná mapa (test)

Klíčové vlastnosti

  • výborná grafická i hlasová navigace
  • citlivý přijímač GPS s chipsetem SiRF Star III
  • kontrastní displej
  • hardwarová tlačítka
  • sada pro použití ve vozidle
  • látkové pouzdro součástí sady
  • podpora RDS/TMC
  • přehrávač MP3

Hlavní nedostatky

  • Mapy České republiky nejsou podrobné. I velká města (mimo výjimek) obsahují spíše jen průjezdní mapy.
Route 66 Chicago 7000: ve zkratce
cena 10 299 Kč
typ navigace přenosná navigace
rozměry 132 × 91 × 22 mm
hmotnost 210 g
GPS přijímač Sirf Star III, 20 kanálů
displej 95 × 54 mm, 480 × 272 bodů, 65 tisíc barev,
aktivní, TFT, dotykový
paměť paměťová karta (SD)
mapy České republiky Navteq
mapy Slovenska Navteq (v podstatě pouze hlavní tahy + Bratislava)
3D zobrazení mapy ano
česká nabídka ano
česká hlasová navigace ano
doprava RDS-TMC standardně
Podrobné parametry najdete v katalogu autonavigací

Šedá myška

Větší celkové rozměry a velký displej jsou dvě věci, které si uvědomíte při prvním setkání s Route 66 Chicago. Stroj, který kombinuje černě a šedě lakované plochy, vzhledově působí decentním až usedlým dojmem. Jediným prvkem přední stříbřitě lakované strany je kromě velkého displeje dioda nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nenápadný, ale výkonný

Pravý bok, který je vyroben stejně jako zbylé strany z černého plastu, zdobí hlavní dvoupolohový vypínač a místo pro uložení stylu. Horní část vypínače se stará o zapnutí nebo vypnutí stroje, stisk spodní části vyvolá v navigačním režimu dialog Navigovat a urychlí vyhledání cíle. Na spodní straně našly místo zdířky konektoru napájení (mini USB) a kombinovaného konektoru sluchátek a antény RDS/TMC. Dalším důležitým prvkem je slot paměťové karty SD/MMC na horní straně stroje. Zadní strana s otvory reproduktoru, konektorem externí antény GPS a štítkem s typovým označením seznamovací výčet ukončuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá tlačítka na boku • informační dioda • stylus je pěkně při ruce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor miniUSB • tlačítko pro reset a konektor pro připojení sluchátek • mřížka reproduktoru a konektor pro připojení antény

Než se rozjedete

Dřív než vyrazíte vyzkoušet nového člena rodiny, měli byste aktivovat mapy. S Chicagem sice jde nějakou dobu jezdit i bez aktivace, v tom případě vás ale bude obtěžovat neúnavná připomínka o potřebné aktivaci map. Ta se provádí na internetových stránkách ROUTE 66. Při aktivaci musíte vyplnit základní informace o sobě a identifikační číslo přístroje, které se zobrazí na displeji. Na webových stránkách je poté vygenerován klíč, s jehož pomocí se Aktivace produktu dokončí. Kopie licenčního klíče je také automaticky zaslána na emailovou adresu, vyplněnou v registračním formuláři. Aktivaci je možné provést pouze pro jeden přístroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťové karty a karta samotná • k přístroji dostanete i praktické pouzdro

Se zakoupením produktu je dodáván aktivační kód. Aktivace se provede na internetu, na stránkách Route66 uvedených v programu při zvolení varianty Aktivovat. Při aktivaci je třeba vyplnit základní informace o zákazníkovi, aktivační klíč dodávaný s produktem, a identifikační číslo přístroje, které je zákazníkovi zobrazeno na dispaly . Přímo na stránkách je po zadání potřebných údají ihned vygenerován výsledný klíč, který zákazník pouze přepíše do okna pro finální klíč. Rovněž obdrží tento finální klíč zákazník i mailem na adresu uvedenou v registraci. Aktivaci je možno provést pouze pro jediný CHICAGO přístroj. Se zakoupením produktu je dodáván aktivační kód. Aktivace se provede na internetu, na stránkách Route66 uvedených v programu při zvolení varianty Aktivovat. Při aktivaci je třeba vyplnit základní informace o zákazníkovi, aktivační klíč dodávaný s produktem,a identifikační číslo přístroje, které je zákazníkovi zobrazeno na dispaly. Přímo na stránkách je po zadání potřebných údají ihned vygenerován výsledný klíč, který zákazník pouze přepíše do okna pro finální klíč. Rovněž obdrží tento finální klíč zákazník i mailem na adresu uvedenou v registraci. Aktivaci je možno provést pouze pro jediný CHICAGO přístroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák je pevný a variabilní

Na cesty s Navteqem

Hned v úvodu se musím zmínit o mrzutém překvapení, které mi navigátor Route 66 Chicago připravil. Díky použitým mapám od firmy Navteq si po českých vlastech moc nepojezdíte. Mapy se do hloubky ulic věnují jen několika městům (pouze 6, do hloubky ulic jsou pokryta města Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Karlovy Vary, Mladá Boleslav) a mnohé krajské metropole vypadají, pokud jde o ulice, jak chudí příbuzní. Česká republika je v takovém provedení pouze vylepšenou průjezdní mapou se silnicemi nižších tříd. Například v Českých Budějovicích spolužáka podle adresy nehledejte. Budete se muset spokojit s několika hlavními ulicemi, po kterých vedou mezinárodní silnice nebo výpadovky. I když je Navteq společně s hlavním konkurentem Teleatlasem na světové špičce ve výrobě navigačních map, v České republice Navteq ztrácí na Teleatlas několik let.


Mapy je třeba aktivovat • bohužel velmi častý pohled

V okamžiku, kdy s navigátorem vyrazíte na cesty, si podruhé uvědomíte, jaká je škoda, že u nás nemá ROUTE 66 Chicago kvalitní mapové pokrytí. Při navigaci se totiž zařízení chová jako spolehlivý průvodce. Z reproduktoru v pravý okamžik zní plynná čeština, displej přehledně a názorně zobrazuje vše, co náročný uživatel od soudobé navigace očekává.

 
Informace GPS • statistické údaje

V úvodu testu jsem měl to štěstí, že jsem se pohyboval po Brně, které je kvalitně pokryto až do hloubky ulic. Chicago po zadání adresy ochotně spolupracovalo se satelity a bez problémů mně provádělo uličkami až k zadaným cílům. Hlavním bodem testování měla být plánovaná cesta do Rakouska nebo do jižních Čech. Díky tomu, že se v testovaném stroji nacházely pouze mapy východní Evropy, na Rakousko nedošlo. Vydal jsem se tedy do jihočeského města, známého čtvercovým náměstím s Černou věží, Masnými krámy, dobrým pivem a také celostátní výstavou na zemědělské téma. Pokud byste se chtěli při navigaci spoléhat na ROUTE 66 Chicago, nenašli byste podle mapy ani to velké náměstí, o Masných krámech nemluvě. České Budějovice jsou pouze barevnou plochou s několika silnicemi. Podobná nebo ještě horší situace je i v jiných městech a platí úměra: čím menší město, tím horší stav pokrytí. Nezbývá než si zopakovat: Česká republika je asi pro Navteq nezajímavé území.


Nabídka programu 


V další kapitole
otestujeme navigaci v praxi

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Rout, Chicago, Jediná informace, Test, Předchozí akce, Mapa, Ostatní příslušenství, Přesné místo, Šedá myška, Sjíždění, Licenční klíč


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 13