Symbol MC35: obrněný navigační komunikátor (krátký test)

Komunikátor Symbol MC35 vyrábí Motorola. Kromě funkcí běžných u jiných komunikátorů obsahuje GPS přijímač. Vyzkoušel jsem ho proto při navigaci.
Symbol MC35: obrněný navigační komunikátor (krátký test)

Symbol MC35 ve zkratce:

 • rozměry: 127 × 67 × 21 mm
 • hmotnost: 185 g včetně baterie
 • displej: 2,8" (43 × 57 mm), rozlišení QVGA (320 × 240 bodů), dotykový
 • baterie: Li-Ion 1 350 mAh nebo 2 740 mAh
 • GPS: blíže nezjištěný čip, funkce Express GPS
 • sítě: GSM (850/900/1800/1900), GPRS, EDGE
 • konektivita: Wi-Fi (802.11b/g), Bluetooth 1.2, USB 1.1 klient, PAN, volitelně LAN
 • procesor: Intel XScale PXA270 416 MHz
 • operační systém: Windows Mobile 5.0 Premium Phone Edition
 • paměť: 64 MB SDRAM, 128 MB ROM
 • slot na paměťovou kartu: SD/MMC
 • fotoaparát: rozlišení 2 Mpx, blesk, režim foto/snímání čárových kódů
 • teploty: provozní 0° až 40°, vypnuté zařízení -25° až 65°
 • odolnost: garantovaná výdrž je 150 pádů z 50 cm na dlažbu

Koncovým uživatelům asi značka Symbol mnoho neřekne. V průmyslovém prostředí je ale velmi známá díky svým přenosným terminálům. Na začátku letošního roku firmu Symbol Technologies pohltila Motorola, která však na současných výrobcích stále ponechává původní značku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní terminály Symbol

Symbol MC35 je komunikátor. Podobně jako třeba přístroje HTC používá operační systém Windows Mobile, ovládá se pomocí dotykového displeje a také klávesnicí. S ní je psaní mnohem pohodlnější a rychlejší než ťukání perem na tlačítka zobrazená na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky testovaného Symbolu MC35

Tohle ale stále není mezi komunikátory nic zvláštního. Symbol se liší hlavně podporou pro firemní uživatele, nadstandardními reklamačními možnostmi, zajištěnou podporou do budoucna. Do podnikového prostředí se může hodit také odolnost vůči horšímu zacházení. Symbol oficiálně vydrží pád z necelého metru na dlažbu nebo padesát pádů z padesáti centimetrů. Na pohled to na něm ale není vidět, kryty tvoří sice na omak pevný, ale jinak běžný plast, v rozích nejsou žádné pryžové nárazníky.

GPS a trocha věštění

Běžný test komunikátoru vydala před několika týdny MobilMania.cz; můžete si přečíst i podrobný článek s prvním představením. Já jsem Symbol MC35 dostal do ruky pouze kvůli tomu, že uvnitř je vestavěný GPS přijímač. Zajímalo mě pouze to, jak si povede při navigaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Symbol na redakčních fotografiích

Teď by bylo na místě, abych vychrlil všechny užitečné i zbytečné vlastnosti vestavěného GPS modulu. Rád bych, ale tyto informace výrobce nezveřejnil. Mohu alespoň zmínit funkci Express GPS Connect, kterou dodala firma Global Locate. Dopředu na několik dnů předpovídá polohu navigačních satelitů, takže přijímač zjistí polohu dříve než bez použití této technologie.

Informace pro Express GPS Connect se do přístroje přenesou po připojení k počítači. Symbol pak ví, kde má satelity hledat a zjištění polohy je proto opravdu rychlejší. Citlivost GPS přijímače mi připadala na stejné úrovni jako u konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení klávesnice a displeje

Displej jako u mobilu

V Symbolu standardně není žádná navigační aplikace, pouze měsíční demoverze programu BeeLineGPS. To je dobrá aplikace například pro geocaching, pro turisty, pro lidi, které zajímají nejrůznější statistiky zjistitelné přes GPS. Ale pouze demo.

V podnikovém prostředí bude Symbol využitelný spíš pro navigaci v autě. Do slotu jsem proto zasunul kartu s navigační aplikací iGo 2006, ihned se spustila instalace a za chvíli jsem se mohl nechat navigovat. Podobně lze použít jakýkoli jiný navigační software pro kapesní počítače a komunikátory se systémem Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily Symbolu MC35

Displej je bohužel dosti malý, rozměry 57 × 43 mm už dnes pomalu odpovídají mobilnímu telefonu, ne kapesnímu počítači. Jen pro srovnání: rozměry displeje Looxu n520, který soukromě používám, jsou 71 × 53 mm. Plocha menší o 35 % je při navigaci znát.

Kolegové z MobilManie v testu popisovali nutnost více tlačit na dotykovou vrstvu displeje. K tomuto poznatku se musím přidat, znám ale příčinu – na displeji je nalepená ochranná fólie. Kupodivu při ovládání prsty je menší citlivost displeje znát méně než při použití pera. Nepříjemné je, že na ochranné fólii zůstávají velmi silné otisky prstů, na druhou stranu chválím matné provedení.

Pro použití v autě se k Symbolu jako dokoupitelné příslušenství dodává držák a autonabíječka. Držák je typu „husí krk“, ale svoji funkci plní a spolehlivě drží. Přístroj se do něj dá vložit nastojato i naležato; podle toho, jak to komu vyhovuje. Nabíječka se v autě připojí do zásuvky autozapalovače, proud postupuje přes osvícenou hlavici, kroucený kabel až ke konektoru miniUSB, který se zapojí do komunikátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák do auta • součásti balíčku pro použití v autě

Proč odpojuje GPS?

Při jízdě iGo v Symbolu navigovalo tak, jak jsme u něj zvyklí. Reproduktor byl dostatečně hlasitý, displej dostatečně jasný. Poměrně často jsem se ale setkával s hláškami „GPS odpojeno“, kdy zároveň iGo přestalo navigovat a čekalo, až se přijímač opět chytí. Zvláštní je, že se tak Symbol choval na místech s dobrým výhledem, kde GPS přijímač nemohl mít žádný problém. Neobjevil jsem pravou příčinu tohoto chování, navigaci ale značně znepříjemňovalo.

Další připomínky směřuji k prodlevě, která asi půl minuty po probuzení přístroje z pohotovostního stavu zabraňuje rozumné práci s navigační aplikací. Operační systém Windows Mobile točí přesýpacími hodinami, ukazuje lištu hlavní obrazovky. Tuto inicializaci je nutné pokaždé přetrpět a raději počkat, až systém uvolní svoji výkonovou kapacitu navigačnímu programu.

Jen pro navigaci raději ne

Závěr bude stejný jako u ostatních způsobů navigace pomocí kapesních počítačů. Pokud byste si chtěli kapesní počítač nebo dokonce komunikátor typu Symbol MC35 kupovat jen kvůli navigaci, asi to nebude nejlepší nápad. Univerzální přístroj nikdy nebude tak stabilní a bezproblémový jako jednoúčelové navigace. Navíc je dražší.

Když už ale Symbol MC35 máte, nebo si ho pořizujete i kvůli jiným účelům, proč se s ním zároveň nenechat navigovat? Stačí dokoupit navigační program a vyrazit.

Symbol MC35 se v základu prodává přibližně za 14 tisíc korun s DPH, vybavenější modely se mohou vyšplhat zhruba na 17 tisíc korun. Nabíječka do auta stojí 550 Kč, držák na čelní sklo 660 Kč. Případně lze za 1 100 Kč dokoupit balíček Vehicle Kit, kde je k držáku a nabíječce navíc ještě handsfree sluchátko a USB kabel.

Klepněte pro větší obrázek Obsah balení

Kompletní test Symbolu MC35 najdete na MobilManii

Diskuze (18) Další článek: BenQ C30: hudba a zábava v jednoduchém balení

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Dobrá aplikace, Krátký test, Symbol, Test, Komunikátor, Běžný plast, Beeline, Nejlepší nápad, Obr, Přenosný terminál, Dobrý výhled


Určitě si přečtěte