TomTom Go 720: mapy spolu nemluví (test)

Test nejnovější přenosné navigace TomTom. Umí opravovat mapy, nahrát vlastní povely pro hlasovou navigaci. Ale má jen pasivní držák a mapy s železnou oponou.
TomTom Go 720: mapy spolu nemluví (test)

TomTom a mobil

TomTom Go 720 lze prostřednictvím Bluetooth propojit s mobilním telefonem. Dá se potom použít jako handsfree, mobil může sloužit pro připojení k internetu.

Navigační přístroj se bez problémů spojil se symbianovou Nokií E61i, kterou právě používám. Nainstaloval i podporu GPRS datových přenosů, i když se to neobešlo bez manuálního potvrzování. Dokonce i číslo TomTom na mobilu vytočil, to však bylo vše. Zvuk se do něj nedostal. Nokie E61i sice není v seznamu podporovaných mobilů, funkčně je ale stejná jako její předchůdce E61. Vzhledem k tomu, že v seznamu chybí hodně novinek, usuzoval jsem, že to bude případ i mého mobilu.


Datové spojení s mobilem TomTom většinou nastaví sám, stačí označit zemi a operátora; jen někdy je nutná výpomoc

Později jsem zkusil rychlé spojení se Sony Ericssonem W800i. V seznamu sice také není, s ním však všechno fungovalo na výbornou. Dokonce i práce s textovými zprávami z TomTomu, ke které bych symbianový smartphone nedonutil. Zvuk TomTomu při testu telefonování na stole byl trochu zdeformovaný, ale plný a myslím, že použitelný. Přímo v autě jsem ale funkci handsfree nakonec nevyzkoušel, nechal jsem si ji na poslední chvíli a problém s Nokií zabránil podrobnějším zkouškám. Ocením proto zkušenosti uživatelů v diskuzi.

  
Základní nabídka pro telefonování • zadávání čísla • pro práci se zprávami

Datové přenosy TomTom používá v rámci služeb Plus. Do navigátoru lze stahovat počasí, databáze radarů, nakonec ale i mapy, body zájmu a další informace. Je mezi nimi i balík dat QuickGpsFix, se kterým se TomTom v několika příštích dnech rychleji připojí k satelitům. U mnoha těchto doplňku ale bude rychlejší stahovat je do počítače.


Pro využívání služeb TomTom Plus z přístroje je nutné datové spojení

Na cestách v zahraničí, protože v České republice není tato služba podporována, lze využít dopravní zprávy. Jde o něco podobného jako RDS-TMC, informace jsou ale v této placené službě šířeny přes GPRS.

TomTom podporuje i opravdové RDS-TMC. Přijímač se připojí do vyhrazeného konektoru ve spodní části. Standardně se ale k přístroji nedodává, jen jako dokoupitelné příslušenství, případně s modelem Go 720T. Práci s RDS-TMC jsem nezkoušel, z obrázků ale usuzuji, že bude stejná nebo podobná jako dřív.

Přímo do reproduktorů autorádia

U MP3 přehrávače v novém TomTomu jsem nenašel žádné inovace. Je jednoduchý, ale funkční. Hudební stopy zobrazuje podle interpreta, alba, skladby nebo žánru. Samostatně jsou postaveny zvukové knihy. Vestavěný reproduktor je v rámci možností kvalitní, připojit lze sluchátka, prostřednictvím stejného výstupu se TomTom spojí třeba i s velkým zesilovačem nebo patřičně vybaveným autorádiem.

Zvuk lze přenášet také přes Bluetooth a přímo v TomTomu je vysílač FM signálu. Nastavením frekvence v TomTomu a naladěním stejného kmitočtu na autorádiu se zvuk přenese do reproduktorů auta. Máme tedy čtyři možnosti přehrávání zvuků, samostatně se dají zvolit pro navigační povely a pro hudbu. Hlasová navigace tak může znít z vestavěného reproduktoru a MP3 přes rádio. Nastavení hlasitosti v přístroji je ale společné.


Samostatné nastavení pro hlasovou navigaci a hudbu


Volba frekvence vysílání • stačí už jen nastavit autorádio

Vysílání v pásmu FM se ale potýká se stejnými problémy jako ostatní produkty tohoto typu. Z auta směrem k anténě autorádia, která je umístěna na střeše vozidla, pronikají signály poměrně těžko. Je nutné zvolit frekvenci, která je úplně prázdná, protože běžná rozhlasová stanice TomTom vždy přebije. Navíc je třeba pořádně zvýšit hlasitost, a uši řidiče budou protestovat, až se do reproduktorů místo TomTomu dostane nějaký velmi hlasitý odraz nějakého rádia. Tato funkce mě opět nepřesvědčila


Multimediální funkce

TomTom lze speciálním kabelem propojit s hudebním přehrávačem Apple iPod a ovládat ho na displeji. Nabídku multimediálních funkcí doplňuje fotogalerie.

Spokojenost, ale s výhradami

TomTom Go 720 je vynikající navigační přístroj. Je určen lidem, kteří ocení velmi podrobné možnosti nastavení a kvalitní navigaci. Zmenšení rozměrů a menší hmotnost je u přenosného přístroje, který by člověk neměl nechávat v autě, důležitá. Inovace jsou hlavně v softwarové části, ale užitečné a některé vysloveně unikátní. Zejména funkce MapShare pro uživatelské opravy map může znamenat malou revoluci. Při jízdě řidič ocení nejrůznější drobné úpravy.

Má ale smysl i kritizovat. Nerozumím, proč výrobci opouštějí aktivní držáky. Rozdělení map na východní a západní část, která není propojena, je velice mrzuté. Najdeme i řadu dalších nedostatků.

Vzhledem k softwarovému charakteru inovací asi nelze nový TomTom doporučit majitelům navigátorů z předchozí řady x10. V některých případech si ani nepolepší, viz výtky v předchozím odstavci. Navíc nelze vyloučit, že TomTom v budoucnu nabídne funkce nové řady formou aktualizace firmwaru i starším přístrojům. To neberte jako ověřenou věc, na druhou stranu by výrobce byl tak trochu proti sobě.

Cena, která se v internetových obchodech pohybuje kolem 13 300 Kč, není nízká, ale odpovídá novému produktu na trhu.

Obsah balení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení TomTomu Go 720

  • navigační přístroj
  • držák na čelní sklo automobilu
  • nabíječka do auta
  • stojánek s USB kabelem pro připojení k počítači
  • dokumentace, CD-ROM

TomTom Go 720 k testu zapůjčila společnost Agora Plus

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Nejnižší úroveň, Dobrá práce, Speciální konektor, Test, Tom, Počítač připojený, Pravý okraj, Spodní plocha, Lesklý materiál, Rychlé spojení, Snadný import, Poloha vozu


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27