Topo Czech: test turistické mapy pro Garminy

Topo Czech v1 je turistická mapa České republiky pro mapové navigátory značky Garmin. Prodává se za velmi slušnou cenu a asi by neměla chybět v GPS žádného turisty nebo cyklisty.
Topo Czech: test turistické mapy pro Garminy

Topo Czech v1 je vektorová turistická mapa České republiky, použitelná a provozovatelná ve všech mapových GPS přístrojích firmy Garmin. Mapa využívá interní mapový formát Garminu a nedá se proto použít v navigacích jiných výrobců. Jejím autorem je firma Picodas Praha. Mapu lze ale použít i při prohlížení a práci na počítači.

 
Mapa Topo Czech v1 na displeji počítače a GPS navigace Garmin

Troška historie

První verze topomapy České republiky pro mapové GPS přístroje Garmin byla na trh uvedena v listopadu 2003. Ve své době, kdy jsme měli navigace „prázdné“ a na ploše mapové obrazovky byly nanejvýš body a trasy, to byla vpravdě převratná věc! Konečně jsme viděli, kde opravdu jsme.

V srpnu 2004 byla představena další verze – Topo ČR 50 v2. Byla již plně integrována do prostředí aplikace MapSource. Jedná se o produkt firmy Garmin a umožňuje již plnohodnotnou práci s GPS, tzn. vytváření bodů, tras a práci s prošlými trasami; jejich prohlížení, editaci, archivaci a hlavně oboustranné nahrávání mezi GPS a počítačem. A dále samozřejmě tu nejdůležitější věc: nahrávání map do navigace.

Vlastní mapa Topo ČR 50 v2 byla rozdělena do dvou průhledných vrstev, které bylo možné nahrávat odděleně: tzv. polohopis a tzv. výškopis. Nutno podotknout, že tehdejším nejrozšířenějším mapovým GPS přístrojem byl asi Garmin eTrex Legend. Ano, přesně ten, co Mountfield letos dával k některým svým výrobkům. Byla to černobílá mapová navigace s vnitřní pamětí na mapy o velikosti 8 MB. Kvůli malé paměti bylo při nahrávání map potřeba přemýšlet, co všechno nahrát a co ne, a omezovat se. Rozdělení na polohopis a výškopis to velmi usnadňovalo.

V dubnu 2006 byla na trh – v souvislosti s obchodní akcí firmy Mountfield – uvedena další, jen účelová verze mapy. Byla určena pro GPS přístroje přibalené jako bonus nejprve ke kolům prodávaných v síti této firmy a později i ještě k několika dalším skupinám produktů Mountfieldu. Právě v souvislosti s touto akcí, zaměřenou na majitele kol, byla tato verze mapy doplněna i o trasy cyklostezek. A hlavně byla optimalizována pro použití s GPS přístrojem Garmin eTrex Legend. Bylo nutné brát ohled na rychlost jeho procesoru a velikost paměti.

V srpnu 2006 se objevila na trhu zatím poslední verze této řady, která je také předmětem tohoto článku. Největšími novinkami je hlavně tzv. routování – automatické hledání optimální trasy – a také integrovaný DEM model. Obě tyto vlastnosti budou popsány a vysvětleny dále v textu toho článku. Kvůli sjednocení s názvy map Garminu pro ostatní evropské státy byl upraven i obchodní název české mapy. Nenese očekávané označení verze č. 4, ale Topo Czech v1.

Kousek v budoucnosti

Nakoukněme trošku do kuchyně vydavatele mapy a pojďme se podívat, co se chystá v blízké budoucnosti. Na přelomu ledna a února 2007 se předpokládá uvedení aktualizace Topo Czech v1.1. Měla by mimo jiné zahrnovat aktualizaci silniční a uliční sítě, opravy zájmových bodů, ale hlavně významné zpřesnění databáze a tras turistického značení a cyklotras.

Další vydání s pracovním názvem Upgrade Topo Czech v2 se předpokládá někdy na přelomu května a června 2007. Mělo by obsahovat nový výškopis s vrstevnicemi 10 m a například některé vrstvy ze státního mapového díla v měřítku 1:10 000.

Chtěl bych ještě zmínit existenci druhého mapového produktu firmy Picodas: Atlas ČR10R. Jeho poslední verze v5 byla vydána v srpnu 2005. Lze říct, že aktuální verze Topo Czech v1 obsahuje všechny důležité vlastnosti tohoto atlasu včetně funkce pro routování.

Nezkopíruješ!

Při zakoupení Topo Czech dostanete instalační CD, jehož součásti je registrační kód. Tento kód a sériové číslo GPS přístroje slouží k vygenerování aktivačního klíče. Teprve zapsání tohoto klíče do programu MapSource umožní plné odemčení mapy pro jednu GPS. To je rozdíl oproti některým předchozím verzím mapy, které bylo možné používat na dvou přístrojích.


Dialogy při odemykání mapy pro vaši GPS

Vlastní vygenerování klíče se provádí na této webové stránce. Instalace programu je velmi snadná, po zodpovězení úvodních dotazů se z CD do počítače nainstaluje program MapSource a pak vlastní mapa Topo Czech v1.

Mapa musí umět vyhledávat

Mapa je svým obsahem zaměřena především na turistické použití. Dá se však využívat i pro automatickou navigaci v automobilu a na kole, ostatně český Garmin ji nahrává do některých modelů autonavigací řady Nüvi. Obsahuje kompletní silniční síť včetně jejího očíslování a uliční síť včetně názvů ulic. Najdeme v ní ale také síť lesních a polních cest, síť železnic, síť vodních toků. Dále vodní plochy, plochy lesů, národních parků, plochy sídel s názvy, plochy průmyslových zón, plochy nemocnic a zdravotních zařízení, obchodních zón, letišť (včetně např. zákresů ranvejí).

V mapě jsou také vrstevnice s ekvidistancí 20 m, u vybraných vodních ploch i hloubnice, trasy vysokého napětí a velmi vysokého napětí, dále samozřejmě výškové koty a v neposlední řadě mnoho kategorií bodů zájmu (POI). Mezi ně patří například železniční nádraží a zastávky s názvy, letiště, restaurace, pizzerie, banky, bankomaty, autoservisy, čerpací stanice, nemocnice, lékárny, ubytování všeho druhu, obchodní domy, pošty, stanice a služebny Policie ČR, divadla, kina, sportoviště, stadiony, sjezdovky, památky, muzea a mnoho dalších kategorií.

Mapa je „indexována“ nejen podle názvů sídel a ulic, ale i podle názvů bodů zájmu. V praxi to pak znamená, že přímo v GPS přístroji lze ve všech těchto kategoriích vyhledávat. A to jak podle názvu, resp. jen podle části slova v tomto názvu, tak i podle nejbližších výskytů dané kategorie současné pozici.

Lze tedy například hledat v názvech obcí všechny nejbližší, které v názvu obsahují slovo „Lhota“. Dále lze nechat najít křižovatku ulic Legerova a Vinohradská, pak si mohu nechat najít třeba nejbližší benzínová čerpadla firmy Shell a následně zjistit, kde je nejbližší hypermarket Globus a kde nejbližší železniční zastávka.

 
Hledání křižovatky a čerpacích stanic Shell


Článek pokračuje v další kapitole: routování, výškový profil, různé vzhledy, sety map

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Mapy, Test

36 komentářů

Nejnovější komentáře

 • miki 11. 6. 2009 10:00:12
  Fakt dobrý, ale na to si už netroufám. To už je pro znalce. Možná na to...
 • Honza 11. 6. 2009 7:26:44
  zkus treba
  http://ati.land.cz/gps/typdecomp/editor.cgi
 • miki 10. 6. 2009 21:46:37
  Díky za odpověď. Je mi ale líto, nic takového mi MapSource nenabízí...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2