TourNavigator: mapy pro chytré lidi (test)

Kombinací počeštěného systému PathAway s turistickými mapami České a Slovenské republiky vznikl TourNavigator. Je určen těm, kteří dávají přednost pixelům před papírem. Porovnání s OziExplorerem.
TourNavigator: mapy pro chytré lidi (test)
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

  • dobré mapy celého území ČR a SR
  • systémová podpora
  • možnost vlastní kalibrace map
  • velmi pěkná grafika na VGA displejích

Hlavní nedostatky

  • líná odezva programu v PDA
  • velmi složité menu ovládací aplikace
  • vyloučena možnost ovládání prstem (jen stylus)
  • omezené možnosti pro práci s uživatelskými body zájmu

Pojem TourNavigator se již na Navigovat.cz několikrát vyskytl, prozatím však jen v souvislosti s některými s ním souvisejícími novinkami. Více do hloubky jsme se představením samotného produktu zatím nezabývali. Jaký je tedy v současnosti se stále rozvíjející konkurent OziExploreru, asi nejznámějšího podobně zaměřeného programu?

O co go a o co ne

Hlavním posláním TourNavigatoru je možnost mít s sebou za přijatelnou cenu v kapesním zařízení různé mapové podklady v digitální podobě. Nejedná se o další systém patřící do skupiny navigací. Nemá žádné adresní plánování cíle cesty a následné navádění podle hlasových pokynů. Jeho uplatnění je trochu jinde.

V základu jde o distribuci turistických a cykloturistických map ČR a SR z provenience firmy Shocart v digitální podobě s podporou aplikace PathAway. Ta je však tentokrát celá počeštěna tím, kdo stojí za celým TourNavigatorem – firmou Navisat Stadler. Kompletní systém včetně celého mapového balíku je v dnešní době v prodeji za 3 290 Kč včetně DPH, ve verzi Mini dokonce pod dva tisíce korun.

Jedná se o český produkt s tendenčním zaměřením na zákazníky v prostoru bývalého Československa, čemuž odpovídá i výchozí pokrytí dodávaných map. Aktuálně se však tvůrci zaměřují i na další mapy. Brzy lze očekávat jak základní mapu Evropy, tak i podrobnější mapy evropských států. Určité skupiny uživatelů by naopak mohly oslovit chystané zájmové mapy (např. rybářské, ubytovací apod.).

Z toho je také patrný hlavní rozdíl oproti OziExploreru. Byla by chyba porovnávat produkt TourNavigator s OziExplorerem jako celek. Rozdíly ve funkcích, ovládání a uživatelském prostředí lze hodnotit pouze proti řídicí aplikaci PathAway. V ní samotné ovšem TourNavigator konkurovat nehodlá, svoji sílu soustředí právě na kvalitní mapové pokrytí od Shocartu, které je v ceně. Zároveň ale obslužné aplikaci přináší češtinu a systémovou podporu.

Jak s tím do přístroje

Systém a mapy jsou distribuovány přímo na paměťových kartách miniSD nebo microSD s adaptérem na klasický rozměr SD, a to ve dvou variantách. Zatímco pro verzi Mini je použita karta o kapacitě 1 GB, verzi Standard koupíte s kartou 2 GB. Verze se liší rozsahem mapových podkladů.

Karta je v ceně produktu a je na ni vázána licenční smlouva. Toto dává majiteli možnost jednoduše používat systém včetně všech map v různých zařízeních. V jednu chvíli však jen v jednom. Mapy nelze volně kopírovat mimo mateřskou kartu. Produkt je tímto dobře chráněn proti pirátskému množení.

Na druhou stranu ale tento stále častěji způsob ochrany distribuce softwaru pro přenosné přístroje s sebou přináší velkou nepříjemnost – blokování slotu plnou paměťovou kartou. V tomto ale Navisat Stadler vychází zákazníkům vstříc a nabízí také možnost přípravy instalace na zákazníkem dodanou vlastní paměťovou kartu.

Instalace je velmi snadná. Po prvním zasunutí karty do přístroje (založeném na Pocket PC 2002/2003 nebo Windows Mobile 5/6) se spustí instalace automaticky. Uživatel je pouze dotázán, zda má nebo nemá zájem instalaci provést.

Vrstvy map versus mapové vrstvy

Je vhodné upozornit, že mluvíme o aplikaci pracující s rastrovými mapami. Jsou to vlastně mapy ve formě digitálního obrazu, ale přesně takové, jak je známe v papírové podobě. Jako bitmapy mají ale bohužel vysoké nároky na paměť. Ať už v detailech, tak ve velikosti pokrytého území. Tyto mapy sice neumožňují funkce jako plánování trasy, nebo možnosti práce s vrstvami, oproti vektorovým mapám navigátorů ovšem uživatelům nabízejí graficky komfortní podklad. Možnosti vrstev jsou částečně nahrazeny uživatelskými body zájmu.Rastr vypadá jako běžná papírová mapa, vektorová mapa je více schematická

Pro verzi TourNavigator Mini dodává Shocart mapy celého území ČR a SR do podrobností měřítka 1:75 000. Verze Standard disponuje podrobnostmi obou republik do měřítka 1:50 000. Součástí mapových podkladů jsou i podrobné plány třiaosmdesáti měst ČR a SR. Verze Mini obsahuje pouze Prahu a Bratislavu.

Nejedná se o jeden mapový celek, ale o samostatné mapové vrstvy vytvořené v různých rozlišeních. Pro určitý reálný prostor je tak k dispozici více mapových vrstev v různých výchozích měřítkách, tj. s různou podrobností mapového obsahu.


   
Mapové vrstvy – od celku k detailu

Na většině míst ČR a SR si při turistickém putování jistě vystačíme s mapovými podklady, které jsou součástí výchozího balíčku. Systém k tomu ale nabízí možnost kalibrace vlastních map. Oficiální software na kalibrování jsem k dispozici neměl, takže nemohu posoudit možnosti a složitost tohoto programu. Na podpoře originálního PathAway se mi však podařilo najít alternativní utilitu pro konverzi map z formátů JPG a BMP do formátu pro TourNavigator. Kalibraci – tj. zafixování mapy ve vztahu k zeměpisné poloze – lze provádět i přímo v PDA.


Článek pokračuje v další kapitole: ovládání, GPS funkce

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Test, Podobný program

Určitě si přečtěte

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

** Hodinky mají svůj platební systém, v ČR jim ale zatím chybí podpora ** Jejich velkou předností je baterie, která je v chodu udrží i celý týden

Dnes | Měchura Milan | 6

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

** Špičkový smartphone s bezrámečkovým AMOLED displejem ** Výkonu je na rozdávání a prostor dostává umělá inteligence ** Nedostatky má také, ale nejsou tak závažné

10.  12.  2017 | Láska Jan | 33

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

** Dva objektivy dělají lepší práci než loni ** Baterie zhubla, výdrž je ale delší ** Větší skleněná záda působí lépe než u malého modelu

4.  12.  2017 | Michlovský Jakub | 184

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

** Od sourozenců se naučil ovládání pomocí stisknutí boků Edge Sense ** Svým vzhledem s Liquad Surface povrchem připomíná model U11 ** Chybí mu 3,5mm jack, což ale nahrazuje vynikajícími sluchátky USonic

30.  11.  2017 | Měchura Milan | 3

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

** Zenfone 4 je nejdůležitější smartphone aktuálního portfolia Asusu ** Zařízení vyšší střední třídy je dělané na míru masového zákazníka ** Největší překážkou může být až příliš odvážně nastavená cena

26.  11.  2017 | Láska Jan | 19

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

** Nová Nokia opět navazuje spolupráci s výrobcem fotooptiky Zeiss ** Noklia 8 vsadila na dvojici 13 Mpx snímačů ** Stejné rozlišení má i čelní kamerka

21.  11.  2017 | Měchura Milan | 20