TrekBuddy: mapy zdarma do každého mobilu

TrekBuddy je javová mapová aplikace pro mobilní telefony. Přečtěte si, jak si do ní zdarma můžete vytvořit vlastní mapy z webu Mapy.cz – silniční, turistické i letecké.
TrekBuddy: mapy zdarma do každého mobilu
Kapitoly článku
O aplikaci TrekBuddy nepíšu poprvé, již před mnoha měsíci jste si mohli přečíst její recenzi. Od té doby ale program ušel notný kus cesty a především se zásadě změnily jeho některé doplňkové součásti.

V článku najdete návod, jak do telefonu dostat velmi kvalitní mapy, které si můžete sami dle libosti vytvářet. Na mapách lze najít kteroukoli vesnici či město v České nebo Slovenské republice, a to vše je zdarma a v českém jazyce.

Zároveň bych tímto článkem chtěl odpovědět na časté otázky majitelů telefonů s integrovaným GPS modulem, které ale nedisponují otevřeným operačním systémem. Ti většinou až po koupi přístroje zjistí, že se do něj nedá nainstalovat žádná klasická navigace, jako je TomTom nebo Garmin. Takže se ptají, k čemu tedy GPS modul v telefonu je a jak se dá maximálně a zdarma využít.

Klíčové vlastnosti TrekBuddy

  • Rychlá a kvalitní aplikace k prohlížení map
  • Funguje na většině současných telefonů
  • Možnost tvorby vlastních a kvalitních mapových podkladů
  • Možnost nahrání rozsáhlých databází zájmových bodů
  • Lokalizace programu do češtiny
  • Aplikace je zdarma

Instalace aplikace je velmi jednoduchá a popisoval jsem ji už v původní recenzi. Raději se tentokrát budu blíže věnovat lokalizaci TrekBuddy do češtiny případně slovenštiny. Ačkoli ovládání programu je velmi jednoduché a alespoň elementární znalosti angličtiny se v dnešní době považují takřka za samozřejmost, stále existuje velmi mnoho lidí, kteří si s angličtinou nerozumí. Právě jim může lokalizace do mateřského jazyka velmi zásadně pomoci.

V balíčku, který si můžete stáhnout, najdete lokalizace do češtiny a slovenštiny. Pokud byste chtěli aplikaci používat v jiném jazyce, doporučuji navštívit tuto stránku s dalšími jazykovými verzemi. Daný jazyk do telefonu dostanete tak, že staženou lokalizaci přejmenujete na language.res (česká i slovenská lokalizace v mém balíčku je již správně přejmenovaná a není třeba nic měnit) a soubor nahrajete do složky resources. Ta se nachází ve stejné složce, jako složky wpts, maps a další, které se vytvoří při instalaci TrekBuddy. Při dalším spuštění aplikace bude již jazyk změněn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při spouštění, po spuštění a volba mapy

Na co se budeme koukat

Pro používání je velmi důležité najít kvalitní CMS. To je zjednodušeně řečeno vzhled obrazovky (případně obrazovek) s údaji jako je zeměpisná šířka, délka, aktuální rychlost, počet připojených satelitů apod. Další informace jsou dostupné po dvojím stisknutí křížku.

Pokud zvolíte některý z kvalitních multipanelů, na displeji budete moci mít mnoho údajů a navíc lze přepínat mezi těmi, které vás zrovna zajímají. TrekBuddy s kvalitním CMS po stránce pohodlí, ergonomie a množství informací jednoznačně převyšuje aplikace, které k telefonům někdy dostanete od výrobce.

Sám používám nejvíce multipanely od uživatele MaleSMurf z fóra TrekBuddy, které jsou určeny pro přístroje s rozlišením displeje 240 × 320 pixelů. Můžete si je stáhnout, obsah rozbaleného archivu poté stačí zkopírovat do složky ui-profiles. Pokud se vám toto CMS nelíbí nebo máte jiné rozlišení displeje, doporučuji navštívit příslušnou sekci fóra TrekBuddy, kde si můžete najít vzhled podle svého gusta. CMS v mém telefonu tedy nyní vypadá takto:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šest obrazovek grafického prostředí, které používám

Databáze všech měst a obcí

Za nejdůležitější a nejpřínosnější rozšíření aplikace považuji databáze všech českých a slovenských měst a obcí, včetně jejich zeměpisných souřadnic. S těmito soubory v telefonu máte přehled o každé vesnici, která se v našich dvou republikách nachází. Autoři si s těmito databázemi dali skutečně práci.

V balíčku, který si můžete stáhnout, naleznete abecední seznam prakticky všech měst a vesnic, které se aktuálně nachází na území bývalého Československa. Stažený archiv rozbalte do složky wpts, poté při otevřené mapě stiskněte klávesu 1, vyberte možnost soubory s body a následně zvolte, zda chcete vyhledávat v České nebo Slovenské republice. Otevře se vám abecední seznam, ve kterém lze pomalu listovat pomocí šipek nahoru a dolů, případně rychle listovat pomocí šipek doprava a doleva.

Bohužel zde nefunguje vyhledávání, obec musíte manuálně najít na mapě. Po nalezení místo otevřete a objeví se nabídka možností. Můžete se potom nechat navigovat k tomuto bodu, případně zvolit volbu Jít na bod a rovnou se podívat, kde která obec přesně leží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s databázemi obcí Česka a Slovenska

Kde vzít mapy?

Kvalitní aplikaci, která funguje na většině současných telefonů a operačních systémů, k plnohodnotnému používání ještě chybí kvalitní mapové podklady. Na internetu se začaly objevovat mapy pro TrekBuddy, rozhodně se ale nejednalo o nic světoborného. Mapy byly často kvalitní, ale zabíraly jen malý kousek území. Jindy bylo území větší, ale mapy vycházely ze starších podkladů, které nebyly zrovna aktuální, navíc se nejednalo o zrovna legální řešení.

Optimální by byla aplikace, pomocí které by si každý mohl doma vytvářet vlastní mapy: právě toho území, které jej zajímá, a v takovém měřítku, jaké potřebuje a které zvládne zpracovat jeho mobilní telefon. Přímo se nabízela možnost, aby tato aplikace používala mapové podklady některého mapového webu, v našich podmínkách kromě služby Google mapy přichází do úvahy také portál Mapy.cz. Nakonec se objevil program MapGrabber, který využívá mapové podklady právě druhého zmíněného webu a na který se podrobněji podíváme.


O programu MapGrabber si přečtete v další kapitole

Témata článku: Mapy, Pro turisty a cyklisty, Zdarma, Plnohodnotné používání, Dvojí stisknutí, Mobil, Kvalitní aplikace, Malý kousek, Stažený archiv, Nejvyšší úroveň, Výsledná velikost, Turistická mapa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9