Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

Vybrali jsme sedm bluetoothových GPS přijímačů, přidali k nim pro zajímavost další přístroje a podrobili je velkému srovnávacímu testu. Který si nejlépe poradí v úzké uličce? Který vydrží nejdéle na jedno nabití? Testy citlivosti v interaktivní mapě.
Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

V článku najdete praktické srovnání následujících bluetoothových GPS modulů:

 • Evolve Bluetooth GPS
 • Haicom HI-406BT
 • MSI SF200
 • Navibe GB621
 • Navibe GB732
 • Nokia LD-3W
 • Qstarz BT-Q818

Stále mají smysl

Doba miniaturizace nehraje externím GPS přijímačům do karet. Satelitní navigaci nacházíme stále častěji integrovanou v kapesních počítačích, komunikátorech i mobilních telefonech. Několik předností však externím modulům nelze odepřít. A přičteme-li sympatickou cenu, nemusíme se o jejich blízkou budoucnost zase tolik obávat.

GPS přijímač se z elektrotechnického hlediska skládá z několika bloků: antény s předzesilovačem, mikroprocesoru s paměťovou jednotkou a komunikační jednotkou pro předání dat. Anténa přijímá signál ze satelitů a mikroprocesor na základě získaných informací počítá aktuální zeměpisnou polohu. Pak již záleží na šikovnosti výrobce, v jakém přístroji schopnost určení polohy využije. GPS přijímač tak běžně nacházíme v kapesních počítačích, komunikátorech, mobilních telefonech, turistických navigátorech, automobilech, fotoaparátech. Tedy přístrojích, které získaná data přímo využijí pro zobrazení polohy, navigaci v mapě, záznam místa pořízení fotografie a podobně.

Ještě před vlnou miniaturizace a integrace dominovaly trhu samostatné GPS přijímače. Krabička bez displeje, jen s několika diodami a jedním spínačem, nabývá významu teprve ve spojení s dalším zařízením. GPS přijímač tedy „pouze“ přijímá data z družic, počítá polohu a tu předává dalšímu přístroji k využití.

Ještě před lety mohl k přenosu dat sloužit jen a pouze kabel. Myšlenka neuniverzálních konektorů a spousty drátů povalujících se po palubní desce však není příliš lákavá. Ideálním náhradníkem se brzy stala technologie bezdrátového přenosu dat na krátké vzdálenosti – Bluetooth.

Proč externí GPS modul?

Kladete-li si otázku, proč zvolit externí GPS přijímač namísto přístroje s integrovaným přijímačem, nabízí se odpovědi:

 • Díky univerzálnímu rozhraní Bluetooth lze GPS přijímač využít se spoustou zařízení. GPS přijímač tak může „přežít“ i několik mobilních telefonů či kapesních počítačů. Můžete jej také komukoli půjčit.
 • Externí GPS přijímač má vlastní napájení, v nepřetržitém provozu se výdrž pohybuje okolo deseti hodin.
 • Můžete jej umístit do výhodnější polohy. V případě automobilu třeba daleko pod přední sklo. Pokud je toto sklo pokovené, Bluetooth umožní umístění GPS modulu za zadní okno.
 • GPS přijímač je maximálně jednoduchý a u jednoduchých, jednoúčelových zařízení klesá poruchovost na minimum.
 • Příznivá cena okolo dvou tisíc korun.
 • Stále existuje spousta zařízení bez integrovaného GPS přijímače.

Ale i externí GPS přijímače mají své stinné stránky:

 • Občas jsou problémy s kompatibilitou. Ne každé zařízení si musí rozumět s každým přijímačem. Přesvědčili jsme se o tom i v našem testu, kdy přijímač Nokia odmítl spolupracovat s komunikátorem MDA Compact.
 • Musíte myslet na energii dvou zařízení.
 • S tím souvisí nižší uživatelská přívětivost; nejen v návaznosti na předchozí bod.

Vybíráme do testu

Do praktického testu jsme vybrali sedm GPS přijímačů s podporou Bluetooth, které jsou běžně dostupné na českém trhu. Při výběru jsme se snažili o co největší různorodost stran použitého čipsetu.

V dnešní době se můžete nejčastěji setkat s čipem Sirf Star III, jímž jsou vybaveny čtyři ze sedmi testovaných GPS přijímačů. Stále častěji se také objevují čipy MediaTek. Doprovází je většinou chvála z úst stávajících uživatelů, takřka hlásajících „král je mrtev, ať žije král“. I nás zajímalo, jestli čip MediaTek porazí současnou špičku Sirf Star III. Do výběru jsme zahrnuli také čipset Sony v přijímači Navibe GB621. Jde o výrazně staršího a papírově slabšího soupeře, stále se však prodává a my si kladli otázku, jestli se i přes velmi nízkou cenu vyplatí.

GPS přijímače jsme testovali v autě, které snadno uvezlo ještě další zařízení. Vedle sedmi moderních a na trhu dostupných GPS modulů jsme pro zajímavost přidali starý přijímač Navilock BT308 s čipem Sirf Star Iie/LP. Stejným testem jsme prohnali také kapesní počítač Fujitsu-Siemens Loox N520 s integrovaným čipem Sirf Star III a dva turistické navigátory Garmin. Výsledky Garminů jsme už prezentovali v samostatném článku minulý týden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testu se zúčastnily i dva turistické Garminy

Obecné postřehy

Takřka veškerou elektroniku v testovaných GPS přijímačích zajišťuje výrobce čipsetu. Výrobcem GPS přijímače se tak může stát takřka kdokoli, což se projevuje třeba tím, že můžete koupit dva identické přijímače s jiným názvem. Konkrétně například Evolve Bluetooth GPS a Qstarz BT-Q815 (neplést s testovaným Qstarz BT-818).

Šest ze sedmi testovaných GPS přijímačů má výměnný akumulátor. Je příjemné, že všechny využívají standardní akumulátor BL-C5, které má také Nokia v některých svých mobilních telefonech. Náhradní neoriginální akumulátor tak lze pořídit za pár stokorun. Výrobci však nejsou jednotní v napájecích konektorech. Počítačově aktivní uživatel zřejmě nejvíce ocení konektor typu mini USB. Přístroje s tímto konektorem lze dobíjet jednoduše z USB portu počítače.

Přijímače se odlišují také přibaleným příslušenstvím. Nejvíce nás potěšili výrobci, kteří přibalili zvlášť napáječ do automobilu i do elektrické sítě. Automobilový napáječ dostanete ke všem přijímačům, někteří výrobci však šetřili a přidali pouze kabel k nabíjení z počítače nebo redukci do elektrické sítě.

Výrobci stále myslí i na externí antény. Pět ze sedmi přijímačů nabízí standardní konektor pro její připojení. Výjimkou jsou přijímače Nokia a Qstarz. Vzhledem k vysoké citlivosti myslím, že nejde o výrazný nedostatek.


Článek pokračuje v další kapitole: statická navigace, průběh testu, výsledek v Google Earth

Témata článku: Pro řidiče, Pro turisty a cyklisty, Příslušenství, Bluetooth, GPS, T-Mobile MDA Compact, Dobrý výhled, Dobrá koupě, Výrazný nedostatek, Předchozí bod, Poctivý kus, Test, Výrazný odstup, Chvála, Odlišný vzhled, Výměnný akumulátor, Srovnávací test, Vysoká citlivost, Přesná navigace, Standardní akumulátor, Poloviční velikost, Běžný průměr, Druhý test, Papírová specifikace, Uživatelská přívětivost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31