Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

Vybrali jsme sedm bluetoothových GPS přijímačů, přidali k nim pro zajímavost další přístroje a podrobili je velkému srovnávacímu testu. Který si nejlépe poradí v úzké uličce? Který vydrží nejdéle na jedno nabití? Testy citlivosti v interaktivní mapě.
Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

V článku najdete praktické srovnání následujících bluetoothových GPS modulů:

 • Evolve Bluetooth GPS
 • Haicom HI-406BT
 • MSI SF200
 • Navibe GB621
 • Navibe GB732
 • Nokia LD-3W
 • Qstarz BT-Q818

Stále mají smysl

Doba miniaturizace nehraje externím GPS přijímačům do karet. Satelitní navigaci nacházíme stále častěji integrovanou v kapesních počítačích, komunikátorech i mobilních telefonech. Několik předností však externím modulům nelze odepřít. A přičteme-li sympatickou cenu, nemusíme se o jejich blízkou budoucnost zase tolik obávat.

GPS přijímač se z elektrotechnického hlediska skládá z několika bloků: antény s předzesilovačem, mikroprocesoru s paměťovou jednotkou a komunikační jednotkou pro předání dat. Anténa přijímá signál ze satelitů a mikroprocesor na základě získaných informací počítá aktuální zeměpisnou polohu. Pak již záleží na šikovnosti výrobce, v jakém přístroji schopnost určení polohy využije. GPS přijímač tak běžně nacházíme v kapesních počítačích, komunikátorech, mobilních telefonech, turistických navigátorech, automobilech, fotoaparátech. Tedy přístrojích, které získaná data přímo využijí pro zobrazení polohy, navigaci v mapě, záznam místa pořízení fotografie a podobně.

Ještě před vlnou miniaturizace a integrace dominovaly trhu samostatné GPS přijímače. Krabička bez displeje, jen s několika diodami a jedním spínačem, nabývá významu teprve ve spojení s dalším zařízením. GPS přijímač tedy „pouze“ přijímá data z družic, počítá polohu a tu předává dalšímu přístroji k využití.

Ještě před lety mohl k přenosu dat sloužit jen a pouze kabel. Myšlenka neuniverzálních konektorů a spousty drátů povalujících se po palubní desce však není příliš lákavá. Ideálním náhradníkem se brzy stala technologie bezdrátového přenosu dat na krátké vzdálenosti – Bluetooth.

Proč externí GPS modul?

Kladete-li si otázku, proč zvolit externí GPS přijímač namísto přístroje s integrovaným přijímačem, nabízí se odpovědi:

 • Díky univerzálnímu rozhraní Bluetooth lze GPS přijímač využít se spoustou zařízení. GPS přijímač tak může „přežít“ i několik mobilních telefonů či kapesních počítačů. Můžete jej také komukoli půjčit.
 • Externí GPS přijímač má vlastní napájení, v nepřetržitém provozu se výdrž pohybuje okolo deseti hodin.
 • Můžete jej umístit do výhodnější polohy. V případě automobilu třeba daleko pod přední sklo. Pokud je toto sklo pokovené, Bluetooth umožní umístění GPS modulu za zadní okno.
 • GPS přijímač je maximálně jednoduchý a u jednoduchých, jednoúčelových zařízení klesá poruchovost na minimum.
 • Příznivá cena okolo dvou tisíc korun.
 • Stále existuje spousta zařízení bez integrovaného GPS přijímače.

Ale i externí GPS přijímače mají své stinné stránky:

 • Občas jsou problémy s kompatibilitou. Ne každé zařízení si musí rozumět s každým přijímačem. Přesvědčili jsme se o tom i v našem testu, kdy přijímač Nokia odmítl spolupracovat s komunikátorem MDA Compact.
 • Musíte myslet na energii dvou zařízení.
 • S tím souvisí nižší uživatelská přívětivost; nejen v návaznosti na předchozí bod.

Vybíráme do testu

Do praktického testu jsme vybrali sedm GPS přijímačů s podporou Bluetooth, které jsou běžně dostupné na českém trhu. Při výběru jsme se snažili o co největší různorodost stran použitého čipsetu.

V dnešní době se můžete nejčastěji setkat s čipem Sirf Star III, jímž jsou vybaveny čtyři ze sedmi testovaných GPS přijímačů. Stále častěji se také objevují čipy MediaTek. Doprovází je většinou chvála z úst stávajících uživatelů, takřka hlásajících „král je mrtev, ať žije král“. I nás zajímalo, jestli čip MediaTek porazí současnou špičku Sirf Star III. Do výběru jsme zahrnuli také čipset Sony v přijímači Navibe GB621. Jde o výrazně staršího a papírově slabšího soupeře, stále se však prodává a my si kladli otázku, jestli se i přes velmi nízkou cenu vyplatí.

GPS přijímače jsme testovali v autě, které snadno uvezlo ještě další zařízení. Vedle sedmi moderních a na trhu dostupných GPS modulů jsme pro zajímavost přidali starý přijímač Navilock BT308 s čipem Sirf Star Iie/LP. Stejným testem jsme prohnali také kapesní počítač Fujitsu-Siemens Loox N520 s integrovaným čipem Sirf Star III a dva turistické navigátory Garmin. Výsledky Garminů jsme už prezentovali v samostatném článku minulý týden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testu se zúčastnily i dva turistické Garminy

Obecné postřehy

Takřka veškerou elektroniku v testovaných GPS přijímačích zajišťuje výrobce čipsetu. Výrobcem GPS přijímače se tak může stát takřka kdokoli, což se projevuje třeba tím, že můžete koupit dva identické přijímače s jiným názvem. Konkrétně například Evolve Bluetooth GPS a Qstarz BT-Q815 (neplést s testovaným Qstarz BT-818).

Šest ze sedmi testovaných GPS přijímačů má výměnný akumulátor. Je příjemné, že všechny využívají standardní akumulátor BL-C5, které má také Nokia v některých svých mobilních telefonech. Náhradní neoriginální akumulátor tak lze pořídit za pár stokorun. Výrobci však nejsou jednotní v napájecích konektorech. Počítačově aktivní uživatel zřejmě nejvíce ocení konektor typu mini USB. Přístroje s tímto konektorem lze dobíjet jednoduše z USB portu počítače.

Přijímače se odlišují také přibaleným příslušenstvím. Nejvíce nás potěšili výrobci, kteří přibalili zvlášť napáječ do automobilu i do elektrické sítě. Automobilový napáječ dostanete ke všem přijímačům, někteří výrobci však šetřili a přidali pouze kabel k nabíjení z počítače nebo redukci do elektrické sítě.

Výrobci stále myslí i na externí antény. Pět ze sedmi přijímačů nabízí standardní konektor pro její připojení. Výjimkou jsou přijímače Nokia a Qstarz. Vzhledem k vysoké citlivosti myslím, že nejde o výrazný nedostatek.


Článek pokračuje v další kapitole: statická navigace, průběh testu, výsledek v Google Earth

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Příslušenství, Pro řidiče, Test, GPS, Bluetooth

162 komentářů

Nejnovější komentáře

 • DuckDaffy 8. 11. 2013 14:47:48
  Tak po letech odpovídám. :) Shodou okolností jsem se nakonec dostal jak...
 • DuckDaffy 12. 4. 2010 14:29:09
  Někde jsem četl, že počet satelitů u GPS charakterizuje její "výkonnost",...
 • 杨阳 11. 10. 2009 22:53:51
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34