Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

Vybrali jsme sedm bluetoothových GPS přijímačů, přidali k nim pro zajímavost další přístroje a podrobili je velkému srovnávacímu testu. Který si nejlépe poradí v úzké uličce? Který vydrží nejdéle na jedno nabití? Testy citlivosti v interaktivní mapě.
Velký srovnávací test: sedm GPS modulů s Bluetooth

V článku najdete praktické srovnání následujících bluetoothových GPS modulů:

 • Evolve Bluetooth GPS
 • Haicom HI-406BT
 • MSI SF200
 • Navibe GB621
 • Navibe GB732
 • Nokia LD-3W
 • Qstarz BT-Q818

Stále mají smysl

Doba miniaturizace nehraje externím GPS přijímačům do karet. Satelitní navigaci nacházíme stále častěji integrovanou v kapesních počítačích, komunikátorech i mobilních telefonech. Několik předností však externím modulům nelze odepřít. A přičteme-li sympatickou cenu, nemusíme se o jejich blízkou budoucnost zase tolik obávat.

GPS přijímač se z elektrotechnického hlediska skládá z několika bloků: antény s předzesilovačem, mikroprocesoru s paměťovou jednotkou a komunikační jednotkou pro předání dat. Anténa přijímá signál ze satelitů a mikroprocesor na základě získaných informací počítá aktuální zeměpisnou polohu. Pak již záleží na šikovnosti výrobce, v jakém přístroji schopnost určení polohy využije. GPS přijímač tak běžně nacházíme v kapesních počítačích, komunikátorech, mobilních telefonech, turistických navigátorech, automobilech, fotoaparátech. Tedy přístrojích, které získaná data přímo využijí pro zobrazení polohy, navigaci v mapě, záznam místa pořízení fotografie a podobně.

Ještě před vlnou miniaturizace a integrace dominovaly trhu samostatné GPS přijímače. Krabička bez displeje, jen s několika diodami a jedním spínačem, nabývá významu teprve ve spojení s dalším zařízením. GPS přijímač tedy „pouze“ přijímá data z družic, počítá polohu a tu předává dalšímu přístroji k využití.

Ještě před lety mohl k přenosu dat sloužit jen a pouze kabel. Myšlenka neuniverzálních konektorů a spousty drátů povalujících se po palubní desce však není příliš lákavá. Ideálním náhradníkem se brzy stala technologie bezdrátového přenosu dat na krátké vzdálenosti – Bluetooth.

Proč externí GPS modul?

Kladete-li si otázku, proč zvolit externí GPS přijímač namísto přístroje s integrovaným přijímačem, nabízí se odpovědi:

 • Díky univerzálnímu rozhraní Bluetooth lze GPS přijímač využít se spoustou zařízení. GPS přijímač tak může „přežít“ i několik mobilních telefonů či kapesních počítačů. Můžete jej také komukoli půjčit.
 • Externí GPS přijímač má vlastní napájení, v nepřetržitém provozu se výdrž pohybuje okolo deseti hodin.
 • Můžete jej umístit do výhodnější polohy. V případě automobilu třeba daleko pod přední sklo. Pokud je toto sklo pokovené, Bluetooth umožní umístění GPS modulu za zadní okno.
 • GPS přijímač je maximálně jednoduchý a u jednoduchých, jednoúčelových zařízení klesá poruchovost na minimum.
 • Příznivá cena okolo dvou tisíc korun.
 • Stále existuje spousta zařízení bez integrovaného GPS přijímače.

Ale i externí GPS přijímače mají své stinné stránky:

 • Občas jsou problémy s kompatibilitou. Ne každé zařízení si musí rozumět s každým přijímačem. Přesvědčili jsme se o tom i v našem testu, kdy přijímač Nokia odmítl spolupracovat s komunikátorem MDA Compact.
 • Musíte myslet na energii dvou zařízení.
 • S tím souvisí nižší uživatelská přívětivost; nejen v návaznosti na předchozí bod.

Vybíráme do testu

Do praktického testu jsme vybrali sedm GPS přijímačů s podporou Bluetooth, které jsou běžně dostupné na českém trhu. Při výběru jsme se snažili o co největší různorodost stran použitého čipsetu.

V dnešní době se můžete nejčastěji setkat s čipem Sirf Star III, jímž jsou vybaveny čtyři ze sedmi testovaných GPS přijímačů. Stále častěji se také objevují čipy MediaTek. Doprovází je většinou chvála z úst stávajících uživatelů, takřka hlásajících „král je mrtev, ať žije král“. I nás zajímalo, jestli čip MediaTek porazí současnou špičku Sirf Star III. Do výběru jsme zahrnuli také čipset Sony v přijímači Navibe GB621. Jde o výrazně staršího a papírově slabšího soupeře, stále se však prodává a my si kladli otázku, jestli se i přes velmi nízkou cenu vyplatí.

GPS přijímače jsme testovali v autě, které snadno uvezlo ještě další zařízení. Vedle sedmi moderních a na trhu dostupných GPS modulů jsme pro zajímavost přidali starý přijímač Navilock BT308 s čipem Sirf Star Iie/LP. Stejným testem jsme prohnali také kapesní počítač Fujitsu-Siemens Loox N520 s integrovaným čipem Sirf Star III a dva turistické navigátory Garmin. Výsledky Garminů jsme už prezentovali v samostatném článku minulý týden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testu se zúčastnily i dva turistické Garminy

Obecné postřehy

Takřka veškerou elektroniku v testovaných GPS přijímačích zajišťuje výrobce čipsetu. Výrobcem GPS přijímače se tak může stát takřka kdokoli, což se projevuje třeba tím, že můžete koupit dva identické přijímače s jiným názvem. Konkrétně například Evolve Bluetooth GPS a Qstarz BT-Q815 (neplést s testovaným Qstarz BT-818).

Šest ze sedmi testovaných GPS přijímačů má výměnný akumulátor. Je příjemné, že všechny využívají standardní akumulátor BL-C5, které má také Nokia v některých svých mobilních telefonech. Náhradní neoriginální akumulátor tak lze pořídit za pár stokorun. Výrobci však nejsou jednotní v napájecích konektorech. Počítačově aktivní uživatel zřejmě nejvíce ocení konektor typu mini USB. Přístroje s tímto konektorem lze dobíjet jednoduše z USB portu počítače.

Přijímače se odlišují také přibaleným příslušenstvím. Nejvíce nás potěšili výrobci, kteří přibalili zvlášť napáječ do automobilu i do elektrické sítě. Automobilový napáječ dostanete ke všem přijímačům, někteří výrobci však šetřili a přidali pouze kabel k nabíjení z počítače nebo redukci do elektrické sítě.

Výrobci stále myslí i na externí antény. Pět ze sedmi přijímačů nabízí standardní konektor pro její připojení. Výjimkou jsou přijímače Nokia a Qstarz. Vzhledem k vysoké citlivosti myslím, že nejde o výrazný nedostatek.


Článek pokračuje v další kapitole: statická navigace, průběh testu, výsledek v Google Earth

Témata článku: Příslušenství, Pro řidiče, Pro turisty a cyklisty, Bluetooth, GPS, T-Mobile MDA Compact, Test, Odlišný vzhled, Přesná navigace, Dobrá koupě, Solární článek, Velký, Dobrý výhled, Poctivý kus, Univerzální rozhraní, Sed, Kompletní mapa, BLU, Předchozí bod, Druhý test, Papírová specifikace, Chvála, Výrazný nedostatek, Poloviční velikost, Modul


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 61

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7