Využití GPS a navigace při běhu a tréninku

Přístroje postavené na technologii GPS nemusí sloužit pouze řidičům nebo turistům. Své využití mají i při tak specializované aktivita, jakou je běh. Jaké jsou možnosti, současnost a budoucnost GPS při běhu?
Využití GPS a navigace při běhu a tréninku
Kapitoly článku
Systém GPS, původně vyvinutý pro armádní účely, se již natrvalo usadil v letectví a námořnictví. Postupně dobývá automobilový průmysl a nevyhnutelným se stává i pro turisty a dobrodruhy. Poněkud méně známé je jeho využití na poli sportu. Ovšem vše napovídá tomu, že doba, kdy každé vyběhnutí či výlet na kole bude nekompromisně sledován velkým bratrem na oběžné dráze, není daleko.

Možnost sledovat překonanou vzdálenost, rychlost a další ukazatele výkonnosti přímo během tréninku je mimořádně zajímavá zejména pro běžce, pro které užití GPS systému ještě před několika lety nepřipadalo v úvahu. Ale s postupující miniaturizací se výrobcům podařilo GPS přijímač integrovat do zařízení, která svojí velikostí a hmotností umožňují využívat výhody systému GPS prakticky všem sportovcům.

V zásadě existují dva způsoby, jak se výrobci vypořádali s GPS řešení pro sportovní segment trhu.

První z nich integruje celé řešení do jediného přístroje, jehož velikost viditelně přesahuje velikost běžných sportovních hodinek. Tohoto řešení se chopila firma Garmin, jejíž v současnosti prodávané modely nesou označení Garmin Forerunner 205/305. Kromě toho Garmin nedávno představil nové řady těchto přístrojů.

Druhá varianta představuje externí modul, který prostřednictvím rádiových vln komunikuje s počítačem ve formě náramkových hodinek. Na našem trhu jsou dostupné řešení od společností Timex a Polar, konkrétně pak Timex Ironman Bodylink GPS System a Polar RS800G3.

Garmin Forerunner 205/305: navigace na ruku

Tréninkové GPS přístroje se samozřejmě neomezují jen na poskytnutí základních časoprostorových koordinací, jdou mnohem dále. Hlavní výhoda Garminu Forerunner 205/305 spočívá v možnosti uchovávat záznam uběhnuté trasy, kterou lze nahrát do počítače a posléze ji analyzovat. Z toho důvodu můžeme říci, že označení „osobní trenér“ není jen chytrým marketingovým tahem společnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Forerunner 250

Balení kromě samotného přístroje obsahuje CD s aplikací Training Center a USB ovladači, kolébku, která slouží pro komunikaci s PC a k nabíjení, USB kabel a nabíječku. Model 305 obsahuje kódovaný snímač tepové frekvence a možnost dokoupit snímač kadence pro cyklisty. Garmin je poháněný baterií Li-on, jejíž výdrž poskytne výrobcem deklarovaných deset hodin zábavy. V praxi dokonce i nějakou tu hodinku navíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Forerunner 250 (se snímačem tepové frekvence na prvním obrázku)

Po zapnutí se zobrazí zpráva informující o snaze zachytit signál satelitů, což se za předpokladu, že člověk stojí na místě, povede do tří minut. Jakmile zachytíte signál, stačí stisknout tlačítko „start/stop“, vyběhnout a tu a tam se občas podívat na konfigurovatelný displej.

Běžec na displeji vidí vskutku bohatou nabídku informací: aktuální čas a datum, čas východu a západu slunce, čas celého tréninku, aktuálního kola, uběhnutou vzdálenost, průměrnou a aktuální rychlost (s možností zvolit mezi km/h a min/km), nadmořskou výšku, chybu přesnosti měření a mapku uložené trasy, zadané pomocí tzv. waypointů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Forerunner 350 na zápěstí

Osobní trenér a virtuální partner

Garmin Forerunner nabízí možnost naprogramovat tréninkové jednotky do nejmenších detailů. Jednotlivé tréninky se skládají z libovolného množství etap, ve kterých lze stanovit dosažení určitého času či vzdálenosti, popřípadě zvolit cíl (rychlost či úroveň tepové frekvence) dané etapy.

Spuštěním takto připraveného tréninku nad vámi Garmin přebere trenérský dohled. Pomocí audiovizuálních pokynů instruuje a informuje o shodě reality s vaším záměrem. Velmi praktickým doplňkem je tzv. virtuální partner, tj. animovaná figurka na displeji přístroje, která se vám v horším případě vzdaluje, v tom lepším se vzdalujete vy.

Klepněte pro větší obrázek
Závod s virtuálním běžcem

K dispozici je i jednoduchá navigace. Na výběr je doběhnutí k zadanému bodu anebo zdolání trasy, která se skládá z uložených bodů. Poslední volbou je funkce Zpět na start, která úzkostlivějším povahám bez orientačního smyslu dodá větší volnost pohybu.

Všechno je na internetu

Garmin na internetu nabízí službu MotionBased.com. Stačí se zaregistrovat, nainstalovat software MotionBased Agent a nahrát data z Forerunnera. Následně je můžete sdílet, porovnávat s ostatními a případně se zúčastnit virtuálních závodů. Stačí stáhnout trasu, kterou absolvoval váš „soupeř“, za pomocí navigačních schopností Forerunnera ji proběhnout a animace na mapě ukáže záznam vašeho průběhu a určí vítěze. Možností je mnoho. Budete moci třeba uklidnit svoji drahou polovičku, neboť si bude moci zkontrolovat, že jste poslední dvě hodiny strávili opravdu běháním v lese.

Klepněte pro větší obrázek
Internetová služba MotionBased

Marketingové oddělení MotionBased.com občas připraví lahůdku v podobě dat poskytnutých vrcholovými sportovci. Jedním z posledních byl GPS záznam předního cyklistického týmu Team-Milram ze všech etap slavné Tour de France.

Základní funkce jsou nabízeny zdarma, pokročile Garmin zpoplatnil. V přípravě je ovšem nová služba Garmin Connect, jež by podle posledních zpráv měla být bezplatná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připravovaný Garmin Forerunner 50 se snímačem tepové frekvence a snímačem kroků, který se upevní na botu


Článek pokračuje v další kapitole: přístroje Timex, Polar, budoucnost

Témata článku: GPS, Pro turisty a cyklisty, Řešení typu, Ostatní oblast, Jednoduchá navigace, Velký bratr, Sjezdové lyžování, Využití, Www polar, Chytrý marketing, Ironman, Trénink, Normální velikost, Internetová služba, Běh


Určitě si přečtěte