Yakumo Delta 300 GPS: kompletní kapesní navigátor

V recenzi vám představíme kapesní počítač na platformě Pocket PC, který je obohacen o navigační systém GPS. Nemusíte se obtěžovat s kabely ani bezdrátovým spojením, stačí vysunout anténu. Jak Yakumo obstál v rozsáhlém testu?
Kapitoly článku

Výdrž: důležitý parametr

U běžných kapesních počítačů nemusí být výdrž vždy až tak důležitým parametrem, to však neplatí u kapesního počítače-navigátoru. Právě výdrž diktuje možnosti praktického využití. Yakumo má bohužel pouze vestavěný akumulátor typu Li-Ion o kapacitě 1 350 mAh. Výrobce udává (ale negarantuje) pět a půl hodiny s navigačním systémem a až dvanáct hodin běžného použití.

Ve standardizovaném testu pomocí programu SPB Benchmark vykázal Yakumo výdrž přes pět hodin, bez použití GPS a s maximální intenzitou podsvícení. Rychlost procesoru byla nastavena na automatickou. Ve srovnání s ostatními kapesními počítači nejde o vůbec špatný výsledek. Ve druhém testu jsem nechal zapnutý navigační program a intenzitu podsvícení na maximu a výsledek: bez šesti minut čtyři hodiny. Třetí test byl zaměřen na maximální možnou výdrž při navigaci – minimální podsvícení a nastavení rychlosti procesoru na nejnižší hodnotu. Výdrž se tentokrát zvýšila téměř o hodinu a čtyřicet minut. V obou testech se s kapesním počítačem nehýbalo, je pravděpodobné, že při aktivním pohybu výdrž mírně klesne.

 kapesní počítač    výdrž h:min 
 Yakumo 300 GPS   5:10 
 Acer n10  5:09 
 Asus A620  3:46 
 Asus A716  4:02 
 Dell Axim X3  3:38 
 FS Loox 610  5:10
 FS Loox 420  3:56 
 HP iPAQ h1940

 3:51

 HP iPAQ h2210  4:12 
 HP iPAQ h5550  4:07 
 HP iPAQ h4150  4:12
 T-Mobile MDA II  4:51 
 Toshiba e800  4:57

Standardní test programem SPB Benchmark, maximální intenzita podsvícení

Co z těchto výsledků plyne pro běžného uživatele? Celodenní pěší či cyklo výlet svou dobou výrazně přesahuje výdrž kapesního počítače. Yakumo se tedy moc nehodí pro uživatele, kteří si vytváří záznamy cest, kdy musí být navigátor neustále aktivován. Jistým řešením šetření energie je vypínání jen displeje, lze využít funkci „toggle screen“ v multimediálním přehrávači. Yakumo je ideální pro kratší cesty nebo pro turisty, kteří navigaci využijí jen pro občasné ověření aktuální polohy. Navigace je automaticky aktivována vždy po zapnutí přístroje a zobrazení aktuální polohy trvá v závislosti na čistotě výhledu na oblohu od deseti sekund výše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedna z hlavních nevýhod: akumulátor je v těle napevno a nelze koupit záložní

Nabízí se otázka, zda je pro uživatele, kteří chtějí vytvářet záznamy cest, vhodnější kombinace kapesní počítač a GPS přijímač. Ano, ale pouze pod podmínkou náhradního akumulátoru pro PDA. GPS přijímače obvykle vydrží devět až dvanáct hodin provozu, výdrž běžných PDA se od výdrže Yakumo výrazněji neliší. Řešení v podobě kapesního počítače a GPS přijímače (omezme se na komunikaci prostřednictvím Bluetooth) má oproti Yakumo několik výhod. Přijímač může být v autě umístěn za předním sklem a navigovat může kterýkoli člen posádky. Druhou výhodou mohou být menší rozměry kapesního počítače, třetí již zmíněná delší výdrž. Yakumo se však vyznačuje komfortem a spolehlivostí: zapneš a funguješ. U odděleného řešení je třeba po každém zapnutí spojení ručně navázat a Bluetooth si občas umí postavit hlavu. Ovšem máte-li GPS přijímač oddělený, můžete jej použít s různými kapesními počítači či notebookem.

Technická výbava: dobrý standard

Vraťme se nyní k technickým parametrům testovaného kapesního počítače. Yakumo pohání známý Intel XScale PXA255 na frekvenci 300 megahertz. Rychlost procesoru rozhodně neberte jako negativum. Nezadýchají jej ani tři současně běžící navigační programy a přepínání mezi nimi je až překvapivě svižné. Rychlost procesoru není s ohledem na výdrž zbytečně naddimenzována. Procesor doplňuje paměť RAM o velikosti 64 megabajtů, dostupných je zhruba o devět megabajtů méně. Vymezíme-li pro hladký běh aplikací alespoň třicet megabajtů, je jasné, že se s navigací bez paměťové karty neobejdete. V současné době jsou ceny paměťových médií typu Secure Digital či Multi-Media Card na velmi příjemné úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Yakumo je opravdu malé, přesvědčte se srovnáním s kreditní kartou

Kapesní počítač není vybaven bezdrátovou síťovou kartou ani technologií Bluetooth. Tyto funkce lze Yakumo „naučit“ prostřednictvím aktivního paměťového slotu.

Doplňující software

Ve standardním balení se nachází také dvě CD. První obsahuje již zmiňovanou Automapu, druhé pak Microsoft Outlook 2002 a ActiveSync. Další software, ať už se zkušební či plnou licencí, budete hledat marně. V úvodu jsem ale zmiňoval, že je s Yakumem dodávána i plná lokalizace od Sunnysoftu, je tedy čas uvést věci na pravou míru. V balení nenajdete CD s aplikací, nýbrž jen papír s licenčním číslem pro registraci vaší kopie stažené z internetu. Ovšem dostupnost internetu snad nebude pro uživatele Yakumo žádný problém.

   
Správce pro rychlé spouštění aplikací, přehrávač hudby, program pro zálohu dat a prohlížeč obrázů - vše v němčině

Kapesní počítač je od výrobce vybaven dostačujícím programem pro snadnou zálohu dat, prohlížečem obrázků a přehrávačem hudby. Upozorním jen, že lokalizace se na tyto programy nevztahuje. Jediné, co mi chybí, je již zmiňovaná aplikace pro zjištění aktuální polohy, rychlosti, azimutu a nadmořské výšky.

Rozhřešení: Dobrá volba?

Přiznám se, že jsem byl ze začátku mírně skeptický k neznámé značce a také k řešení vše v jednom. Yakumo ale statečně prošlo všemi nástrahami a získalo si mě zejména jednoduchostí použití. Řešení oddělených zařízení rozhodně není tak komfortní a ještě vás bude stát o nějakou tu tisícikorunu víc. Yakumo delta 300 GPS tedy mohu s klidným svědomím doporučit, ale jen těm zájemcům, kteří jsou obeznámeni s jistými nevýhodami tohoto řešení. A kdo chce jednoznačný kladný argument – za dvacet tisíc můžete mít kompletní autonavigátor, za který si automobilky nechávají připlatit i trojnásobek.

Plusy a minusy

+ řešení vše v jednom
+ spolehlivost
+ autoadaptér v ceně

- nevyměnitelný akumulátor
- pětisměrný ovladač
- nutnost synchronizačního kabelu při nabíjení

Ve zkratce

Yakumo delta 300 GPS
Zdroj: PDA Centrum
Operační systém: Windows Media 2003
Rozměry: 112 × 70 × 24 milimetrů
Hmotnost: 147 gramů
Procesor: Intel XScale PXA255 300 MHz
RAM/ROM: 64 / 32 MB
Displej: 240 × 320 bodů, 65 536 barev
Sloty: Secure Digital/ Multi Media Card (SDIO)
Komunikace: synchronizační USB kolébka, IrDA
Akumulátor: Li-Ion 1 350 mAh
Příslušenství: síťový adaptér, synchronizační kabel, autoadaptér, stylus
Software: Automapa 1:400 000, plná lokalizace Sunnysoft InterWrite

Kompletní technické parametry naleznete v našem katalogu kapesních počítačů.

Zapůjčil: www.pdacentrum.cz
Cena: 11 815 Kč


V poslední kapitole je připravena galerie, kde najdete všechny fotografie z článku pěkně pohromadě včetně několika dosud nepublikovaných.

Témata článku: GPS, Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Pro řidiče, Tradiční místo, Nešťastný způsob, Komp, Aktivní pohyb, Nabíjecí cyklus, Neznámá značka, Zmiňovaná aplikace, Komplet, Okreska, Špatný výsledek


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

** Montáž není úplně jednoduchá a bude lepší ji svěřit profíkovi ** Displej je dobře vidět ve dne a v noci zbytečně neoslňuje ** Každý dotyk na zrcátku/displeji je hodně vidět

Jakub Michlovský | 37