Yakumo DeltaX: kapesní počítač s navigací (recenze)

Lákají vás možnosti satelitní navigace? Pak jste určitě nepřehlédli řešení v podobě kapesního počítače s operačním systémem a integrovaným přijímačem GPS. V recenzi si představíme zajímavou novinku: Yakumo DeltaX.

Yakumo není na trhu s kapesními počítači žádným nováčkem. Před více než rokem se na trh uvedla modelem Delta 300 GPS a také cenově zajímavým komunikátorem omikron. Z modelu delta 300 GPS si vzala příklad i společnost Acer a uvedla model n35 GPS. Rok je v technologickém vývoji dlouhá doba, a tak uvádí společnost dva nové modely kapesních počítačů s integrovaným přijímačem GPS. Zatímco model Alpha láká zákazníky nízkou cenou, námi recenzovaný DeltaX sází na dvacetikanálový přijímač.

Rychlé odkazy

 • parametry v katalogu PDA
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

V novém kabátě

Yakumo DeltaX se svými rozměry může měřit se současnými kapesními počítači. Není překvapivě malý, ani opovážlivě velký. Při pohledu z profilu ale zajásáte: na rozdíl od modelu delta 300 GPS není anténa GPS přijímače batůžkem na zádech, ale je vnořena přímo do kapesního počítače. Tloušťka PDA tak sice nepatři k nejnižším, což na stranu druhou přispívá pohodlnějšímu a jistějšímu držení. U tenkých PDA mám pocit, jako by mi měly každou chvílí vyklouznout z dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Yakumo DeltaX: v kombinaci černé a stříbrné

Výrobce zvolil u nového modelu tmavší barvy s doplňky stříbrné. Základem přední hrany je tmavě šedý, lesklý a hladký plast, který doplňuje matně stříbrná linka okolo displeje. Zadní hrana je naopak vyrobena z odlišného odstínu šedé barvy, materiál je ale matný a drsnější. Nebudu vám nic nalhávat – použité materiály nepůsobí v dlani nejpreciznějším dojmem, nicméně jak ještě několikrát zopakuji, DeltaX nebude sloužit k reprezentaci. Bude tvrdě dřít v lese při pěší túře, třást se na řídítkách kola či v držáku na palubní desce automobilu. Přinese tak více užitku než v kapse manažerské košile.

Když se výrobce nepoučí

Přední hraně dominuje pětice ovládacích tlačítek a pětisměrný – odpusťte mi ten výraz – „fujtajbl“ joystick. Výrobce se od prvních modelů nepoučil a opět vsadil na vyčnívající páčku namísto pětisměrného ovladače s pořádně velkými směrovými tlačítky. Mé rozhořčení plyne z praktické zkušenosti: máte-li kapesní počítač v držáku v automobilu, pak je ovládání navigačního programu během řízení pomocí joysticku velmi nepraktické a nepohodlné. Kapesní počítač, a tedy i joystick, je totiž umístěn kolmo k prstu. Při chůzi a držení kapesního počítače to tolik nevadí, palec je vzhledem k joysticku v přirozenější poloze. Jinak je ovladač zpracován velmi dobře, vychýlení je stejně jako centrální stisk přesné a k překlepům rozhodně nedochází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovladač: opět zapeklitý joystick

Okolo ovladače má dostatek prostoru pětice hardwarových tlačítek. Dvě jsou přeprogramována pro kontakty a rychlé otočení orientace displeje. Operační systém Windows Mobile 2003 verze SE má standardně ikonu pro otočení displeje ve spodním stavovém řádku. U Yakuma však chybí. Pokud tlačítko přeprogramujete, musíte pro otočení displeje hluboko do nastavení. Mimo symetrii leží i tlačítko pro zapnutí kapesního počítače. Zde jej obvykle nevídáme, na rozdíl od umístění některých dalších prvků; k tomu ale nemám výhrady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Otvory po stranách zakrývají mikrofon a reproduktor

Po stranách tlačítek si můžete všimnout dírkovaných částí: pravá skrývá reproduktor, který disponuje skutečně silnou dávkou hlasitosti. Výborně, ani v hlučnějším automobilu nemůžete přeslechnout hlasové povely navigátora. Vlevo je pak umístěn mikrofon pro pořizování hlasových záznamů.

Dokola po těle přístroje

Na levé hraně přístroje se nachází konektor pro připojení sluchátek. Je to jack se standardními rozměry 3,5 mm, takže nic nebrání připojit běžná sluchátka. Kvalita zvukové reprodukce mne trochu zklamala, důvodem je poměrně vysoká hladina šumu, která znepříjemňuje poslech klasické a relaxační hudby. Rockové či elektronické skladby pak samozřejmě šum překryjí. Zatím jsem neměl možnost testovat kapesní počítač, který by zcela eliminoval lupnutí ve sluchátkách při přechodu mezi skladbami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levá strana přístroje ukrývá netypicky pero

Nad konektorem sluchátek si můžete všimnout malého otvoru, který slouží k resetování operačního systému po zatuhnutí. Softreset pak proběhne zhruba do patnácti sekund. V horní části pak nechybí zapuštěné tlačítko pro spuštění poznámkového bloku a pořizování hlasových nahrávek. Horní hrana je prosta jakýchkoli tlačítek či slotů pro paměťové karty. Je zde totiž kloub pro vyklopení antény GPS přijímače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek¨
Horní hranu má pro sebe velký kloub GPS přijímače

V levém horním rohu se nachází ovládací pero. Skutečně v levém, nejde o překlep. Yakumo je prvním kapesním počítačem v mých rukou, které nemá pero umístěno v pravém horním rohu. Toto místo nepovažuji za nikterak atraktivní. Abych dostal pero do rukou, musím levou dlaní kapesní počítač otočit. Je to méně pohodlné nežli přejetí palcem pravé ruky po pravé hraně kapesního počítače. Pero je teleskopické a na svém místě se drží vcelku urputně. Je vyrobeno ze slitiny, horní část a hrot jsou pak z plastu. Horní část je navíc odšrubovatelná, objeví se hrot pro reset kapesního počítače. Naštěstí je otvor pro reset dostatečně velký i pro běžný hrot pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Infraport a slot pro paměťové karty najdete na pravé hraně
 

Pravá hrana ukrývá infračervený port a také slot pro paměťové karty typu Secure Digital/Multi Media Card. Myslíte-li to s navigací vážně, určitě jej brzy využijete. Zadní strana skrývá pod plastovou skořepinu místo pro akumulátor. V horní části je pak již samotná výklopná anténa GPS přijímače.


Druhou kapitolu
začneme prohlídkou displeje, podíváme se na hardwarovou výbavu přístroje a prověříme navigaci

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Pro řidiče, T-Mobile MDA Compact, Vysoká hladina, Specializovaný procesor, Kapesní počítač, Počítač


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11