Zapomeňte na souřadnice. Google má kratičký OLC

Deset znaků stačí k přesné lokalizaci místa kdekoliv na světě. Google chce vymýtit GPS souřadnice a přichází s vlastním kódem.
Zapomeňte na souřadnice. Google má kratičký OLC

Představte si, že chce v mapách od Googlu odkázat na košatý strom plný hrušek, který vám roste poblíž chalupy. Jenže jak na něj vlastně odkázat, když nemá adresu? Zbývají pouze klasické zeměpisné souřadnice. Ty však mohou být pro leckoho krkolomné – dvě dlouhá reálná čísla, psaná v různých formátech a ne každá aplikace rozumí každému z nich, leckdy záleží na každé mezeře, desetinné čárce a nedejbože desetinné tečce...

A ještě jeden daleko praktičtější příklad. Existují země, které nemají žádný adresní systém – typicky Indie. Představte si kurýra, který má doručit zásilku „do domu s modrou střechou a červenými okenicemi v 17. ulici za základní školou směrem od centra kdesi v nekonečné aglomeraci severní části Nového Dillí“. Jak myslíte, že mu bude trvat, než se doptá a splní svůj úkol? S OLC stačí deset znaků.

Tým inženýrů ze švýcarského Googlu, mezi kterými byl i český manažer Jarda Bengl, hodlá prosadit univerzální adresní systém. Říká mu OLC – Open Location Codes a jedná se o zhruba desetimístný kód, ve kterém je obsažena zeměpisná šířka a délka.

Klepněte pro větší obrázek
OLC kód pro růžovou výseč v mapě. Může mít dlouhý globální tvar, ale dokonce i kratší lokální. ten je unikátní jen pro určitý region. V tomto případě je tedy naše redakce dohledatelná pomocí delšího globálního kódu 8FXR5JW4+HV a pokud se přiblížíte nad Brno, dohledáte nás pomocí W4+HV8FXR5J je tedy jakási předvolba podobně jako třeba u telefonních čísel.

Každý mapový portál, který bude OLC podporovat, pak tento kód dokáže zpracovat, převede jej zpět na dvě čísla a zobrazí místo na mapě. Kompletní převodní algoritmus je na GitHubu a může jej použít libovolný tvůrce mapové aplikace.

Jako první OLC podporuje pochopitelně Google, který se s novinkou pochlubil na svém blogu LatLong. Když tedy OLC kód vložíte do jeho map a vyhledávače, najde konkrétní místo, o které se jedná.

Skvělé je, že nejde o náhodně generovaný kód, ke kterému by až na serveru bylo přiřazené místo. Už samotný kód obsahuje přesné určení místa. To je důležité pro mobilní mapové aplikace, které tak mohou fungovat i bez připojení k internetu. Zajímavé je, že OCL umí ukázat nejen na bod, ale i na oblast.

Klepněte pro větší obrázek
Mapy od Googlu nyní podporují vyhledávání míst pomocí kódu OLC, který převedou na zeměpisné souřadnice 

A kde pro konkrétní místo OLC kód vygenerujete? K tomu zatím slouží speciální mapová aplikace na adrese plus.codes. Stačí se přesunout na libovolné místo a v zápatí stránky se zobrazí kód OLC. Je velká škoda, že se OLC kódy nezobrazují třeba při sdílení přímo na mapách od Googlu. Bez toho se asi moc nerozšíří. Na mapách se dnes totiž při označení libovolného místa dozvíte jen jeho geografické souřadnice. Ale jsme teprve na začátku., co teď není, může být za čas.

Klepněte pro větší obrázek
Mapy od Googlu bohužel zatím neumějí přímo vytvářet kódy OLC. U míst zobrazí pouze zeměpisné souřadnice. Musíte použít web plus.codes.
Diskuze (12) Další článek: HTC One M9+ má v Holandsku problém s LTE na 800 MHz. Co v ČR?

Témata článku: Google, Pro řidiče, Navigace, Mapy, Pro turisty a cyklisty, Google, Dillí, Tým inženýrů, Jarda, Adresní systém, Velká škoda, Google +, OLC, Severní část, Předvolba, Nové Dillí, Souřadnice, Libovolné místo


Určitě si přečtěte